С полет на самолет Спартан е бил транспортиран черен дроб след донорска ситуация в Габрово
С полет на аероплан " Спартан " е бил превозен черен дроб след донорска обстановка в Габрово, оповестиха от министерството на защитата. От ведомството допълват, че полетът е бил осъществен заради основана донорска обстановка в МБАЛ „ Д-р Стефан Черкезов “ във Велико Търново.
Военнотранспортният аероплан е изхвърчал в 6.32 ч. сутринта на 7 април за летище Горна Оряховица, където е кацнал в 7.06 ч. Той се е приземил назад на летище „ Васил Левски “ – София в 11.43 ч. същия ден.
От Изпълнителна организация " Медицински контрол " допълват, че на 06 април 2026 година в МБАЛ „ Тота Венкова “ – Габрово е разпознат евентуален донор на 74-годишна възраст, който е превозен до МОБАЛ „ доктор Стефан Черкезов “ – Велико Търново за осъществяване на доказване на мозъчната гибел и следващо кондициониране, осъществени от районния координатор доктор Сибила Маринова и нейния екип.
Бил е експлантиран черния дроб.
Във Военномедицинска академия – София е била осъществена чернодробната трансплантация, с помощта на която 34-годишен пациент получи късмет за нов живот и бъдеще.
Министерство на здравеопазването и Изпълнителна организация „ Медицински контрол “ показват своята дълбока благодарност към околните на донора за проявената човещина и мощ да дарят живот в миг на болежка и тъга, трансформирайки персоналната загуба в вяра за различен човек, както и откровена признателност към всички медицински експерти, авиационния екипаж и всички участници в процеса.
Военнотранспортният аероплан е изхвърчал в 6.32 ч. сутринта на 7 април за летище Горна Оряховица, където е кацнал в 7.06 ч. Той се е приземил назад на летище „ Васил Левски “ – София в 11.43 ч. същия ден.
От Изпълнителна организация " Медицински контрол " допълват, че на 06 април 2026 година в МБАЛ „ Тота Венкова “ – Габрово е разпознат евентуален донор на 74-годишна възраст, който е превозен до МОБАЛ „ доктор Стефан Черкезов “ – Велико Търново за осъществяване на доказване на мозъчната гибел и следващо кондициониране, осъществени от районния координатор доктор Сибила Маринова и нейния екип.
Бил е експлантиран черния дроб.
Във Военномедицинска академия – София е била осъществена чернодробната трансплантация, с помощта на която 34-годишен пациент получи късмет за нов живот и бъдеще.
Министерство на здравеопазването и Изпълнителна организация „ Медицински контрол “ показват своята дълбока благодарност към околните на донора за проявената човещина и мощ да дарят живот в миг на болежка и тъга, трансформирайки персоналната загуба в вяра за различен човек, както и откровена признателност към всички медицински експерти, авиационния екипаж и всички участници в процеса.
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ




