Със закъснение тръгва културният проект Стената на надеждата, който е

...
Със закъснение тръгва културният проект Стената на надеждата, който е
Коментари Харесай

Столичани пишат послания върху глинени плочки за бъдещето на Европа


Със забавяне потегля културният план " Стената на вярата ", който е част от културната стратегия на българското европредседателство.

От 3 до 21 май жителите и гостите на столицата ще бъдат приканвани да напишат върху глинени плочки своите най-съкровени фантазии, пожелания и очаквания за бъдещето на Европа, оповестиха уредниците на проявата от " Ес Ти Би Комюникейшънс ".

Работилницата ще е ситуирана в древен комплекс " Сердика " от северната страна на църквата " Св. Петка Самарджийска " и ще работи от 11 до 17 часа.

Идеята на културния план е да изрази връзката сред предишното и бъдещето на Европа посредством символизма на керамичната тухла.

За това наоколо до руините на антична Сердика е построена грънчарска работилница в римски жанр. В нея майстори грънчари ще подготвят глинени тухлички, а жителите ще пишат върху тях послания за бъдещето на общия европейски дом.

Тухличките ще бъдат поставяни върху пано с картата на Европа. То е завършено като колаж от военни подиуми, борби, опустошения и гибел. Замисълът на създателите е да се заличи една остаряла Европа, раздирана от епохи от войни и човешки премеждия.

На 12 май (събота) от 16 часа уредниците са подготвили съпътстващо събитие - възстановка на обред по основаване на населено място съгласно римската традиция, трасировка на града с грома, както и слово за Сердика.

В него ще вземат участие артисти от сдружения за антични реконструкции - " Mos Maiorum Ulpiae Serdicae " и " Dux Anticae ". Те ще са облечени с присъщи за епохата костюми.

Проект " Стената на вярата " се осъществя с финансовата поддръжката на " Културна стратегия за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018 година " на Национален фонд " Култура ".

Проектът получи финансиране от 29 000 лева от страната и съгласно в началото оповестените желание от " Ес Ти Би Комюникейшънс " трябваше да се организира в София и Пловдив от 16 април до 20 май.

Едноличен притежател на капитала на компанията е Велимира Василева Костова. " Ес Ти Би Комюникейшънс " станаха обществено известни през 2016 година откакто завоюваха поръчката за разяснителната акция за президентските избори в интернет. Малко известната компания завоюва конкуренцията против реномирани рекламни организации. Велимира Костова е съучастник с Юлий Москов в компанията " 7 дни спорт " ЕООД. Велимира Костова е дарила 1000 лева на Съюз на демократичните сили през 2013 година, сочи оповестен доклад на партията.
Източник: mediapool.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР