Само Лена Бориславова не се е отказала от депутатския си имунитет
Само Лена Бориславова още не се е отказала от депутатския си имунитет. Депутатът от „ Възраждане “ Веселин Вешев е дал единодушие за продължение на наказателното произвеждане против него във връзка с постъпило на 19 декември 2024 година искане от изпълняващия функционалностите основен прокурор Борислав Сарафов.
Това заяви ръководителят на Народното събрание Наталия Киселова при започване на днешното пленарно съвещание, съобщи Българска телеграфна агенция. Писмото на Вешев, с което осведоми, че се отхвърля от имунитета си, е от 8 януари 2025 г.
Депутатката от ПП-ДБ Лена Бориславова разгласи през декември, че ще се откаже от имунитета си незабавно след празниците, това обаче още не се случило.
" Преди да се стигне до гласоподаване в залата, ще се откажа от своя имунитет. Няма да го направя обаче преди празниците, тъй като не имам намерение да разрешавам на господин Сарафов да опорочава тези светли празници и за моето семейство, както направи за фамилията на Лъчезар Ставрев (шофьорът на Асен Василев и негов помощник в Народно събрание - бел. ред.). Това обаче не значи, че ще разгадавам на ГЕРБ ", разяснява Бориславова тогава.
Но още не е изпълнила обещанието си.
Лена Бориславова, Снимка: Георги КОЛЕВ, БЛИЦ
Искането за Лена Бориславова от ПП-ДБ е поради подправяне на документите на сдружението „ Да запазим Корал “.
Как Кирил Петков е станал министър на стопанската система в държавното управление, назначено от Румен Радев през 2021 година? Кога и по какъв начин е напуснал управителния съвет на сдружението " Да запазим Корал "?
Основателят и ръководител на сдружението Атанас Русев твърди, че неговият автограф е подправен под документите, с които Кирил Петков е напуснал управителния орган на публичната организация.
Прокуратурата проверява правенето и потреблението на неистинен документи. Твърди се, че те са направени от Лена Бориславова.
Сигналът е бил подаден още през юли предходната година. Русев твърди, че е разпитван няколко пъти, първо в ДАНС, а по-късно и в Столична дирекция на вътрешните работи. Не желали да огласяват за този случай досега, с цел да не попречат на следствието и да не бъдат укрити документи. Решили да приказват, когато били разбрали, че цялото следствие е конфискувано от Столична дирекция на вътрешните работи и изпратено в Районната прокуратура в Бургас.
Това обаче се е наложило, тъй като документите, за които се допуска, че са фалшифицирани, са били показани пред чиновник на Агенцията по вписванията в Бургас и е трябвало да се извърши преценка дали Районната прокуратура в София или тази в морския град би трябвало да продължи да работи. Така или другояче е преценено, че хипотетичните документни закононарушения са осъществени в София и следствието на този стадий се следи от Софийската районна прокуратура, като е формирано още през август предходната година.
Кирил Петков е назначен за длъжностен министър на стопанската система на 5 май 2021 година. Към този миг той е част от Управителния съвет на сдружението с нестопанска цел " Да запазим Корал ".
Като министър обаче той не може да взе участие както в търговски, по този начин и в сходни публични сдружения. На 6 май, което е формален празник, се организира Общо заседание на това съдружие, което взема решение, че освобождава Петков от управителния орган, по негова молба. С днешна дата обаче се твърди, че такова Общо заседание в действителност не е имало, а документите, че то е извършено са фалшифицирани. Твърденията са на създателя и ръководител на сдружението Атанас Русев.
Русев твърди, че в никакъв случай не е общувал с Лена Бориславова, с цел да е даже физически допустимо да й даде пълномощие от негово име. Освен това споделя, че от дълго време не употребява за упълномощаване класическия книжен вид на документ.
Оказва се, след осъществената от ДАНС инспекция, прокуратурата е образувала досъдебно произвеждане още на 11 август предходната година.
Атанас Русев е снимал с видеокамера документите, които са показани в Агенцията по вписванията и допуска по какъв начин е подправен подписът му.
От прокуратурата обявиха, че има няколко документа и няколко подписа. Атанас Русев твърди, че документите, които са неистинен са цели 7 или 8, а фалшифицираните подписи са 10. От прокуратурата споделят, че съществуването на повече документи, които се допуска, че не са същински и подписи, за които се допуска, че не са положени от същинските хора, вършат делото комплицирано както от фактическа, по този начин и от правна страна. Трябва да се съберат доказателства за съставянето на документите с погрешно наличие, за тяхното потребление, както и за полагането на неистинските подписи, които са поредност разнообразни действия с вероятно разнообразни от своя страна причинители. От прокуратурата обясниха, че към момента се чакат и експертизите, които ще покажат неистинността на тези документи, само че пък не споделят по кое време са назначени тези експертизи. Именно това поражда доста подозрения. Това е вторият скандал към редовността на назначението на Кирил Петков за длъжностен министър. Още през лятото на 2021 година стана ясно, че Петков с изключение на българско има и канадско поданство. Тогава Конституционният съд разгласи назначението му за противоконституционно.