Съдът на Европейския съюз отхвърли като недопустим иска на Европейската

...
Съдът на Европейския съюз отхвърли като недопустим иска на Европейската
Коментари Харесай

Съдът на ЕС отхвърли иска срещу България, заведен от ЕК за качеството на въздуха

Съдът на Европейския съюз отхвърли като неприемлив желае на Европейската комисия против България за възнаграждение на финансови наказания за качеството на атмосферния въздух. На 29 март 2021 година беше формирано дело пред Съда на Европейски Съюз, по което Европейската комисия изиска на България да бъдат наложени финансови наказания в размер на 11 млн. лева еднократна глоба и 20 млн. лева периодическа глоба на всяка година несъблюдение. На процедура средствата стават изискуеми от деня на постановяване на решението в такава посока, само че Съдът на Европейски Съюз отхвърли желае против България и наказания няма да бъдат заплащани.

" Страната ни поставя непрекъснати старания, с цел да се реализира сходство с европейските правила, да се усъвършенства чистотата на въздуха и да се избегне заплащането на обилни по мярка наказания ", информират от МОСВ.

През септември 2022 година екип на Министерството на околната среда и водите се включи в отбраната на България в границите на така наречен устни надпревари по делото. Беше предоставена информация за последните данни за качеството на атмосферния въздух за 2021 година, които демонстрират, че измерените равнища на ФПЧ10 са под избраната от законодателството средногодишна норма във всички пунктове за мониторинг в засегнатите зони и агломерации.

Съдът на Европейски Съюз беше осведомен, че е налице значителен прогрес и във връзка с броя на общините, в които е реализирана и средноденонощната норма, като от всички 26 общини, обхванати от делото, 19 са в цялостно сходство и със средноденонощната норма, а в останалите 7 е регистриран най-високият досега прогрес по този индикатор.

България акцентира, че тези резултати се дължат на използването на сложни ограничения, които в същото време с понижаване на замърсяването, следва да не попречват икономическата и обществена резистентност на популацията.

През ноември 2022 година беше оповестено Заключението на генералния юрист по делото. Отчитайки постигнатите досега резултати, в своето стимулирано мнение той показва, че не е налице причина за определянето на периодическа имуществена глоба, която България да заплаща. В заключението беше посочено, че налагането от Съда на България на еднократно платима сума не наподобява оправдано, доколкото тези запаси могат да бъдат вложени в подобряването на качеството на атмосферния въздух.

" Министерство на околната среда и водите изрично декларира, че наред със засиления надзор и предприемането на превантивни дейности, политиките по обезпечаване на чиста околна среда ще продължат, с цел да се опази природата и да се отбрани здравето на популацията ", споделиха от министерството.

" Действията на Министерството на околната среда и водите за възстановяване на качеството на атмосферния въздух ще продължат да бъдат ориентирани към подкрепяне на общините за реализиране на сходство с европейското и национално законодателство в региона на качеството на въздуха. В допълнение към националното финансиране посредством ПУДДОС, са обезпечени и средства в размер на 600 млн. лева по Програма „ Околна среда 2021 – 2027 “, които ще бъдат разполагаем на семействата посредством локалните управляващи за ограничения в региона на качеството на въздуха от началото на април тази година ", допълват от ведомството.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР