С три законопроекта, разработени от екипа на МОСВ в рамките

...
С три законопроекта, разработени от екипа на МОСВ в рамките
Коментари Харесай

Екоминистерството напомня, че може да си спестим 5 процедури на ЕК срещу България

С три законопроекта, създадени от екипа на Министерство на околната среда и водите в границите на мандата на служебното държавно управление, може да се закрият пет процедури за нарушавания, водени от Европейска комисия, по отношение на България в бранш околна среда. Затова е тяхното приемане от 47-то Народно заседание би трябвало да стане предпочитано. И трите стартирали наказателни процедури сега са на стадий стимулирано мнение - това е последният стадий на досъдебната фаза преди сезирането на Съда на Европейски Съюз.

С приемането на Закон за изменение и допълнение на Закона за запазване на околната среда ще бъдат преодолени несъответствията в транспонирането на разпореждания от три наставления - за Оценка на въздействието върху околната среда, за излъчванията от индустрията и Севезо, оповестяват от Министерство на околната среда и водите.

От там напомнят и че при започване на ноември месец Министерски съвет е приел и два законопроекта за изменение на Закона за генетично модифицираните организми и на Закона за биологичното многообразие, въвеждащ нов метод за ръководство на предпазените зони от екологичната мрежа " Натура 2000 ". С решението си Министерският съвет разпорежда на министър-председателя да предложи на 47-ото Народно заседание след неговото конституиране предпочитано да прегледа, разиска и одобри двата законопроекта, с което ще бъдат преодолени разпознатите от Европейска комисия недостатъци по две стартирали наказателни процедури - изговаряне по проекти и планове в зони от " Натура 2000 ", която е на стадий стимулирано мнение, и оповестяване на предпазени зони и установяване на характерни ограничения за запазване, която е в правосъдна фаза.

Според Европейската комисия е налице систематичен и систематичен проблем както на районно, по този начин и на национално равнище, защото българските органи не правят преценка за така наречен кумулативен резултат. С цел казусът да бъде преодолян, служебното държавно управление предприе създаване на промени в Наредбата за изискванията и реда за осъществяване на оценка за съвместимостта на проекти, стратегии, планове и капиталови оферти с предмета и задачите на запазване на предпазените зони, които минаха публично разискване през есента на тази година. Приемането на нужните промени в Наредбата е включено в дневния ред на съвещанието на служебното държавно управление на 1 декември т.г.

От Министерство на околната среда и водите напомнят и процедурите за нарушавания против България в региона на околната среда

Отворени са 16 процедури за нарушавания в региона на околната среда, както следва:

4 процедури са на стадий публично уведомително писмо - това е първият стадий на досъдебната фаза на процедурите за нарушавания.
- Генетично модифицирани организми - от Министерство на околната среда и водите са подхванати дейности за привеждане на националното законодателството в сходство с европейското. Нарушението ще бъде отстранено с приемане на Закон за изменение и допълнение на Закона за Генетично модифицираните организми. Проектът на ЗИД на ЗГМО е утвърден от Министерския съвет с Решение №773 от 08.11.2021 година и се чака свикването на 47-ото Народно събрание, с цел да бъде импортиран. - За осъществяване на отговорностите по Регламента за инвазивните непознати типове от Министерство на околната среда и водите е създаден план по стратегия Лайф с сътрудник Българска академия на науките, който ще бъде подаден в избрания от Европейска комисия период за кандидатстване. - Депониране и неутрализиране на боклуци за 52 районни депа - предоставена е инспекция за открития модел на отнасяне преди депониране на смесените битови боклуци. - Качество на атмосферния въздух - показана е информация на Европейска комисия по отношение на опциите, планувани в националното законодателство, представителите на обществеността да обжалват/оспорват по правосъден ред становища/решения по екологична оценка.


