Събитията от последните две седмици разбиха на пух и прах

...
Събитията от последните две седмици разбиха на пух и прах
Коментари Харесай

Атанас Пеканов: Забавянето на еврото ни носи щети и пропуснати ползи

Събитията от последните две седмици разрушиха на пух и прахуляк тезата на скептиците, че някой принудително желае да ни вкара в еврозоната. Точно противоположното - с цел да влезем, би трябвало да осъществим ясни критерии. Това разяснява пред Нова телевизия вицепремиерът Атанас Пеканов.

„ България не извършва критерия за инфлацията, и то, за жалост, с доста. В други страни разликата е била 0,2-0,3, когато е направено изключение. В България е към 4% над това, което би трябвало да бъде. Можеше да се търси компромис, само че страната ни не си е свършила работата по правната съгласуемост ”, посочи той.

Пеканов насочи зов към новия парламент работата да бъде свършена, с цел да бъде задвижен процесът за влизането ни в еврозоната.

„ Всяко закъснение носи вреди и пропуснати изгоди ”, безапелационен е вицепремиерът.

Той изясни, че сега България няма самостоятелна парична политика, като решенията се взимат във Франкфурт.

„ Това ще бъде един от позитивите при влизането в еврозоната. Имаме единствения инструмент на макрополитиката - фискалната политика. И там се опитвахме да ограничим разноските, с цел да не помпат инфлацията в допълнение ”, сподели още Пеканов.

Той разгласи, че следва да се пусне уебсайт, в който цените да бъдат сравнявани. В случая, от служебния кабинет се надяват на положително партньорство с комерсиалните вериги, които да изясняват за положителните практики в бранша.

„ Една пропусната изгода - в случай че бяхме влезнали в еврозоната, кредитният рейтинг щеше да се увеличи, а това значи по-ниски лихви. Това също са разноски за семействата, за бизнеса и страната. Влизането ни в еврозоната ще ни спести към 300-400 млн. лв. на година ”, акцентира вицепремиерът.
Източник: skandal.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР