САЩ и България подписаха споразумения за предпроектни проучвания за напреднали

...
САЩ и България подписаха споразумения за предпроектни проучвания за напреднали
Коментари Харесай

България и САЩ ще си съдействат в областта на ядрената енергетика

САЩ и България подписаха съглашения за предпроектни изследвания за напреднали технологии за дребни модулни реактори и за надълбоко погребение на отработено нуклеарно гориво. Това оповестяват от Министерството на енергетиката на уеб страницата си.

На срещата по сключване на договорите бяха служебният министър председател Димитър Главчев, посланика на Съединени американски щати в България Н.Пр. Кенет Мертен и други публични лица

„ Сътрудничеството ни с Агенцията за търговия и развиване на Съединени американски щати e основен фактор за триумфа на нашите политики за обезпечаване на предвидима сила на налична цена, която да подсигурява разцвет на популацията и конкурентоспособност на българската стопанска система. “ Това сподели министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на гала за сключване на съглашения за безплатна помощ сред „ Български енергиен холдинг “ ЕАД и Държавно дружество „ Радиоактивни боклуци “ от една страна и Агенцията за търговия и развиване на Съединени американски щати - USTDA от друга.

Споразуменията бяха подписани в Министерския съвет в наличието на министър-председателя Димитър Главчев, посланика на Съединени американски щати в България Н.Пр. Кенет Мертен и други публични лица. USTDA ще финансира предпроектните изследвания в България за напреднали технологии за дребни модулни реактори и за надълбоко погребение на отработено нуклеарно гориво.

„ Уверени сме, че нуклеарната ни стратегия би трябвало да продължи да дава отговор на най-високите стандарти за сигурност, сигурност, надеждност и успеваемост. Експертизата и безспорният професионализъм на нашите сътрудници от USTDA са скъп капитал в напъните ни за отговор на тези провокации “, сподели по време на церемонията по сключване на споразуменията министърът на енергетиката Владимир Малинов.

По неговите думи, безвъзмездната помощ от страна на USTDA по изследванията за дребни модулни реактори и за надълбоко погребение на отработеното нуклеарно гориво е гаранция за триумф на политиките на държавното управление в енергетиката и за въвеждане на най-модерни технологии в бранша.

„ Оценяваме високо партньорството ни с българските компании в енергийния бранш и сме мощно ангажирани да го задълбочим и в бъдеще “, сподели по време на церемонията посланикът на Съединени американски щати в България Н.Пр. Кенет Мертен. Той подчертава също, че подписаните през днешния ден съглашения дават изключителна опция България и Съединени американски щати да продължат съдействието си за внедряване на най-модерни модерни технологии в бранша.

„ USTDA поддържа развиването на инфраструктурата в партньорски страни като България, което ще разреши привличането на най-високи технологии. Такъв образец е българската нуклеарна енергетика “, посочи шефът на USTDA госпожа Ено Т. Ебонг. По нейните думи, сигурността в нуклеарната енергетика е споделен приоритет на българското и американското държавно управление, чиято взаимна работа е гаранция за  развиване на бранша в сходство с най-високите стандарти и обезпечаването на съвременни модерни решения.

С предпроектното изследване за напреднали технологии за дребни модулни реактори БЕХ ЕАД ще получи обстоен разбор на разнообразни модели от тях. Проучването ще прегледа и оцени опциите за внедряване на нови, новаторски технологии, които се характеризират с еластичност и подвижност. То е в унисон с един от главните цели на държавното управление – развиване на нуклеарната сила, която обезпечава чисто, беземисионно произвеждане на конкурентни цени. Очаква се изследването да бъде приключено за 12 месеца.

Предпроектното изследване за надълбоко погребение на отработено нуклеарно гориво, би трябвало да даде отговор на въпроса дали в България съществуват евентуални благоприятни условия за погребение на отработено нуклеарно гориво и високо радиоактивни боклуци в дълбоки геоложки сондажи, каквато е актуалната международна процедура.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР