Саботаж срещу държавата в последната минута! Така бившият управител на

...
Саботаж срещу държавата в последната минута! Така бившият управител на
Коментари Харесай

Иван Искров: Референдумът за еврото си е чист саботаж срещу държавата в последната минута

Саботаж против страната в последната минута! Така някогашният шеф на Българска народна банка Иван Искров окачествява настояванията, пристигнали от президента Румен Радев за осъществяване на референдум дали България да вкара еврото от 2026 година.

Искров показва своята позиция в самобитно отворено писмо във фейсбук до зам.-министъра на културата и историк Тодор Чобанов, който преди дни описа в резюме историята на българския лев. Бившият шеф на Българска народна банка категорично прецизира, че позицията му е и като съавтор на първото съглашение сред Българска народна банка и държавното управление от далечната 2004 година за подготовка и въвеждане на еврото в България от 1 януари 2007 година.

„ Искам да споделя, че деликатно проследявам дебата „ за/против “ въвеждането на еврото от началото на 2026 година! Включително трика с така наречен Референдум, с който негодниците се пробват да ни върнат при започване на 90-те! По техни си чисто партийни, стопански и котерийни аргументи, които нямат нищо общо с Путин, Си Дзинпин или който и да е различен, в това число с ползите на елементарните хора. Изрично означавам, че одобрявам руснаците, китайците, индийците, украинците, бразилците и така нататък и все по-малко западните ни цензури, които в този момент преобладават Европейски Съюз. Тук нашите градски либерали май прекаляват, обвинявайки за всичко Путин и неговите „ сътрудници “ в България “, прецизира при започване на отвореното си писмо Иван Искров.

„ Не, че съм срещу референдумите, само че на фона на предстоящ позитивен отчет единствено след месец и наимоверно тежката подготовка и работа, която Българска народна банка, банките, стотиците хиляди компании, счетоводители, софтуерни експерти и други би трябвало да извършат единствено за 6 месеца, това си е чист бойкот против страната, в последната минута, от най-висше естество! Саботаж против напъните нацяло потомство политици, финансисти, икономически дейци, интелектуалци, елементарни трудещи се хора! Защото, в случай че в този момент не използваме геополитическия „ прозорец “, в никакъв случай няма да премахнем дерогацията. Участвал съм в стотици очевидни и закрити срещи и полемики на всякакво равнище, и в никакъв случай достиженията на България във валутно-финансовата област не са били подкрепяни изцяло. Все някой (най-вече от Северна Европа) ни е слагал кол в колелата. Днес за пръв път „ вятърът “ в Брюксел и Франкфурт духа в нашата посока! “, безапелационен е в позицията си Иван Искров.

„ Референдумът за българския лев и еврото се състоя през Жан Виденовата зима и решението беше взето тогава, на барикадите в София и в огромните градове. Чисто механически нещата са от дълго време ясни – от 1юли 1997 година, когато България вкара паричния съвет с новия Закон за Българска народна банка.

Дебатът е забавен само в исторически и геополитически подтекст! “, написа още някогашният шеф на Българска народна банка.

Искров разгласява и връзка към позицията на Тодор Чобанов, в която историкът споделя историята на лв.. В нея зам.-министърът на културата разказва историята и по кое време България е имала свои пари.

„ Като историк бих желал да припомня на всички, че в Първото българско царство, в което се роди „ Златния век “ на българската просвета и което фактически при Крум и Симеон Велики тропа на портите на Константинопол и диктува политическия дневен ред в района, няма никакви свои пари, а данъкът от Византия идва в ромейски златици. Във Второто ни царство има лични монети, само че те компактно следват византийския модел, а византийските пари циркулират наедно с нашите и неведнъж ги превъзхождат като размер. В Третото царство започваме с въвеждането на стандарта на франка и сантимите му и оттова идва стабилността на паричната система за десетилетия наред – докъм войните при започване на ХХ век. Днес по-младите не помнят хиперинфлацията на прехода, от която ни избави валутният ръб, който „ завърза “ лв. за немската марка, а оттова – за еврото. Де факто влязохме с единия крайник в еврозоната, преди да влезем в еврозоната. Благодарение на това през днешния ден у нас няма хиперинфлация и не обръщаме всичко извоювано в евро и долари, както правехме през 90-те обезпокоени от непрестанно „ играещите “ курсове на лв.. Благодарение на влизането ни в Европейски Съюз кирилицата стана публична писменост на Съюза. Влизането ни в Еврозоната ще разреши българските знаци да се появят на милиони банкноти и монети и ще си подсигуряваме спокойствието на общата европейска валута. България ще завоюва суверенитет и финансова непоклатимост, ще паднат лихвите и ще се улеснят вложенията. Ако Симеон Велики беше траял курса на Владимир-Расате за отделяне от християнството и цивилизацията, през днешния ден евентуално България нямаше да съществува – както изчезнаха Аварския и Хазарския хаганати. Днешната цивилизация, с всичките й постижения и недостатъци, е общият ни европейски дом и еврото е част от нея, гласи позицията на Чобанов.

Източник: vijti.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР