Съединителят е един от основните автомобилни компоненти, чрез който се

...
Съединителят е един от основните автомобилни компоненти, чрез който се
Коментари Харесай

По тези признаци ще разберете, че съединителят на автомобила ви е повреден

Съединителят е един от главните автомобилни съставни елементи, посредством който се предава въртящият миг от мотора към трансмисията. По създание това е фрикционен диск, който свързва валовете на силовия елемент и скоростната кутия.

Когато новак седне зад кормилото на автомобил с ръчна трансмисия, главните му проблеми стартират със съединителя. Или по-скоро не със самия механически възел, а с неговото ръководство.

В днешните съвременни коли грешките на водачите се поправят от електронен блок за ръководство, който контролира и подаването на газ при тръгване. Той прибавя малко обороти на мотора, с цел да обезпечи нужното сцепление за гладко тръгване, което доста опростява задачата за начинаещи водачи.

Какво се случва, в случай че държите педала на съединителя натиснат дълго време

Някои водачи, когато стопират на светофар, не изключват от скорост, а държат колата на спирачка и натиснат педал на съединителя с включена първа предавка. Подобно държание обаче е нездравословно за техниката, пишат от Carmarket.bg.

Когато натиснете педала, силата се предава през хидравличната система към освобождаващата вилка и я кара да отдалечава дисковете един от различен. Това е доста изпитание, тъй че при продължителна приложимост частта изпитва несъразмерни натоварвания.

Въпреки че частите са предопределени за дълготрайно натоварване и работа, те не би трябвало да устоят сходно голямо натоварване в продължение на минути. Това води до изхабяване на частите, понижена или загуба на разтегливост, което в следствие води до щета на цялата структура.

Какви повреди търпи съединителят

Можете да разберете, че съединителят е изчерпал експлоатационния си живот по редица признаци. Дисковете се износват и зацепването им се разхлабва. Фрикционните накладки се плъзгат и дисковете стартират да приплъзват под натоварване. Ако усетите сходно превъртане на трета или четвърта предавка, това значи, че би трябвало да отидете в сервиз.

Често сходна нередовност се появява след затъване в тиня или сняг, тъй като тогава следва съществено боксуване в опит да се излезе от обстановката. Тя е съпроводена от характерна миризма. В резултат на това, даже да подадете газ, автомобилът не форсира и в най-хубавия случай пълзи на втора предавка с ниска скорост.

Ако пък съединителят се включи внезапно с удар, най-вероятно повода е щета на задвижващия механизъм или надраскване на работните повърхности на дисковете.

Преселективни скоростни кутии с два съединителя

Днес всеобщо се употребяват роботизирани трансмисии с два съединителя. Те съчетават преимуществата на ръчната и автоматизираната трансмисия. Този вид трансмисия разрешава превключване на идната предавка даже преди да бъде деактивирана актуалната предавка.

В настоящия си тип тези трансмисии са показани в средата на 80-те години от Porsche. Те обезпечават незабавна промяна на предавките при оптималната двигателна сила, без да се изисква да отпускате педала на газта. Благодарение на двойния съединител предавките се сменят без загуба на въртящ миг.

Основният съставен елемент на трансмисията с двоен съединител са двата диска, които работят поредно.

Когато колата потегли, трансмисията включва две предавки едновременно. Първият диск предава въртящ миг от мотора, а вторият работи на луфт. След това, когато се доближи избрана скорост, автоматиката включва втория диск с включена втора предавка, а скоростната кутия авансово задейства трета предавка, която чака своя ред. В процеса на промяна на предавката и двата съединителя се отварят за стотни от секундата, поради което спирането на потока на мощността съвсем не се усеща.

След спортните коли тези кутии започнаха да се вграждат в елементарни серийни модели, които не са предопределени за спортно шофиране. Те се употребяват от Volkswagen, BMW, Ford, Audi, Porsche и даже китайски производители. Основната причина за тази стъпка бяха екологичните условия. Преселективните роботи, с помощта на дизайна на техния двоен съединител, обезпечават по-малко загуби на сила и демонстрират висока спестовност на гориво, като по този метод понижават излъчванията нездравословни субстанции.

Но преселективните роботи имат и обилни дефекти. Блокът с двоен съединител има същия запас като стандартния съединител в ръчна скоростна кутия, само че цената му е неведнъж по-висока. Освен това има проблеми с дълготрайната употреба на коли със преселективни " роботи “ в сложните условия на градския трафик. С други думи, техният зложелател са тапите, тъй като при дълги прекъсвания кутията не включва неутрална позиция, а единствено държи дисковете на съединителя отворени, което води до нараснало изхабяване.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР