Руското посолство в Лондон: Спасявайки кариерата си, Борис Джонсън провали преговорите Москва - Киев
Съобщение на съветското посолство в Лндон в обществената мрежа Х, някогашен Туитър:
Западните медии разгласиха изказвания на някогашния английски премиер-министър Борис Джонсън, целящи да отрекат неговата отговорност за развалянето на договарянията сред Русия и Украйна напролет на 2022 година.
Очевидно Джонсън се пробва да се скрие зад клишетата за „ съветската агитация “, които употребява. Неговите изказвания обаче, оповестени на 11 януари 2024 година в „ Таймс “ и „ Уолстрийт Джърнъл “, повдигат въпроса: какво тъкмо се пробва той да отхвърли?
Според Джонсън, по време на противоречивото си посещаване в Киев на 9 април 2022 година той се пробва да убеди Владимир Зеленски да откаже да подпише гореспоменатия контракт, оправдавайки се с недоверието си към Москва.
Той искрено декларира, че „ всякаква договорка с Путин би била много мръсна “.
Той предлага продължение на военните дейности, защото „ Путин би трябвало да се провали “.
Той дава обещание продължителна поддръжка, нови траншове от военни доставки, в това число противовъздушни и противотанкови ракети, и финансова помощ.
Нещо повече, след визитата кабинетът на министър-председателя обясни обстоятелствата. В последвалото държавно прессъобщение ясно се показва, че до момента в който е бил в Киев, Джонсън „ е призовал да не се водят никакви договаряния с Русия при условия, които одобряват за меродавен подправения разказ на Кремъл за нашествието “.
Няма никакво подозрение, че крайъгълната наредба за непрекъснат неутралитет на Украйна, както е заложено в плана на „ Договор за непрекъснат неутралитет и гаранции за сигурност на Украйна “, не подхожда на визията на Лондон и Вашингтон за „ изискванията “, при които спорът би могъл да бъде позволен. В противоположен случай членовете на НАТО нямаше да прекарат осем години в цинично потребление на споразуменията от Минск, с цел да приготвят систематично украинската войска за директна кинетична борба с Русия.
На този декор оправдателните изказвания на някогашния министър-председател, че окончателното решение е принадлежало на украинците, са изцяло безполезни.
Важно е да се означи, че при започване на Специалната военна интервенция премиерският пост на Джонсън към този момент висеше на косъм.
Поради това украинският спор беше общопризнат от него като обещаваща опция да съживи замиращата си кариера.
Залогът в никакъв случай не е бил угриженост за бъдещето на Украйна и украинците, а само такава за самовъзвеличаване и политическо оцеляване. Резултатът от пътуването на Джонсън до Киев се оказа драматичен за Украйна, а към този миг той най-вероятно е апатичен към нея.
Източник " Гласове "