Съмнения за корупция и конфликт на интереси в “Еразъм+.Субективно оценяване

...
Съмнения за корупция и конфликт на интереси в “Еразъм+.Субективно оценяване
Коментари Харесай

Съмнения за корупция и конфликт на интереси в “Еразъм+”

Съмнения за корупция и спор на ползи в “Еразъм+ ”.Субективно оценяване на планове, индикации за спор на ползи и корупция, нарушавания при публичните поръчки – обстановката от 2019 година, когато в Центъра за развиване на човешките запаси, разпределящ милиони евро по програмата за просветителна подвижност „ Еразъм+ “, бяха открити разнообразни нарушавания и корист с евросредства, се повтаря отначало.

Последният изпълнителен шеф на Центъра Михаил Балабанов е бил освободен от просветния министър проф. Галин Цоков поради констатации за нередности в няколко одитни отчета. Това излиза наяве от отговор на министър Цоков на въпрос на депутата Кристина Петкова от Политическа партия.

Тя пита какви са претекстовете за освобождението на Балабанов по отношение на писмо от преди дни на Националния юношески конгрес и още 35 организации. В него НПО-тата обявиха, че той е постигнал усъвършенстване в работата на Центъра, съумял е да възвърне цялостната акредитация на Европейска комисия и е подобрил взаимоотношението с младежкия бранш, само че няма информация за отстраняването му, нито за метода, по който е назначен негов заместител.

Съмнения за корупция и спор на ползи в “Еразъм+ ” 20.08.24 08:08 Нивото на река Дунав пада фрапантно. Има ли заплаха за корабоплаването? 20.08.24 07:51 ПП-ДБ събира партиите в Народно събрание за попълване на „ домовата книга “ без ДПС-Пеевски 20.08.24 07:39 Американският президент Джо Байдън с прощално слово (ВИДЕО) 20.08.24 07:19 Гръм и мълнии! Ето къде ще вали през днешния ден 20.08.24 06:59

Проф. Цоков дава отговор, че Балабанов е освободен по негова персонална преценка, образувана от резултатите и констатациите в последните два одитни отчета. Настоящият изпълнителен шеф Николай Спасов дава отговор на условията, като той е чиновник на Центъра от 2018 година – първо като основен специалист, след това като началник-отдел, показва министърът.

От отговора му излиза наяве, че от 2021 година до 2024 година са осъществени два одитна уговорката за консултиране на Центъра във връзка постъпили сигнали от Изпълнителна организация „ Одит на средствата от Европейски Съюз “ и дирекция „ Защита на финансовите ползи на Европейски Съюз “ в Министерство на вътрешните работи и 1 одитен ангажимент за убеденост по отношение на активността на Центъра.

Първият одит е по сигнал от 2021 година по отношение на основна активност „ Образователна подвижността за жители “ на “Еразъм+ ”, който съгласно подателя на сигнала лимитира достъпа до програмата на организациите, които не са упълномощени. В резултат е открито, че на интернет страницата на Центъра няма планувана самостоятелна секция/поле или различен детайл с информация за опциите за приемане на Еразъм акредитация в обособените браншове на програмата, което се регистрира като минус, отразяващ се на публичността на програмата.

Вторият одит е по сигнал на фондация „ Аделе “ по отношение на неодобрено планово предложение по “Еразъм+ ” поради незадоволителна оценка на оперативния потенциал на организацията макар получена висока оценка за качеството на плана. По този мотив е направена цялостна инспекция на процеса на оценяване на планове по основна активност „ Сътрудничество сред организации и институции “, бранш професионално обучение, на стойност 250 хиляди евро, с краен период за кандидатстване 22 март 2023 година Тук още веднъж са установени нередности при осъществяване на оценка на оперативния потенциал на кандидатстващите организации – според признатата процедура за селекция инспекцията се прави от външни специалист оценители, само че критериите, по които става това, са прекомерно общи и разрешават субективното им използване от страната на оценителите, което въздейства на оценителния развой, изяснява министърът.

В резултат на тези констатации МОН разпорежда повсеместен одит на активността на Центъра от януари 2021 до 30 април 2024 година – трети подред, резултатите от който са подготвени през юли т.г. Сред констатациите е, че в процедурата за асортимент на външни оценители не са написани измерими индикатори за обособените критерии за оценка, което е разрешило субективно оценяване на претендентите.

„ Одиторите нямат убеденост за обективното оценяване и последвалото включване на чиновници от Изпълнителна организация „ Програма Образование “ като оценители по програмата поради откритата съгласуваност на същите с шефа на дирекция „ Селекция, договориране и отчитане “ и началник-отдел „ Акредитация, селекция и договориране “ в ЦРЧР, последният от които е бил и ръководител на Селекционната комисия “, се споделя в отчета им.

Те показват, че за одитирания интервал са открити единични случаи, при които някои от утвърдените външни специалисти за оценители на планове не са взели участие в никакъв случай в оценяването на планове сред 2021 и 2023 година, като аргументите за това не са документирани. В процедурата за селекция и договориране на планове не са регламентирани редът и методът, по който се избират външни специалисти, които да правят оценка плановете, което не обезпечава бистрота и проследимост на процеса по оценка. „ Същото не дава убеденост на одитния екип по отношение на неналичието на предумишленост в дейностите на Димитър Ничев, шеф на дирекция СДО при избора на оценители “, пишат те.

И още от констатациите – създадената от Европейска комисия система за оценка дава опция за разпределение на плановите оферти сред оценителите на инцидентен принцип, само че в това време не обезпечава отмерено систематизиране на същите. Така, даден специалист е получил за оценка 2 плана, а различен – 36.

„ Неравномерното систематизиране на планове сред оценителите е довело до там, че някои специалисти са оценили огромен брой планове за релативно къс период, което не дава убеденост за качеството на оценяването, също така основава и риск от злоупотреби с въздействие и основава условия за корупционни практики от страна на съответния оценител “, написа в одита.

Нещо повече – става известно,че едни и същи хора подават планове и по-късно си ги правят оценка.

„ Липсата на въведени ограничавания по отношение на присъединяване на външни специалисти като оценители и по едно и също време като евентуални бенефициенти посредством кандидатстване с проект/и по дадена покана е довело до случаи на спор на ползи “, което е нарушаване на еврорегламентите, е една от констатациите. Друга гласи, че инспекторите „ нямат убеденост за обективното оценяване на някои оценители поради съществуващият им стопански интерес по отношение на от селекционния развой с оглед присъединяване им в него като претенденти с планове “.

Въпреки откритите усложнения по отношение на съблюдаване на периодите за разглеждане на крайните доклади и съществуването на свободни щатни бройки в отделите „ Отчитане “ и „ Финансиране на планове “ от управлението на Центъра не са подхванати нужните дейности за попълване на свободните места, заключават инспекторите. Те откриват и нередности при възлагането на социална поръчка за образуване на събития и съпътстващи действия на Центъра, в която не са предпазен ползите му, защото е разрешено фаворизиране на съответен участник в процедурата и избиране видимо на най-ниската оферта, която обаче е най-неизгодната.

С оглед информацията „ за съществуване на знаци за корупция и спор на ползи, нередности и подозрения за длъжностни закононарушения в чиновници в Центъра “, както и за позволените нарушавания при публичната поръчка, министърът е сезирал съответните органи за предприемане на дейности по подготвеност.

Източник: Сега

Още вести четете в: България За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР