Събитието е под патронажа на Община Варна и се провежда

...
Събитието е под патронажа на Община Варна и се провежда
Коментари Харесай

Зам.-кметът на Варна приветства участниците в четвъртото издание на Международния морски форум „Глобален компас“

Събитието е под патронажа на Община Варна и се организира за повторно в морската столица

Четвъртото издание на Международния морски конгрес „ Глобален компас “ стартира във Варна, като и тази година събра над 100 делегати от страната и чужбина. Събитието се организира под патронажа на Община Варна и е проведено от Българската асоциация на морските капитани (БАМК). 

Нашият град постоянно е бил отворен към света – посредством морето, посредством културите, посредством науката и посредством нововъведенията. Варна е освен град с богата история и културно завещание, само че и основен стопански и логистичен морски център в района. Несъмнено пристанището ни е едно от най-значимите по Черноморието, а градът се развива решително като значим хъб за превоз, търговия, корабостроене и морски технологии. Именно това стратегическо състояние ни дава опция да бъдем свързващо звено сред Европа, Азия и Близкия изток, сподели по време на откриването на форума изпълняващият функционалностите кмет на Варна Павел Попов. 

Той приветства делегатите на двудневния конгрес и изрази убеждението си, че във Варна ще се родят хрумвания и партньорства, които ще затвърдят ролята на нашия град като световен морски център и катализатор за нови вложения. Попов благодари на уредниците за напъните, с които трансформират Варна в международна сцена на морските хрумвания и нововъведения. 

Форумът се стреми да бъде платформа за свързване на представители на морския бизнес от целия свят, интернационалните и национални морски администрации, държавни и локални институции, представители на научни и просветителни структури, неправителствени организации в областта на морското дело. Целта му е да показа настоящото положение, регулациите и нововъведенията в морския превоз, както и да предложи нови решения по отношение на навлизането на новите технологии в бранша и устрема към развиване на екологична стопанска система, сподели кап. Станислав Стоянов – ръководител на БАМК. 

На форума участваха още вицеадмирал Митко Петев – консултант на президента по въпросите на военната сигурност, президентът на Европейската конфедерация на асоциациите на морските капитани к.д.п. Димитър Димитров, кап. Александър Калчев – изпълнителен шеф на Параходство „ Български морски флот “ АД, шефът на Дирекция „ Морска администрация – Варна “ кап. Валентин Енчев,  представители на български и задгранични компании в морския бизнес. 

Двудневното събитие ще протече в четири съществени панела, които ще обиден основни тематики като морски технологии, геополитика и морска търговия, пристанища и терминали, богатство на екипажа и морско обучение. В лекциите и полемиките вземат участие представители на Европейската организация за морска сигурност (EMSA), Международната корабоплавателна камара (ICS), ВВМУ „ Никола Й. Вапцаров “, Българския център по корабна хидродинамика, Европейската асоциация на морските водачи (ЕПРА), мениджъри на водещи международни компании, корабоплавателни камари, ръководители на научни и просветителни институти. 
Източник: novinata.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР