Само преди 4 месеца старши комисар Георги Чергов пое управлението

...
Само преди 4 месеца старши комисар Георги Чергов пое управлението
Коментари Харесай

Директорът на пловдивската полиция: Заварих сектор КАТ разпилян, пътният травматизъм е в приоритетите ни

Само преди 4 месеца старши комисар Георги Чергов пое ръководството на втората по величина Областна дирекция на полицията в страната. Той встъпи на поста като шеф на ОД Министерство на вътрешните работи Пловдив след редица митинги, предизвикани от пропуски в следствието на убийството на 24-годишният Димитър Малинов в Цалапица. След скандалните дейности от страна на полицията, министърът на вътрешните работи Калин Стоянов изиска оставката на някогашния шеф на пловдивската полиция Васил Костадинов. Костадинов бе изместен в  „ Звено за подкрепяне на министъра ”, а не след дълго щафетата пое Чергов, който изцяло реконструира управителния си екип в дирекцията.
Прочетете още
Старши комисар Георги Чергов има 21 години работа в системата, като половината от тях той е бил в ГДБОП. Чергов  е минал  през редица длъжности в хода на своята професионална кариера в системата на Министерство на вътрешните работи. Работил е в секторите „ Престъпления, свързани с МПС “ и „ Престъпления, свързани с наркотични субстанции “ в отдел „ Криминална полиция “ на Столична дирекция на вътрешните работи. Работил е в отдел „ Разследване “, още веднъж в Столична дирекция на вътрешните работи, също шеф на сектор в Седмо районно в столицата.

През 2011 година заема поста като шеф на бранш „ Трансгранична проведена престъпност ” в отдел БОП-София. След това има къс интервал като проверяващ служител на реда на стопански закононарушения до възобновяване на ГДБОП след промените през 2013-2014 година От 2015 година заема длъжността началник-отдел 09 към ГДБОП. През януари 2022 година оглавява бранш в БОП-София.

-   Какви промени предприехте в първите месеци от ръководството си и успяхте ли да разрешите някои от проблемите, останали след  предходното управление?

-Като приказваме за промени не бих споделил, че сме завършили с тях. Те нормално са в друг аспект, само че първата и по-основна, която можем да назовем промяна, това е активността на бранш КАТ. Когато пристигнах в дирекцията заварих бранша в малко разпиляно положение. Служителите бяха командировани в обособените районни ръководства в града, където изпълняваха своите функционални отговорности в взаимни екипи със чиновниците от Охранителна полиция. С разбора, който направихме, от позиция на статистика и мнението на всички началници на районните ръководства,  стигнахме до извода, че моделът не е ефикасен. Поради това от първи октомври всички чиновници на КАТ бяха върнати още веднъж в тяхната си конструкция и централизирано започнаха да реализират своята активност.

 На последващо място, в случай че можем да го приемем като промяна, започнах някои кадрови промени във връзка с управителния състав. Това е развой, който  продължава във времето и произтича от работата, която следва, от дилемите, които би трябвало да бъдат изпълнени. Така че бих споделил, че промяната не е приключена.

- Предстоят ли още нови назначения? Към момента основни отдели като " Охранителна полиция " и " Икономическа полиция " са с краткотрайно изпълняващи началници.

- Не мога да кажа още какъв брой време ще бъде по този метод, дали ще е седмица, две или месец. В момента съм в диалози с някои от чиновниците на дирекцията.  Аз съм споделял и различен път, че някой от тях изпитват съмнение и не са подготвени да поемат по-голяма отговорност. Да кажем, че все още имам извършени диалози с съответни чиновници, направил съм предложение, само че чакам от тяхна страна да дадат явен отговор дали са подготвени да се нагърбят с по-голяма отговорност.

- Няма по какъв начин да пропусна да Ви попитам за едно от закононарушенията, които белязаха  2023 година - убийството на Димитър Малинов в Цалапица. Основният обвинен  е задържан преди дни  в Дания. Смятате ли, че в хода на следствието бяха наваксани пропуските, които разрешиха Рангел Бизюрев да избяга от страната?

