AI се научи да разпознава самотните хора по речта
Самотата е проблем, който визира всички възрастови групи, изключително възрастните
(снимка: CC0 Public Domain)
Учени към този момент употребяват невронни мрежи, с цел да открият самотата у хората. Новият метод е дело на експерти от Калифорнийския университет в Сан Диего, които разказват проучването си в публикация, оповестена в сп. Psychiatry Research.
Според учените, самотата е огромен проблем, който визира всички възрастови групи. Но той е изключително изострен за възрастните хора. Това положение визира освен психическото, само че и физическото им положение. А загубата на близки и влошеното здраве в зрелост усилват отрицателното въздействие на самотата.
При класическия метод за установяване на положението на хората учените употребяват специфични принадлежности, да вземем за пример канара за самоанализ. Този способ обаче може да отнеме доста време и резултатът да е преднамерен. Ето за какво откривателите ползват AI модели, с цел да основат по-ефективен инструмент за установяване на самотата посредством разбор на речта.
Новият метод е тестван в проучване с присъединяване на 97 души на възраст от 66 до 101 години – доброволци в жилищен комплекс за възрастни хора в Южна Калифорния. Тяхното равнище на самотност е оценено благодарение на скалата за самотност на Калифорнийския университет в Лос Анджелис и изследване с 20 пункта. Освен това с участниците са водени диалози за смисъла на живота, потреблението на технологиите и остаряването.
След това записите на диалозите са оценени благодарение на AI. Невронните мрежи са съумели да дефинират кои аспекти на речта демонстрират най-вече самотност. Например, самотните хора приказват по-често за обществения статус и показват повече отрицателни страсти. Споменават и религията. Според учените споделят, това има оказва помощ да намерят разтуха.
В същото време пенсионерите с по-ниски равнища на самотност са по-склонни да загатват своето семейство и метода на живот. Разлика има и в местоименията. Самотните са по-фокусирани върху себе си и по-склонни да приказват от първо лице. Освен това те са склонни да употребяват междуметия, да повтарят думи и да употребяват интернет диалект като „ lol ”.
Учените акцентират, че тяхното проучване им е помогнало да схванат, че методът на другарство може да отразява възприятията на хората по отношение на обществените взаимоотношения. В бъдеще те желаят да тестват новия метод и измежду други групи хора.
По-рано специалисти от Канада откриха, че самотата може даже да утежни паметта. Това положение е в положение да промени действието на мозъка.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