Пловдив или Варна: Индустрия срещу туризъм
Съперничеството кой е номер две в България – Пловдив или Варна. Търсим отговор на въпроса какво чакат бизнесът и хората в двата регионални града.
Най-много хора в Пловдив са заети в промишлеността - цели 38%. За съпоставяне във Варна и района с произвеждане за заети едвам 17% от работещите. Най-голям брой хора във Варна и покрайнината работят в региона на търговията, част от която са туризма и заведенията.
Куршумът е минал през гърдите на единия и е стигнал до крайници на втория, разясняват лекаритеПо последни данни от 15 октомври тази година жителите на град Варна са със 262-ма повече от жителите на град Пловдив.
Но тези 262-ма варненци не дават отговор на въпроса кой е втория град на България. Нито обстоятелството, че дружно с покрайнините през днешния ден в индустриалната икономическа зона на Пловдив живеят 552 хиляди души, против 421 хиляди във Варненския стопански район не е значителната причина Пловдив да е вторият град.
Според проучване на Института за пазарна стопанска система пловдивският стопански район създава и способства за стопанската система на България съвсем два пъти повече от варненския стопански район. А разликата сред двата града стабилно се усилва в интерес на Пловдив.
20 милиарда продукция за 2021 година от Пловдив против 12 милиарда от Варна за същата година.
Сега ще ви разкажем по какъв начин през последните 10 години Варна и Пловдив потеглиха по радикално друг стопански път.
Общо 27 организации се включиха в демонстрациятаИнж. Пламен Панчев е създателят на Тракия икономическа зона. През 2013 година той сплотява 6-те индустриални зони към Пловдив. И без да е политик способства за района повече в сравнение с всеки властимащ. Създава условия за компании от целия свят да строят фабрики тук. И те го вършат.
На тази територия към Пловдив, която към този момент има мащаба на огромен град, към се създават от самолетни елементи, до електроника, битова техника и елементи за коли. 200-те завода се намират административно на териториите на няколко общини, прилежащи на Пловдив, само че са част от промишлен парк с общо ръководство и тактика. За да сработи това било нужно да се преодолее прекомерната административна разпокъсаност на общините в България.
Общинските учебни заведения, както и държавните университети не оказват помощ изключително за развиването на младежите, споделят както работодателите във Варна, по този начин и в Пловдив. Но за разлика от Варна, бизнесът в Пловдив работи доста интензивно, с цел да компенсира слабото обучение. Наличието на непознат бизнес промени и отношението към хората в Пловдив. Колкото и необикновено да звучи, в немския цех за хладилници, се принудили да си създадат свое учебно заведение.
Радослав има тапия, само че признава, че знанията си получил в учебното заведение на завода.
Пламен Панчев споделя, че страната и общината са длъжници на младежите. И в Пловдив и във Варна хората от бизнеса считат, че точно образованието и хората би трябвало да са първи приоритет на претендентите за кметове, а не плочките и ремонтите. Без да се отхвърля потребността от улици и тротоари.
Развитието на промишлеността в Пловдив изпреварва развиването и на инфраструктура в града. Десетките хиляди чиновници в индустриалните зони, както и всички останали пловдивчани чакат от локалната власт и съответен публичен превоз, какъвто в Пловдив липсва. И стопанин в Пловдив е автомобилът, а не индивидът. Задръстванията са колосални за град от подобен мащаб.
От арестувания незаконен алкохол са взети проби за лабораторен разборГрадският превоз и във Варна е на сходно равнище. Ползват го единствено тези, които не бързат за на никое място. 20 годишната сервитьорка Виктория също не употребява варненския градски превоз
Иво Илиев има вяра, че Варна би трябвало да си сложи по-високи цели от обещанията да се оправят улици и тротоари.
Дали забележителното развиване на пловдивската промишленост се случва посредством или макар властта. Инженер Панчев ни припомня за какво немският авто колос, койот беше покрай решение да построи цех до Пловдив, в последна сметка не го направи.
Критериите на пловдивската промишленост към този момент са доста високи. И макар че в Пловдивската стопанска система създава съвсем два пъти повече от варненската заплатите и в двата града са идентични. Около 1700 лв. приблизително.
Радослав от Пловдив и Виктория от Варна имат вяра, че смяната на градовете зависи най-вече от хората, а не от кметовете.
Кой град е втори или трети, няма никакво значение и за Виктория и за Радослав. Това, което има значение за тях е по какъв начин живеят.