- Няма да си разреша да встъпвам в дълбочина и да разясня следствието, защото то е настоящо под наблюдението на Окръжна прокуратура Пловдив  и не е редно да експортирам детайлности от него, защото това може да повлияе на неговия ход. Мога да кажа, че организационно сме създали всичко належащо.

 Пропуските в самото начало, заради разнообразни аргументи, къде справедливи, къде субективни, позволиха причинителят, за който има събрани доказателства, да напусна страната.  Аз обаче се веселя, че към сегашния миг същият е арестуван и върви процедурата по неговото изгонване, по-късно следва покачване на обвиняване и предаването му на съд.

- Това може ли да кажем, че ще бъде скоро?

- Не мога да се наемам с съответни периоди, тъй като вземат участие разнообразни институции, процесът си има своите законови процедури, които би трябвало да следваме. За да имаме в действителност качествени доказателства ние би трябвало да се съобразим с плануваните в процеса периоди.

- През тази година още веднъж имаме доста жертви в пътни катастрофи. Какви ограничения за предварителна защита да чакаме от страната на полицията през 2024 година?

- Така е. Броят на записаните катастрофи на територията на област Пловдив е висок, което ни слага на едно от челните места от този статистически индикатор. Пътният травматизъм  е приоритет. Една от промените, които започнах е точно в тази тенденция. Тук желая да отворя скоба, че работата по този проблем не може да бъде единствено върху плещите на Министерство на вътрешните работи.  Аз бих разграничил няколко групи фактори, които оказват мощно въздействие върху огромния брой на произшествията. Първа група е образованието на всички водачи на МПС,  включително и пешеходци. Изключително значимо е да имате подготовка и знание на разпоредбите за придвижване.

На последващо място идва положението на инфраструктурата. Важно е да  имаме пътища, които да бъдат от една страна качествени и на последващо място да бъдат проектирани и изграждани по метод, че да се избегне оптимално възникването на рискови сектори.

На последващо място идва контролът, който е приоритет на Министерство на вътрешните работи.  Ние ще поставим всички старания в тази тенденция. С ежедневна работа сътворяваме допустимо най-хубавата организация, тъй че да имаме непрестанен контрол  върху всички участници на пътното придвижване. На последващо място е реализирането на плануваните в законодателството санкции. В това отношение бих споделил, че настоящите все още санкции, смятам за задоволително строги, само че по-важното е да бъдат неизбежни.

-След нашите изявления, че чиновници на пловдивската полиция нелегално охраняват притежателя на „ Ботев – Пловдив ” Антон Зингаревич, на последния мач на тима, получихме сигнал, че служителят Галин Колев още веднъж работи като защита в ложата на Зингаревич. Същият сигнал е подаден и на тел. 112. Проверен ли е и какви ограничения са взети?

-  Да, по този начин е,  има подобен сигнал, който е подаден към 112. Той е признат, документиран и мога да кажа, че е стартирана инспекция по реда на дисциплинарната процедура.

-Пловдивската полиция прави ли и инспекция по данните, изнесени в серия изявления на Trafficnews за съществуването на „ наказателна ” бригада в клуба, както и за полицейски чиновници, взели участие във физическа кавга с тартори на агитки и защита на Антон Зингаревич?

-Това, което на този стадий ще разреша да споделя с вас е само е, че по тези изявления има стартирана дисциплинарна инспекция и тя е настояща, заради което не искам повече да разясня. 

- В средата на месец ноември започва акция „ Лукс ”, а взаимно прокуратурата, Министерство на вътрешните работи и Национална агенция за приходите оповестиха, че стартират инспекции на систематични извършители на пътя, като  ще се открива произходът на средствата на притежатели и ползватели на първокласни коли, за които има данни, че са от нерегламентирана активност.  Какви са резултатите са осъществени все още?

-Акция „ Лукс ” е медийно озаглавена, само че по тази линия фактически от управлението на Министерство на вътрешните работи бяха сведени съответни задания, които се показват в това да бъдат открити лицата, които имат две и повече висящи наказателни постановления, вследствие на някакво нарушаване по Закона за придвижване по пътищата от тяхна страна. В тази тенденция би трябвало да бъде осъществен преглед  на имотно положение на за всички такива лица, на техния автопарк и дали приходите им подхождат на това материално положение, което показват. Впоследствие, когато установим такова противоречие, взаимно с Национална агенция за приходите ще бъдат подхванати съответни дейности. Към момента мисля, че са единични случаите, в които имаме такова подозрение, само че не се наемам с съответна численост. По метода, по който структурирахме и организирахме дейностите си, можем да кажем, че интервенцията ще бъде един отворен развой и ще правим целенасочени дейности в бъдеще в тази тенденция.

- Във всеки нов мандат тематиката за видеонаблюдението в града се слага на дневен ред, само че за жалост не се осъществя. Ще водите ли диалози с управлението на града по тази тематика?

- Да, видеонаблюдението е извънредно потребно в нашата работа. През последните години се разчита на използването му във всевъзможни насоки. От диалозите, които сме имали и с Общината знам, че това също е приоритет на тяхната политика и ръководство. Към момента се работи по няколко плана за разширение, модернизиране и рационализиране на видеонаблюдението. Нещо повече  мога да споделя.  Дирекция КИС към Министерство на вътрешните работи напълно скоро ще интегрира на нашата територия наличното видеонаблюдение и ще конфигурират изчерпателен продукт- програмен продукт, който да даде опция за по пълноценно потребление на налично видеонаблюдение. Ще бъдат употребявани сигнални функционалност и други варианти, които са извънредно потребни за работа ни, а и за активността на Община Пловдив.

-  Често ли жители търсят вашата помощ в приемния Ви ден и за какви проблеми споделят най-често?

- В началото интереса беше по-голям, след това малко понижа, не знам дали се дължи на сезона. Идват жители със своите проблеми, които са от най-различно естество. Голяма част от тези проблеми даже не са от компетенциите на полицията, само че към всеки един от тях сме се отнесли с нужното схващане, изслушали сме техните проблеми и сме дали съответните препоръки. По отношение на тези, които касаят нашата активност сме подхванали нужните дейности, като е стартирана незабавна работа по техните молби.

-Какви са целите на пловдивската дирекция за идната 2024 година и по какъв начин изпращате 2023 година?

- В персонален проект адресирам една доста динамична година, натоварена също. Мога да кажа, че свърших много работа. По отношение на работата на дирекцията се надявам да ни чака една по-добра година. Най-важното е да бъдем живи и здрави, да бъдат здрави и фамилиите на всички наши чиновници.  Аз персонално ще направя всичко допустимо и ще изискам всеки един чиновник да постави нужното усърдие, с цел да даде всичко от себе си. От това, което вършим би трябвало да изпитваме задоволство  и да бъдем потребни на обществото. В активността си ще се водим от целите, които са заложени пред нас от управлението на Министерство на вътрешните работи. Акцент ще бъде пътният травматизъм, работата по случаите на домашно принуждение, несъмнено по никакъв метод няма да позволявам оттегляне и във връзка с работата на всички други закононарушения.

-Свикнахте ли с Пловдив и липсва ли Ви софийския ви екип?

- До огромна степен да. В ГДБОП имам 12 години, общо взето половината ми работа е минала в този отдел. Ще си призная, че доста неща от там ми липсват и си изпитвам сантимент. Съвсем скоро трябваше да подпиша непрекъснатата заповед и да отстъпя от остарялата си служба. Тогава публично се разделих с ГДБОП.  Малко ми стана сантиментално, само че в последна сметка животът е подобен. Обичам да има провокации и както се споделя „ прави това което би трябвало, пък да става каквото ще ”.

 - Какво ще пожелаете на чиновниците  за новата календарна година?

- Пак ще им пожелая да бъдат здрави и упорити. Нека се стараят да вършат нещата по този начин, както би трябвало и да знаят, че всичко се случва в разговор. Никой не би трябвало да си мисли, че е извънреден и това, което вършим би трябвало да го вършим дружно, да бъдем един добър екип и да създадем добра среда на работа във всеки един дребен колектив. Всеки един чиновник би трябвало да осъзнае, че тази работа е групова, а самичък човек не е за на никое място. Нека да разчитаме на сътрудниците си, те би трябвало да усещат нашата поддръжка във всеки миг.
Източник: trafficnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР