Съдът на ЕС осъди България да плати 1,9 млн. евро

...
Съдът на ЕС осъди България да плати 1,9 млн. евро
Коментари Харесай

Съдът на ЕС осъди България да плати 1,9 млн. евро за забавена директива

Съдът на Европейски Съюз осъди България да заплати 1,9 млн. евро за забавена директиваСъдът на Европейския съюз осъди България да заплати еднократна глоба в размер на 1,9 млн. евро заради забавено транспониране на европейската инструкция за електронните системи за пътно таксуване, съобщи институцията в прессъобщение.
Съдът е открил, че България не е изпълнила отговорностите си по Директива (ЕС) 2019/520, като не е приела и не е уведомила Европейската комисия в избрания период – 19 октомври 2021 година – за нужните ограничения за въвеждането ѝ в националното законодателство.

Директивата има за цел да обезпечи оперативна съгласуемост на електронните системи за пътно таксуване в Европейския съюз и да улесни трансграничния продан на информация при неплащане на пътни такси.

В хода на правосъдното произвеждане българските управляващи поетапно одобряват част от нужните нормативни актове и след това приключват транспонирането. Поради това Европейската комисия отдръпва настояването си за налагане на периодическа имуществена глоба, само че поддържа настояването за еднократна сума.
Съдът отхвърли причините на България, свързани с политическата неустойчивост и пандемията от COVID-19.
В решението се показва, че според откритата правосъдна процедура страна членка не може да се базира на вътрешни усложнения, с цел да оправдае несъблюдение на отговорностите си по правото на Европейския съюз.

Позоваването на непреодолима мощ е възможно единствено при съществуване на изключителни и непредвидими условия, които не могат да бъдат избегнати, като в съответния случай такива не са открити, отбелязва съдът.

С решението си Съдът на Европейски Съюз постанова на България еднократна финансова глоба в размер на 1 900 000 евро.

Източник: flashnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР