Съдът се произнесе - нагряването на тютюн е без дим

...
Съдът се произнесе - нагряването на тютюн е без дим
Коментари Харесай

С дим или без дим-това не е въпросът


Съдът се произнесе - нагряването на тютюн е без пушек и не е пушене

На 13.11.2023 година Софийският областен съд реши, че използването на бездимни устройства за нагряване на тютюн не е пушене и не съставлява нарушаване на законовата наредба за възбраната за тютюнопушене на закрити публични места.

А в Мотивите към Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравето от 19.12.2011 година () за въвеждане на възбраната за тютюнопушене на закрити публични места и на някои открити публични места е записано следното: „ Предвижда се възбраната за тютюнопушенето да влезе в действие от 1 юни 2012 година Целта на тази наредба е обезпечаване на среда без тютюнев пушек и предотвратяване здравето на непушачите. “

12 години по-късно

Контролът по съблюдаване на възбраната за пушене на закрито обаче е неефикасен. Данните сочат, че от 2012 година до през днешния ден близо 38 - 40% от българите пушат цигари, част от заведенията и заведенията за хранене у нас не престават да са задимени, пуши се в пространства и кабинети на някои държавни институции, на детски площадки и къде ли още не. Нивото на пасивно пушене е съразмерно на дейното пушене.

На фона на тази картина, от няколко години у нас се оферират редица нови бездимни други възможности на пушенето, като бездимни устройства за нагряване на тютюн и електронни цигари. Търсенето им пораства, защото при тях няма горене, отделят се по-малко нездравословни субстанции, което от своя страна е по-щадящо за употребяващите ги и за заобикалящите.

Аргументите през днешния ден

Съдебното решение от 13.11.2023 година се основава на случай, при който на 23.03.2023 година чиновници на Столична РЗИ открили, че клиенти в софийски бар „ пушели “ бездимни други възможности като IQOS и GLO, само че в заведението по време на инспекцията от устройствата „ не излизал тютюнев пушек, нямало аромат или дим “. Въпреки това, проверяващите съставили акт за нарушаване на възбраната за тютюнопушене по член 56 на Закона за здравето. Заключението на съда е, че използването на бездимни тютюневи произведения не е тютюнопушене и не е нарушаване на възбраната за тютюнопушене, защото не попада в обсега й.



Столичното РЗИ не апелира решението. Причината е, че наредбата в Закона за здравето е напълно ясна. Чл. 56 от Закона за здравето не не разрешава всякаква приложимост на тютюневи произведения на закрити публични места, а само тютюнопушенето, показват магистратите като се аргументират, че тези устройства са бездимни - нагряват тютюна, при което се отделя известно количество пара и този тип приложимост на тютюн не е тютюнопушене. След решението на съда, доктор Александър Симидчиев, народен представител от ПП-ДБ разгласи, че ще инициира промени в Закона за здравето за нова възбрана, с цел да не могат устройствата за нагряване на тютюн да се употребяват в закрити пространства. За да се аргументира пред Българска национална телевизия той съобщи, че „ бездимните други възможности също имат пушек, само че не го виждаме денем... “.

Мнения

Представители на промишлеността на собствен ред споделят във връзка желанието да се постанова възбрана за бездимните други възможности на закрито, че основната разлика сред цигарите и нагреваемите тютюневи произведения е, че цигарите горят, а нагреваемите не горят и по тази причина са без пушек, а причина да се влага от няколко години в бездимни тютюневи произведения е тъкмо премахването на горенето и дима. „ Разликата в химическия състав на дима и аерозола е забележителна – това оказва и основна разлика на въздействието върху потребителите и близките “, аргументират се от промишлеността.

Търговци от обекти за продажба на тютюневи произведения също смятат, че не е рационално да се вкарва възбрана за бездимни устройства на закрито, защото те са опция без пушек, която техните клиенти, които преди са били пушачи на цигари, са избрали и поради себе си, само че и с цел да щадят хората към тях.

Потребителите на бездимни устройства, които са към този момент над 300 000 у нас също удостоверяват, че няма причина да се не разрешават устройствата назакрито, защото те не пречат на заобикалящите ги и огромна част от тях са създали своя избор, с цел да предпазят своите близки от тютюневия пушек.

От три заведения от централната част в столицата показаха изрично мнение, че устройствата за нагряване на тютюн имат позитивна роля за клиените им, които ги употребяват, тъй като към този момент не пушат цигари, както и за останалите клиенти, тъй като не са подложени на въздействието на дима.

Последвайте канала на

(платено съобщение)
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР