Със започване работата на 51-вото Народно събрание (НС) пред народните

...
Със започване работата на 51-вото Народно събрание (НС) пред народните
Коментари Харесай

БИПИ иска НС веднага да се захване с избора на членове на органите с изтекли мандати

Със започване работата на 51-вото Народно заседание (НС) пред народните представители още веднъж се слага въпросът с изтеклите мандати на еднолични и групови органи, които се избират напълно или отчасти от Народното събрание.

Това се споделя послание от Българския институт за правни начинания (БИПИ) до депутатите. То включва съответни оферти по отношение на провеждането на избор на членове на институции от Народно събрание. Адресирано е доцент Наталия Киселова, ръководител на 51-вото Народно заседание, Бойко Борисов, ръководител на ПГ ГЕРБ-СДС, Надежда Йорданова и акад. Николай Денков съпредседатели на ПГ " Продължаваме промяната - Демократична България ", Костадин Костадинов, ръководител на ПГ " Възраждане ", Делян Пеевски, ръководител на ПГ " Движение за права и свободи - Ново начало ", Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов, съпредседатели на ПГ Българска социалистическа партия - Обединена левица и Джевдет Чакъров, ръководител на ПГ " Демокрация, права и свободи ", Тошко Йорданов, ръководител на ПГ " ИТН " и Кирил Веселински, ръководител на ПГ МЕЧ.

" Последните издания на Народното събрание не съумяха да създадат даже и дребни стъпки в посока подсилване на институциите и способстваха за още по-голям безпорядък с спорно проведени процедури за избор или с голословни смени в органи ", показват от БИПИ и акцентират, че невъзможността в Народното събрание да се образува воля за съблюдаване на Конституцията и законите на страната задълбочава политическата рецесия, уронва престижа и понижава доверието към Народно събрание. От организацията допълват, че тази неспособност към този момент се трансформира в основа на задаващата се конституционна рецесия. За да се избегне това, от БИПИ приканват Народното събрание да съблюдава отговорностите си. " Попълването на състава на органите, избирани от Народното събрание, подсигурява законосъобразното им действие, спазването на правилото за разделянето на управляващите и обезпечаването на господство на правото ", показват още от организацията.

От Българския институт за правни начинания акцентират, че ефикасната битка с корупцията и функционираща правосъдна система са вероятни само посредством работещи институции и по тази причина и би трябвало депутатите да подхващат незабавни дейности за образуване на процедури за избор на нов състав на институциите с изтекли и предварително прекъснати мандати.

От организацията прибавят, че по Конституция народните представители освен а директен изразител на суверенитета на народа посредством предоставената им законодателна самодейност, само че имат и решаваща роля за създаване на институционална система, която се основава на ефикасното разделяне и съвместен надзор на управляващите. " Правният безпорядък с назначенията към този момент доближава измерения, които са невиждани в най-новата ни история и заплашват естественото действие на държавното ръководство и цели публични браншове ", декларират от БИПИ.

От Българския институт за правни начинания показват и съответни проблеми заради изтеклите мандати на институции:
По преюдициално питане от Софийски областен съд по съединени каузи C‑313/23, C‑316/23 пред Съда на Европейския съюз по отношение на компетентността на Инспектората към Висшия правосъден съвет за образуването на дисциплинарно произвеждане против съдии и прокурори при изминал мандат, генералният юрист Priit Pikamäe в свое мнение споделя мнението, че ИВСС не може да извършва функционалностите си след изминал мандат, тъй като това опонира на правото на ЕС; Изборът на органи като Комисията за противопоставяне на корупцията е вероятен само опосредствано посредством други органи, защото планува присъединяване на представител на омбудсмана, а сега няма нито титуляр, нито заместител на институцията (чл. 8, алинея 4 от ЗПК); Действащият длъжностен министър-председател е в несъответственост със заемане на длъжността ръководител на Сметна палата, заради което няма правна опция той да се върне на този пост и би трябвало да се стартира процедура за избор на ръководител на Сметната палата.
От БИПИ насочат и съответни оферти за превъзмогване на институционалната рецесия:
Създаване на Комисия по желание на органи. В пълномощията ѝ би трябвало да се включи следене на изтеклите мандати на органите, на която база да се сформира график за осъществяване на процедурите. Комисията следва да приготвя планове на процедурни правила за избор на органите и да ги внася за приемане от народните представители. Комисията следва да бъде формирана на паритетен принцип - с идентичен брой членове от всички парламентарни групи, защото политическият баланс е причина за обективност при осъществяване на процедурите. Минималният стандарт от реквизити, които би трябвало да съдържат процедурните правила, следва да включва условие за даване на идея за ръководство на органа, за който се кандидатства, оценка на честността на претендентите, опция за дейно включване на цивилен организации и професионални общности при номинирането и чуването, разбор на положението на органа и бранша. Процедура по селектиране и чуване на претендентите. В разпоредбите за всяка обособена процедура следва да се плануват взаимни съвещания на Комисията по избора на органи и съответната отраслова парламентарна комисия по обществени браншове на ръководство (финанси, енергетика, правни въпроси и т.н.). Заседанията следва да се концентрират върху концепциите на претендентите. Комисията по избора на органи следва да прояви самодеен метод в процеса на номиниране - да се обърне към професионални и университетски общности, цивилен организации за номиниране на претенденти, тъй че да не доминира партийно-квотното систематизиране на позициите в самостоятелните регулатори и в другите органи. Избор на еднолични или групови органи. Каквито и правила да бъдат записани, те постоянно могат да бъдат нарушени, в случай че народните представители не проявят съзнание и отговорност, че посредством конституирането на органи и осъществяване на лични назначения дефинират освен рамката и средата за самостоятелност на даден орган, само че и положителното ръководство в браншове, в които материалните ползи и разходването на бюджетни запаси са големи. Партиите би трябвало да се откажат непринудено от това да индуцират политическо въздействие върху регулаторите и да създадат такива процедури по желание, които да обезпечат, че на способени и честни хора е поверено висшето административно управление в страната. Това важи с особена мощ за инспекторите и основния контрольор на ИВСС и за членовете на Висш съдебен съвет от парламентарната квота. Именно изборът на тези хора, заради условието за квалифицирано болшинство, ще бъде и действителният тест за това Народно заседание - до каква степен в него има подготвеност за работа, основана на открити демократични правила и стандарти, а не на тяснопартийни прищевки.
" Считаме, че публичните упования и гражданската сила сега слагат пред народните представители в 51-ото Народно заседание високата и виновна задача да възстановят правилото за разделяне на управляващите и да положат всички вероятни старания за възобновяване и създаване на демократичната институционална инфраструктура. В противоположен случай, рискът политическата и конституционна рецесия да докара до публично неодобрение и митинги е голям ", предизвестяват от Българския институт за правни начинания. От организацията декларират подготвеност да окажат експертна помощ на Народното събрание.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР