Средновековната ямболска крепост: Символ на гордост и културно богатство
С трогателен огнен театър, показан пред хилядна аудитория, беше открита възобновената северна стена на ямболската Средновековна цитадела в градския парк , оповестиха от Общината. Малки и огромни поданици на града, както и посетители, с интерес следиха постановката на мим-формация „ Жар Театър “ . Чрез танци в огнени костюми, кукли и картини, те описаха и пресъздадоха продължителната блокада на укреплението, защитавало Ямбол епохи наред .
„ Реставрираната ямболска цитадела носи в себе си славната история на нашия град, с която всеки един от нас би трябвало да се гордее. Всички помним по какъв начин изглеждаше това място, даже част от ямболии не знаеха, че имаме подобен исторически обект с национално значение. Сега той е върнат на Ямбол и на България “, сподели пред присъстващите кметът на Ямбол Валентин Ревански. Той благодари на всички, които със средства и труд се включиха при възобновяване на крепостта и изрази вяра, че доста посетители ще посетят Ямбол, с цел да видят хубостта на това ново място за горделивост .
По самодейност на управлението на Община Ямбол, дейностите по възобновяване започнаха преди една година. Проектът е направен от проектант Милена Каменова и дарен от нея за жителите на Ямбол. Той бе координиран с Националния институт за недвижимо културно завещание и с Министерство на културата. В непосредственост до крепостната стена са сложени и осведомителни табели , които описват нейната история.
Ямболската цитадела е първата на Балканския полуостров , която оказва проведена и упорита опозиция на османските завоеватели. Превзета е след продължителна и кръвопролитна блокада през 1373 година, когато в крепостта се популяризира зараза.