SafeNеws.bg: Честито Рождество Христово!“ На 25 декември празнуваме Рождество Христово –

...
SafeNеws.bg: Честито Рождество Христово!“
На 25 декември празнуваме Рождество Христово –
Коментари Харесай

SafeNеws.bg: Честито Рождество Христово!

SafeNеws.bg: „ Честито Рождество Христово! “

На 25 декември честваме Рождество Христово – Коледа. Позната е измежду българите и като Божик или Божич. Това е един от най-големите църковни празници в християнския свят.

Празникът стартира в първите часове на 25 декември. Той е самобитно продължение на Бъдни вечер. На него християните празнуват рождението на Сина Божий Иисус Христос.

Екипът на пожелава на своите читатели вълшебна и неповторима Коледа! В тихата и свята Коледна нощ ви желаем здраве, триумфи и сбъднати стремежи! Вярвайте в положителното и следвайте мечтите си!

 

https://safenews.bg/wp-content/uploads/2024/12/aqmasiu8ur5tm4mkkhtfkzvuos3gxzhitm1usfbjjdxbzhuug0_nhzvnwxnq2jde0sdseb6t1m7bpasuiej0jr7p.mp4

Според множеството историци първото празнуване на Рождество Христово се е състояло в Рим през 336 година сл. Хр.

Наименованието Коледа идва от римските празници Календи, отдадени на зимното слънцестоене (от думата „ календе “). До IV век в Календара на православната черква няма празник, отдаден на рождеството на Христос. Празнува се възкресението и възвръщането му в небето и неговото кръщение.

Разделянето на двата празника става едвам в IV-V в. под въздействие на античните езически вярвания. Именно в дните сред 17 и 23 декември представителите на остарялата религия в Рим чествали господ Сатурн, а на 25 декември римляните славели слънцето и успеха му над тъмнината. Календарните обреди у славяните са свързани със започването на годината, със слънчевия кръговрат през декември. С все по-широкото разпространяване на християнската вяра, раждането на слънчевия Бог било обвързвано със символичното име-определение, обещано на Христос като „ слънце на правдата “.

Христос идва на земята, с цел да освети хората и тяхното царство. С идването си той донася парченце от светостта на небесния мир – красивото, отрупано с плод Райско дърво. Затова елхата се отрупва с фигурки на ангелчета, Дядо Коледа, гирлянди, топчици, свещички, символизиращи Христовата същина (светлината, знанието, чистотата, истината).

Коледа по българските земи

Подготвянето за Коледа стартира от Игнажден. Основни участници са момци в предженитбена възраст. Тогава разучават коледните песни, основават се коледарските групи, дефинира се лидерът на групата, който е по-възрастен и женен. Облечените празнично коледари са с накичени с китки калпаци, а в ръцете си носят „ шарени тояги “. Времето за коледуване е строго несъмнено от традицията – от среднощ до изгрев-слънце на Коледа. В националните показа тогава се появяват караконджоли, вампири, таласъми и други свръхестествени същества. Коледарите със своите песни имат силата да ги прогонят.

Старецът и бабата разсмиват, трохоберът събира даровете, гайдарът свири, четниците пеят. В някои региони коледарите се вършат на котараци, мяукат и известяват за идването си. Момците коледари са облечени празнично, като за огромен мраз, какъвто нормално е, с калпаци, окичени с гердан пуканки и китка от чемшир, с геги в ръце.

Навсякъде по къщите ги чакат с наслада, в случай че тъга някоя, гибел или болест не са сполетели дома. От среднощ до сутринта коледарите обикалят домовете, пеят коледни песни с пожелания за здраве, благополучие в фамилията и богата годишна продукция, а домакините ги подаряват с коледарски кравай.

Първо се потегля от къщата на най-личния човек в селището – кмета, попа, също и даскала. Домакинът посреща коледарите с кравай и забодена в него пара. Домакинята дава решето с пшеница, което коледарите ръсят из къщата, с цел да се нации през идващата година. На някои места, в случай че в къщата има мома за женене, тя подготвя специфичен писан кравай за обичания си. После всички писани краваи се излагат на публично място, с цел да се оценят кой какъв брой коства и да ги изплатят с наддаване. Всеки момък изплаща кравая на момичето си. Пеят се песни за всеки от фамилията – от най-възрастния (както по старшинство, по този начин и по уважение) до най-малкия.

Прави се обичайното общоселско хоро.

По традиция Коледа се чества в нашата страна 3 дни. Според националните вярвания, в случай че вземеш сол на заем по Коледа и не я върнеш, ще те болят очите. Ако ти писне ухото на Коледа, значи, че ангел небесен е минал край теб. Затова би трябвало да се прекръстиш три пъти и каквото си намислиш ще се сбъдне.

На Рождество Христово свършват постите и обядът е благословен и доста богат. На него наложително се сервира баница с най-различни плънки – месо, зеле, гъби, праз, тиква и други Основните ястия през този и идващите са приготвени от свинско месо.

На Коледа се коли прасе. Трапезата не се подвига през целия ден. Пепелта се пази през всичките дни от Игнажден до Йордановден, а след това се събира и служи за лек на разнообразни заболявания през цялата година. Когато домакинът стане от трапезата, върви наведен, с цел да са по този начин приведени до земята и отрупани с плод клоните на дърветата. На плодните дръвчета се връзва плява, с цел да раждат.

Много от тях съгласно старите обичаи са с формата на разнообразни селскостопански сечива, с които се обработва земята, с цел да се роди житото, или върху тях са изрисувани и обозначени селските сечива, занаяти, мебелировка, домашни животни, без които животът в селото е невъобразим. Някои от тези значими за фамилията фигури са обрисувани с орехови ядки, с ябълкови резени, други са оцветени, съгласно усета и въображението на стопанката. Освен тях се омесват и изпичат краваи или дребни питки с кръстове, които се дават на коледарите, когато запеят на пътната врата. Върху някои от тях се слага и по една паричка – знак на благополучие и благосъстояние.

Според най-старите обичаи, брашното за тези религиозни хлябове или питки се пресява три пъти, с цел да стане „ копринено “, както се пее за него, а водата, с която се замесва, би трябвало да бъде донесена в бяло менче от госпожица или млада младоженка в къщата, която още не е раждала.

Още вести четете в: Живот, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР