Разработчици призоваха за отговор срещу системната алчност в гейм индустрията
Само през последните две години над 23 000 индивида бяха съкратени в гейм промишлеността. Средата в бранша всекидневно е динамична, само че това е нещо друго. Особено, когато приказваме за случаи на всеобщи съкращения, като този в Microsoft. Само тази година компанията разгласи съкращаването на близо 3000 индивида в гейм звеното си и вътрешните си студиа. Става дума за обявените съкращения в Microsoft Gaming, Activision Blizzard, Bethesda, закриването на Arkane Austin и това на Tango Gameworks.
Дългогодишният огромен противник на Microsoft на полето на гейминга – Sony – разгласи тази година съкращаването на 900 индивида вкупом от PlayStation Studios. Заедно с това бяха съкратени над 200 индивида от Bungie (Destiny). Наскоро японската компания закри две свои вътрешни студиа. Причината за тези и други съкращения са не една и две. По-кратката версия е корпоративна логичност или с други думи – лакомия и грабителски корпоративизъм. Повечето от тези издатели са акционерни сдружения, които би трябвало в тримесечните си отчети да регистрират не просто облага и растеж, само че и растеж на растежа.
Друга причина се явяват пандемичните години. Заключени в домовете си, хората всеобщо разчитаха на две неща да се разтушават – видеоигрите и стрийминг платформите. Издателите видяха в рецесията опция и започнаха да наемат гневно (или както Херман Хилст, шефът на PlayStation Studios неотдавна се изрази „ грабителски “), с цел да се надпреварват с сътрудниците си за цифри – брой дейни месечни консуматори, по едно и също време играещи, степен на ангажираност – които да вписват в същите отчети, с цел да изкарат тлъсти годишни бонусиа>. Възможно ли е да има смяна и ще има ли реакция на същата тази гейм промишленост?
Пореден глас за смяна се чу през предходната седмица. Той идва от Дора Клинджич, някогашен разработчик от Za/UM – студиото зад Disco Elysium. Тя и някогашните ѝ сътрудници от Za/UM са създателите на новосформирано студио с името Summer Eternal Studio. В изявление за VG24/7 Клинджич показва гласно позиция, която евентуално доста от сътрудниците ѝ споделят. Че гейм промишлеността е завършила. А също по този начин и за систематичната лакомия, обхванала върховете на същата тази промишленост.
Клинджич е утопично настроена и има вяра, че разработчиците биха могли да вземат нещата в свои ръце. И като образец за това, тя дава чиновниците на Ubisoft, които излизат да показват позициите си гласно. Клинджич евентуално засяга опитите за митинги на същите чиновници от предходната година.
След поредност от пагубни резултати и серия от съкращения, Ив Гийемо, един от притежателите на Ubisoft, прикани чиновниците за „ стягане на коланите “. Призивът му пристигна скоро след поредност от разкрития, свързани с управителните фактори в студиото. Случаи на корист с власт, тормоз на работното място, дискриминационно възнаграждение и други
„ Самият аз съм последовател на акселерационистката позиция “, разяснява Александър Гаврилович, различен от създателите на Summer Eternal Studio. „ В смисъл на това, че единственият метод да се реализиран по-добри условия е да се влезе в рецесия, която да подчертае несъгласията на обществото и ни принуди да преобразим света “. Акселерационизмът, разбиране от политологията, съставлява концепция, съгласно която, в случай че една система умира, само че към момента вреди, то е добре краят ѝ да бъде провокиран. Гаврилович приказва и за казуса с неналичието на профсъюзни обединявания. Но в този момент, след хилядите съкращения, той счита, че моментът е назрял.
„ Все още чакам втората рецесия – тази, която ще сложи на напред във времето структурният проблем в гейм създаването “, продължава той. Първата рецесия в гейм промишленост се случва при започване на 80-те години на XX век. Тя обуславя края на аркдните игри и е обвързвана с финансова рецесия за доста от издателите. Освен корпорациите, той посочва и различен огромен проблем. Това, че една трета от приходите на PC разработчиците отиват във феодални владения, като Steam.
Гаврилович и Клинджич не са единствените гейм разработчици надигащи глас против настоящото положение на бранша. По-рано тази година това беше обект на коментар и на Тарн Адамс, един от основателите на Dwarf Fortress. Той дефинира хората по върховете на същата тази промишленост за „ ужасни и алчни “.