Шест процедури са на стадий стимулирано мнение - това е последният стадий на досъдебната фаза преди сезирането на Съда на Европейски Съюз. Процедурите се отнасят до:

а) създаване на пречиствателни станции за отпадни води за обитаеми места до 10 000 екв. поданици - по тази процедура Министерство на околната среда и водите дава регулярно информация на Европейска комисия. Посоченият период, в който България ще бъде в положение да извърши уговорките си, е до края на 2029 година Отчетено е събитието, че за осъществяване на уговорките на страната са нужни обилни финансови средства и финансирането за идващия програмен интервал още веднъж ще се обезпечава главно от Оперативна стратегия " Околна среда ", както и в границите на плана на Национален проект за възобновяване и резистентност.

б) изговаряне по проекти и планове в зони от " Натура 2000 " - съгласно Европейската комисия е налице систематичен и систематичен проблем както на районно, по този начин и на национално равнище, защото българските органи не правят преценка за така наречен кумулативен резултат. Това на процедура значи, че при проекти и планове, които не са свързани директно с ръководството на " Натура 2000 ", само че поотделно или във взаимоотношение с други проекти и планове могат да окажат доста влияние, при оценката за съгласуемост не се изследва възможното им неподходящо влияние върху зоните от " Натура " в тяхната целокупност. Служебното държавно управление предприе дейности по създаване на промени в Наредбата за изискванията и реда за осъществяване на оценка за съвместимостта на проекти, стратегии, планове и капиталови оферти с предмета и задачите на запазване на предпазените зони, които минаха публично разискване през есента на тази година. Приемането на нужните промени в Наредбата е включено в дневния ред на съвещанието на служебното държавно управление на 1 декември т.г.

в) излъчванията от индустрията (комплексно попречване и надзор на замърсяването) - нарушаването ще бъде отстранено с приемане на Закон за изменение и допълнение (ЗИД) на Закона за запазване на околната среда (ЗООС), с който ще бъдат дефинитивно транспонирани наредбите на Директивата. Проектът на ЗИД на Закон за опазване на околната среда е утвърден от Министерски съвет с Решение №773 от 08.11.2021 година и се чака свикването на 47-ото Народно събрание, с цел да бъде импортиран.

г) Оценка на въздействието върху околната среда - нарушаването ще бъде отстранено с приемане на Закон за изменение и допълнение на Закон за опазване на околната среда, с който ще бъдат дефинитивно транспонирани наредбите на Директивата. Проектът на ЗИД на Закон за опазване на околната среда е утвърден от Министерски съвет с Решение №773 от 08.11.2021 година и се чака свикването на 47-ото Народно събрание, с цел да бъде импортиран.

д) СЕВЕЗО - нарушаването ще бъде отстранено с приемане на Закон за изменение и допълнение на Закон за опазване на околната среда и на Постановление на Министерски съвет (ПМС) за изменение и допълнение на Наредбата за попречване на огромни повреди с рискови субстанции и ограничение на следствията от тях. Проектът на ЗИД на Закон за опазване на околната среда е утвърден от Министерски съвет с Решение №773 от 08.11.2021 година и се чака свикването на 47-то Народно събрание, с цел да бъде импортиран. Приемането на плана на Постановление на Министерски съвет е обвързано с приемането на законопроекта от Народно събрание.

е) актуализиране на предварителните оценки на риска от наводнения според Директивата за наводненията - със заповеди на министъра на околната среда и водите от август 2021 година са одобрени обновените оценки. Информацията е докладвана на Европейска комисия и се чака нейната оценка.

В правосъдна фаза се намират четири процедури:

а) оповестяване на предпазени зони и установяване на характерни ограничения за запазване - Европейската комисия одобри решение за сезиране на Съда на Европейски Съюз на 12 ноември т.г.

Към сегашния миг са обнародвани в " Държавен вестник " заповеди за оповестяване на 186 предпазени зони за местообитанията. За останалите 43 предпазени зони е признато Решение на Министерски съвет от лятото на тази година за смяна на границите им, които се чака Европейска комисия да утвърди според процедурата.

В момента в Министерство на околната среда и водите тече процесът по приемане на пилотно създадени характерни цели за две предпазени зони, като наличието им е съветвано от интернационалните специалисти, ангажирани от службите на Европейска комисия. Възложено е създаването на характерни и подробни природозащитни цели за общо 64 предпазени зони, като 43 от тях са със период за създаване до края на ноември 2021 година Предприети са дейности за възлагане създаването на цели за още 22 зони.

Разработването на характерните и подробни цели на запазване за всички останали предпазени зони е планувано да бъде направено в границите на планово предложение, включено в плана на Плана за възобновяване и резистентност.

Според Комисията България не е въвела вярно в националното законодателство член 6, параграф 1 от Директивата за местообитанията. За превъзмогване на разпознатите от Европейска комисия недостатъци, още при стартирането на наказателната процедура през януари 2019 година е квалифициран план на Закон за изменение и допълнение на Закона за биологичното многообразие, въвеждащ нов метод за ръководство на предпазените зони от екологичната мрежа Натура 2000. На свое съвещание на 20 октомври 2021 година Министерският съвет одобри отчет от министъра на околната среда и водите по отношение на нуждата от предпочитано разискване и приемане от 47-ото Народно заседание на Закон за изменение и допълнение на Закона за биологичното многообразие и взе решение министър-председателят да предложи на 47-ото Народно заседание след неговото конституиране предпочитано да прегледа, разиска и одобри законопроекта.

б) превишаване на нормите на серен диоксид за територията на Югоизточния регион за ръководство на качеството на атмосферния въздух - чака се Съдът на Европейски Съюз да постанови установително решение. В региона на Гълъбово са съсредоточени четири Топлоелектрическа централа - Марица Изток 2, Брикел, Контур Глобал (Марица Изток 3) и Ей И Европейски Съюз (Марица Изток 1).

в) забавено докладване на данни, свързани със положението на морската среда - обновената оценка на морската околна среда, дефиниции и цели за положително положение на морската околна среда бе създадена и оповестена за публично разискване на 22 октомври за период до 22 ноември 2021 година Към сегашния миг се отразяват бележките от съгласувателната процедура, като се чака доникъде на декември да се извърши докладването пред Европейска комисия и нарушаването да бъде отстранено.

г) превишаване стойностите на фини прахови частици - исковата молба на Европейска комисия бе импортирана в Съда на 31 март 2021 година Комисията желае от Съда налагането на дневна парична глоба в размер на 28 386 евро дневно, както и еднократно платима сума в размер на 3 156 евро дневно с най-малък размер от 653 000 евро. Следва да се има поради, че до момента в който не бъде реализиран дълготраен и резистентен резултат на територията на цялата страна, България ще дължи заплащането на сумите, за които ще бъде наказана. Отчетено е събитието, че главната отговорност за реализиране на нормите е на локалната власт.

По две наказателни процедури имаме постановени установителни решения на Съда на Европейски Съюз, чието положение е, както следва:

а) Калиакра - след постановяване на решението на Съда на Европейски Съюз през 2016 година, с което се открива осъществяването на нарушаване на правото на Европейски Съюз, България показа на Европейска комисия План за деяние за премахване на нарушаването. Планът е координиран и утвърден от Европейска комисия, като през изтеклите години е стихотворец ангажимент за докладване два пъти годишно на напредъка по осъществяването на заложените ограничения в Плана. Към сегашния миг са изпълнени преобладаващата част от ограниченията, като упованията на Европейска комисия са осъществяването на поетите задължения за възобновяване на нарушените местообитания да продължи.

б) рекултивация на закрити депа, неотговарящи на европейските условия - България извърши решението на Съда на Европейски Съюз по дело С-145/14, като към 31 декември 2017 година закри 113 общински депа. Към сегашния миг е осъществена рекултивация на 93 от тях, а до края на 2021 година се чака да завърши рекултивацията на още 5.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР