Със 122 гласа за“ и 89 против“ депутатите приеха на

...
Със 122 гласа за“ и 89 против“ депутатите приеха на
Коментари Харесай

Приеха бюджета на ДОО на първо четене с промени в ТЕЛК

Със 122 гласа „ за “ и 89 „ срещу “ депутатите одобриха на първо четене плана на бюджета на Държавното публично обезпечаване (ДОО), в който е планувано и наказателно произвеждане за подправените ТЕЛК-решения.

В законопроекта е записана смяна в Закона за здравето (ЗЗ), която планува, че когато в хода на формирано наказателно произвеждане за осъществено закононарушение при или във връзка издаване на експертно решение на ТЕЛК или НЕЛК се откри, че са налице данни, че решението е издадено въз основа на документи с погрешно наличие или на неистинен или преправени документи, Национален осигурителен институт изпраща съответното експертно решение, чийто период на годност не е изминал, до ТЕЛК за ново изговаряне след показване на настояща здравна документи и осъществяване на обзор.

Според претекстовете към законопроекта препоръчаната смяна е обвързвана с открити случаи, при които след постановяване на експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК, както и след приключване на периода за неговото обжалване, се откриват нови обстоятелства и условия, включително в хода на  наказателни производства, които са от голяма важност за образуване на преценката за % трайно понижена работоспособност/вид и степен на увреждане, периода на инвалидността и датата на инвалидизиране и надлежно - за правото и размера на пенсията. При актуалната нормативна уредба не съществува юридически механизъм за преразглеждане на експертните решения, отвън хипотезите по член 99 от Административнопроцесуалния кодекс, който също е с лимитирано приложение. Поради това се предлага основаването на член 113а в Защитена зона, който регламентира опция в лимитирани случаи ТЕЛК, по искане на Национален осигурителен институт, да може да се произнесе още веднъж по отношение на освидетелстване на разположение с оглед новооткритите обстоятелства и условия, след показване на настояща здравна документи и осъществяване на обзор.

Според депутата от АСП доктор Хасан Адемов по този текст би трябвало да се произнесат адвокати в допълнение. „ Юристите би трябвало да кажат дали презумпцията за непорочност би трябвало да бъде спазена в този текст. Докато не е приключила правосъдната процедура, не би трябвало да се пристъпва към това решение даже и да има данни за закононарушение “, сподели той.

„ Ще има промяна в ТЕЛК, стига математически да се потвърди, че има проблемите, които по субективно мнение считам, че има. Това е взаимна работа на Социалното и Здравното министерство “, сподели общественият министър Борислав Гуцанов.

  
Източник: zdrave.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР