S&P Global Ratings повиши перспективата пред рейтинга на страната нидо

...
S&P Global Ratings повиши перспективата пред рейтинга на страната нидо
Коментари Харесай

S&P повиши перспективата пред рейтинга на България до положителна

S&P Global Ratings увеличи вероятността пред рейтинга на страната нидо позитивна от постоянна и удостовери дълготрайния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в задгранична и локална валута `BBB/A-2`.

Положителната вероятност отразява мнението на интернационалната рейтинговата организация, че има възможност, най-малко 1:3, България да се причисли към еврозоната през идващите 24 месеца.

Предишната оценка на организацията беше постоянна, с отчитане на прогрес в напъните за влизане в еврозоната, като S&P Global Ratings уточни за главно предизвикателство високата инфлация на фона на упования икономическият напредък да се забави.

Една от главните политически цели на държавното управление е точно присъединението към еврозоната, което се възнамерява за 1 януари 2025 година Страната обаче може да не извърши всички критерии за конвергенции, изключително тези за ценовата непоклатимост. Дори и срокът, заложен за началото на 2025 година да не бъде изпълнен, от S&P Global Ratings считат, че то може да бъде отсрочено за 1 януари 2026 година

S&P Global Ratings правят оценка фискалните резултати на България като едни от най-хубавите измежду страните от Централна и Източна Европа и чакат, че настоящите фискални проекти ще доведат до дефицити под 3% от Брутният вътрешен продукт в интервала до 2026 година, като запазят чистия държавен дълг под 20% от Брутният вътрешен продукт.

Агенцията показва още, че чака дефицитът по настоящата сметка да остане невисок и свръхфинансиран от фондове от Европейски Съюз и потоци на директни задгранични вложения, ограничавайки потребността от външно финансиране и запазвайки постоянна външна позиция.

S&P Global Ratings правят оценка средствата от Европейски Съюз за България на над 30% от Брутният вътрешен продукт за 2023 година, като те ще поддържат капиталовата интензивност през идващите години. Получаването и потреблението на всички налични средства ще бъде мъчно, защото наближават крайните периоди по главните стратегии за финансиране - Многогодишната финансова рамка на Европейски Съюз 2014-2020 година и Механизмa за възобновяване и резистентност, в границите на програмата " Следващо потомство Европейски Съюз " (NGEU).

Според данните макар че работната мощ у нас застарява, стопанската система на България има съществени вероятности за действителен напредък, със междинни темпове от 3% за интервала 2024-2026 година, воден най-вече от вътрешното търсене.

В същото време потреблението ще остане мощно заради положителното показване на пазара на труда, който поддържа повишаването на действителните заплати, сочат предвижданията на кредитната организация.
Източник: boulevardbulgaria.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР