С новите варианти ваксини срещу подварианта JN.1 на COVID-19 са

...
С новите варианти ваксини срещу подварианта JN.1 на COVID-19 са
Коментари Харесай

Близо 12 000 души у нас се ваксинираха срещу новите варианти на COVID-19

С новите разновидности ваксини против подварианта JN.1 на COVID-19 са имунизирани 11 983 искащи. Това споделиха от Министерството на здравеопазването (МЗ).

Имунизацията с новите ваксини стартира при започване на септември. В първите две седмици след доставката на новите дози ваксина бяха ваксинирани 3264 души, заяви профилираният уебсайт „ Плюс мен “, който е основан по самодейност на Министерство на здравеопазването. Ваксинирането против COVID-19 се прави в имунизационните кабинети на районните здравни инспекции, в кабинетите при персоналния доктор или в други избрани за задачата лечебни заведения. Имунизацията е по избор и е безвъзмездна.  

Ваксинирани деца и възрастни

От началото на имунизационната акция – 27 декември 2020 година, до 25 август т.г., в това число, със приключен имунизационен курс против коронавирусната зараза са 27 046 деца на възраст 0-17 години, което е 2,45% от децата в страната. Със приключен имунизационен курс против инфекцията са 2 043 979 възрастни, което е 38,27% от възрастното население в България.

Налични ваксини против COVID-19

Към 31 август т.г. в период на валидност в страната ни са налични 1 140 872 дози ваксини против COVID-19, които се съхраняват в хладилни уреди в районните здравни инспекции и в „ Бул Био – Национален център по заразни и паразитни заболявания “ ЕАД.

Унищожени и дарени

В интервала 2020 година - 31 август 2024 година България е платила 489 979 328 лева лични средства за пазаруване на 8 488 620 дози ваксини против COVID-19, демонстрират данните от Министерство на здравеопазването, получени в Българска телеграфна агенция по Закона за достъп до социална информация. За същия интервал са унищожени 1 931 992 ваксини против COVID-19 поради приключване на периода им на валидност. В рамките на интервала 2020 – 2024 година страната ни е дарила ваксини против коронавирусната зараза на други страни, като на Кралство Бутан са дарени 172 500 ваксини, на Босна и Херцеговина – 308 570, на Република Северна Македония - 51 480, на Бангладеш - 270 000, на Иран – 2 830 400, показаха от Министерство на здравеопазването. Общо 5 564 942 са унищожените и дарените ваксини против COVID-19.

Новата ваксина

В началото на септември 2024 година в България бяха доставени 84 960 ваксини против COVID-19, които са ориентирани против новия вид JN.1 на SARS-CoV-2. Заявката за доставка на имунизациите е направена през юли 2024 година, а информацията за цената на имунизациите е конфиденциална, показаха още от Министерство на здравеопазването.

Ваксината против JN.1 на SARS-CoV-2 може да се ползва независимо, без значение дали са налице преболедуване и предишни имунизации. Прилага се в единична доза, като изключение са децата под

5-годишна възраст, при които, в случай че не са преболедували или имунизирани досега, се ваксинират с три дози, допълват от „ Плюс мен “.

Спестени средства

На 17 декември 2020 година Европейската комисия (ЕК) заяви, че имунизацията против инфекцията в Европейски Съюз ще стартира на 27-29 декември. Към оня миг Европейска комисия беше договорила доставката на над два милиарда дози от разнообразни ваксини против коронавирусната зараза до края на 2021 година.  

Първата доставка на ваксини против коронавирусната зараза дойде в България на 26 декември 2020 година и незабавно беше разпределена в няколко районни здравни инспекции, като задачата беше да се имунизират искащите медици, работещи „ на първа линия “, както и хората над 65-годишна възраст.

След към месец беше направена доставка и на втората партида ваксини.В рамките на идната година и половина в България бяха направени доставки на ваксини против коронавирусната зараза от разнообразни производители. 

През юни 2022 година, в границите на постоянно съвещание на Съвета на Европейски Съюз по претовареност, обществена политика, опазване на здравето и потребителски въпроси, част „ Здравеопазване “, здравните министри на България, Хърватия, Естония, Унгария, Литва, Латвия, Полша, Румъния, Словения и Словакия показаха общо писмо до Европейска комисия, с което настояха за съкращаване на идните доставки на ваксини, както и за предоговаряне на изискванията по споразуменията, подписани от Европейска комисия, тъй че да бъде обезпечено ефикасното разходване на обществен запас и да има клаузи, защитаващи публичния интерес.

Министърът на опазването на здравето тогава – проф. Асена Сербезова, изрази сериозната си угриженост по отношение на остатъка на ваксини против COVID-19, които следва да бъдат бракувани, защото доставяните количества ваксини съществено надвишават потребностите на популацията.  

През декември 2022 година във видеоконферентна среща на министъра на опазването на здравето доктор Асен Меджидиев с еврокомисаря по въпросите на опазването на здравето и сигурността на храните Стела
Кириакиду, доктор Асен Меджидиев изрази още веднъж позицията, че България продължава да упорства за предоговаряне на изискванията по контракта, подписан сред Европейска комисия и една от фармацевтичните компании, отнасящи се за доставка на ваксини за интервала 2022-2023 година. Според контракта в България през 2023 година трябваше да бъдат доставени над седем милиона дози ваксина от един производител. 

През май 2023 година служебният министър на здравеопазавнето доктор Асен Меджидиев заяви, че България ще спести 188 млн. лева, които трябваше да заплати по контракта със същия производител на ваксини, вследствие на поредните старания и безапелационната позиция на Министерството на здравеопазването. Европейска комисия завърши сполучливо договарянията с производителя и подписа Допълнително съглашение №5 към Споразумението за закупуване, следващо развиване, произвеждане и варианти за закупуване и доставка на ваксина против COVID-19 за страните членки на Европейски Съюз (SANTE/2021/03/020). В резултат на това в страната ни ще бъдат доставени само заплатените и отсрочени количества ваксини, които трябваше да получим през 2022 година, уточни Меджидиев тогава. До приключването на контракта с фармацевтичния производител през 2026 година, България няма да получава нови доставки, в случай че страната ни категорично не пожелае това, съгласно потребностите на популацията. В същото време, с предоговарянето на изискванията, България ще има обезпечен предпочитан достъп до нови приспособени ваксини, създадени от компанията за всички бъдещи разновидности на вируса SARS-CoV-2, при възможна потребност и предпочитание от страна на България.

Други 112 млн. лева са били спестени, откакто се реализира съглашение планувани за доставка в България количества ваксини да бъдат закупени от друга страна членка, сподели още той.
Прочетете още
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР