1000 пациенти спасиха в инвазивната кардиология на УМБАЛ Бургас само за година
Само за една година Отделението по кардиология в УМБАЛ Бургас реализира прогрес, който не бе вероятен години по-рано. След цялостния рестарт на отделението , което бе реформирано с нов екип, инсталация и позволение за инвазивни действия , резултатите към този момент са налице.
Най-важният – в инвазивния бранш е избавен животът на над 1000 души , част от които – с инфаркт на миокарда . За първи път в историята на Бургаската болница е осъществена „ ренална денервация “ – способ за лекуване на пациенти с високо кръвно, които не се повлияват от лекарства.
Това е минимално инвазивна хирургична процедура , посредством която се реализира непоклатимост в кръвното налягане и отбягване на внезапни скокове, които са рискови и могат да доведат до инфаркт и инсулт. Процедурата се покрива от НЗОК и не се постанова пациентите да доплащат, осведоми началникът на Отделението по кардиология доктор Светослав Гогов.
„ Независимо, че сме най-малкото кардиологично поделение в града, към този момент можем да твърдим, че имаме самостоятелен метод към всеки пациент “ , добави той.
Друга оригиналност за историята на УМБАЛ Бургас са първите стентирания на каротидни артерии, бъбречни артерии, подключечни артерии . Стентирането на коронарни артерии се прави след функционално проучване – FFR (фракциониран коронарен резерв), което е способ за оценка значимостта на стенозата и тъкмо демонстрира има ли пациентът потребност от стент, или не. Кардиолозите поучават пациентите да изискват проучването и да търсят второ мнение, преди да решат да се подложат на стентиране.
През миналата година отделението се снабди с нова модерна инсталация – ЕКГ апарати, холтер ЕКГ апарати, нови мониторни системи, нов ехокардиограф от последно потомство, с което доста се покачват качеството на диагностиката и лекуването. Съвсем скоро ще бъде разкрита и нова ангиографска зала по актуален стандарт.
Разкрит е и бранш по електрокардио стимулации за слагане и следене на всички типове и марки пейсмейкъри. В отделението се вграждат еднокухинни, двукухинни пейсмейкъри, както и на високо профилирани устройства: CRT (при сърдечна недостатъчност) и кардиовертердефибрилатор (при животозастрашаващи аритмии). Кардиолозите в УМБАЛ Бургас вграждат и системата „ Port A Cath “ за пациенти, нуждаещи се от химиотерапия.
В отделението към този момент работят 8 експерти по кардиология и се образоват още трима специализанти, както и студенти-медици от 4 и 5 курс.