САЩ предлагат награда от 5 милиона долара за информация относно убийството на изборите в Еквадор

...
Съединените щати обявиха награда от до 5 милиона долара за
Коментари Харесай

Съединените щати обявиха награда от до 5 милиона долара за информация относно убийството на кандидата за президент на Еквадор Фернандо Вилависенсио.

„Множество убийци нападнаха г-н Вилависенсио, кандидата за президент на партията Movimiento Construye на изборите през 2023 г., докато той напускаше предизборно събитие в Кито на 9 август“, обясни държавният секретар Антъни Блинкен в изявление в четвъртък.

< h2 class="more-on__heading">Продължавайте да четете списък от 3 елемента „Исторически“: Избирателите в Еквадор отхвърлят сондажите за петрол в защитената зона на АмазонкаСлед смъртоносна кампания, могат ли изборите в Еквадор да донесат мир?Избори в Еквадор: С наближаването на балотажа избирателите жадуват за истинска промянакрай на списъка

Убийството предизвика шок в Еквадор, който по това време беше на 11 дни от провеждането на общите избори.

Изявлението на Блинкен идва в навечерието на втория тур на изборите на 15 октомври за определяне на следващия президент на Еквадор.

„Съединените щати ще продължат да подкрепят народа на Еквадор и ще работят за изправяне пред правосъдието на лица, които се стремят да подкопаят демократичните процеси чрез насилствени престъпления“, каза Блинкен.

Вилависенсио, бивш журналист, се присъедини към надпреварата като антикорупционен кандидат след години като виден критик на бившия президент Рафаел Кореа и неговите съюзници.


Но в края на предизборния си митинг на 9 август той беше прострелян в главата, докато влизаше в колата си. Един заподозрян също беше убит, тъй като охраната на събитието отвърна на огъня.

Още шестима заподозрени, всички от Колумбия, остават в ареста на Еквадорската национална полиция. Смята се, че те са част от група за организирана престъпност, според изявлението на Блинкен.

През последните години Еквадор беше в плен на ескалиращо насилие, особено след като пандемията от COVID-19 значително отслаби икономиката на страната.

Експертите казват, че бандите са се възползвали от икономическата несигурност, за да разширят обхвата си в Еквадор, страна, разположена на брега на Тихия океан между основните региони за производство на кокаин в Колумбия и Перу.

В резултат на това броят на убийствата рязко се е увеличил, като се е увеличил с 500 процента между 2016 г. и 2022 г., според агенция Ройтерс. Това поставя Еквадор сред страните с най-висок процент на убийства в Латинска Америка – рязък контраст с предишната репутация на Еквадор като страна с относително ниско ниво на насилие.


Страната наскоро претърпя и политически катаклизми, тъй като президентът Гилермо Ласо стана първият президент, който се позова на „muerte cruzada“ или „взаимна смърт“, правомощие, заложено в конституцията.

„Взаимната смърт“ позволява на президент да разпусне Националното събрание на Еквадор — ако той или тя се съгласи да проведе нови избори както за законодателната, така и за президентската власт.

Ласо обяви „взаимна смърт“ пред лицето на процедурата по импийчмънт през миналия май. Той няма да се кандидатира за преизбиране.

Вместо това надпреварата се сведе до левичарското протеже на Кореа Луиза Гонзалес и бившия член на Националното събрание Даниел Нобоа, бизнесмен и син на богат лидер в банановата индустрия.

Сигурността и политическото насилие бяха централни въпроси на кампанията, тъй като последните двама кандидати ухажваха избирателите преди вота на 15 октомври.


Ласо междувременно обяви през август, че е потърсил съдействието на Федералното бюро за разследване на САЩ (ФБР), за да помогне на еквадорската полиция да разследва смъртта на Вилависенсио.

„Разследването, подкрепено от ФБР, продължава да идентифицира други, замесени в убийството“, каза Блинкен в четвъртък.

Източник: Ал Джазира и информационни агенции
Източник: aljazeera.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР