Само за три дни тежки атаки разтърсиха и Русия, и

...
Само за три дни тежки атаки разтърсиха и Русия, и
Коментари Харесай

В мъглата на войната - украинската журналистка Ксения Илюк

Само за три дни тежки офанзиви раздрусаха и Русия, и Украйна. Първо - детонацията на Кримския мост. На него Кремъл отвърна с вълна от ракетни удари по цивилни зони в Киев и други украински градове.

Тези събития отвориха нова страница във войната. За това репортерът на " Панорама " Петър Георгиев беседва с украинската журналистка Ксения Илюк.

" Взривът на Кримския мост е огромно събитие - не толкоз от стратегическа позиция, колкото от алегорична. Този мост беше издигнат изцяло нелегално след анексирането на Крим през 2014. Той беше знак персонално за Путин, че е съумял да превземе Крим. Русия искаше да насочи обръщение, “Ние оставаме тук ”. Затова украинците честваха след удара. Те обявиха, “Крим е Украйна и ще бъде Украйна ”. Така че никакви сходни знаци не могат към този момент да съществуват, " споделя украинската журналистка Ксения Илюк, началник “Изследвания ” на изданието “Детектор Медия ”.

Отговорът на Путин не закъсня. Но в случай че е трябвало ракетите да изплашен украинския народ, то съгласно Илюк те са постигнали тъкмо противоположното.

" Русия разказва тази офанзива като възмездие за моста. Но аз не бих я нарекла възмездие, тъй като тези бомбардировки текат от първия ден на войната. Почти няма дни, в които най-малко един украински град да не е бил нападнат от дронове или ракети. С бомбите тази седмица Русия искаше да съживи своя облик на могъща военна мощ. Но в Украйна към този момент никой не приема Русия насериозно. Да, войната е в ход. Умират хора. Ужасно е. Но Русия към този момент не наподобява огромна и страшна. Ще изтъквам един инцидентен човек, който тази седмица написа в Туитър, “Сега се усещаме като на 24 февруари, единствено че към този момент не се опасяваме. ” Вместо да пресъздаде чувството от началото на нашествието, Путин стимулира украинците да съберат още повече пари, с цел да поддържат армията си. Народът има доверие в украинските управляващи - както в политическото, по този начин и във военното управление ", съобщи Ксения Илюк.

Дали обаче украинското ръководство стои зад гърмежа на Кримския мост или виновникът е различен? Фактите изчезват в мъглата на войната.

" Може би ще разберем истината чак след края на войната. Но от позиция на дезинформацията можем да кажем, че Русия употребява тази детонация, както и убийството на Дария Дугина да вземем за пример, с цел да обрисува Украйна като терористична страна, " споделя Илюк. " В началото Кремъл описваше украинците като “нацисти ”. Сега желае да промени този етикет на “терористи ”. Целта на Русия е да убеди личния си народ, а и света, че в действителност тя е същинската жертва в тази война, а не Украйна. По този метод Путин обаче легитимира Украйна като равносилен съперник, което опонира на пропагандната му линия до момента. Руските служби оповестиха, че са заловили украинец за офанзивата по моста, а фотография на паспорта му се завъртя в обществените мрежи. Но този паспорт е безусловно подправен. Всеки човек с обикновени компютърни знания ще го разбере. Дори има правописни неточности. Да не приказваме, че мъжът е гол на сякаш формалната си фотография. Русия просто свързва инцидентни събития и измислени доказателства, с цел да покаже, че украинците са терористи. Но това е извънредно необикновено ", добави Ксения Илюк.

В конспирацията за Кримския мост Кремъл включи и България. Но управляващите отхвърлиха камионът с взривния товар да е минал през българска територия.

" Тази доктрина не е изключително известна в Украйна - виждала съм я единствено един път в Телеграм. Но това е типична съветска тактичност, " споделя журналистката. " Кремъл употребява други страни, с цел да укрепи концепцията, че Западът е груповият му зложелател. Според мен конспирацията с България няма да отиде на никое място и ще потъне. Но може би бъркам. Ще забележим ", разяснява Ксения Илюк.

Накъде обаче отива войната? И може ли най-опасният съперник да се окаже зимата? Според Илюк идващите месеци ще бъдат най-трудни.

" Зимата идва. И Русия ще се опита да употребява европейската енергийна взаимозависимост, с цел да понижи поддръжката за Украйна. Дори в неотдавна освободените украински градове няма вода, няма отопление. Много е тежко да живееш по този начин, изключително когато страната ти е във война. Но бомбардировките от тази седмица са явен сигнал, че Русия е уплашена. Когато правиш нещо сходно, значи, че си в неизгодна позиция и към този момент нямаш какво да губиш. Кремъл желае да всява боязън и да каже на света, “Не, не, ние в действителност можем да превземем Украйна. ” А публично настояват, че желаят да върнат Украйна на масата за мирни договаряния, с цел да няма повече жертви. Ето по какъв начин извъртат обстановката. През цялото време съветската агитация се пробва да върне хората в предишното. Защото Русия е страна без бъдеще. Тя няма визия за бъдещето. Но ние в Украйна имаме вяра в бъдещето си, даже когато времената наподобяват несигурни. Това е най-хубавият щит против съветската дезинформация. Така че аз съм оптимистка ", сподели още Ксения Илюк.


Последвайте ни във и
Следете и канала на Българска национална телевизия в YouTube:
Източник: bnt.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР