Ангел Кунчев: Ако идеята е БАБХ да закупи тонове отрови, които да хвърли в природата - ОК, напълно постижимо е!
С огромна изненада разбрах, че в последните часове от работата си служебното държавно управление е взело решение да трансферира 1 300 000 евро от Министерство на здравеопазването към БАБХ, с цел да извърши незабавна обработка против комари!
Ако концепцията е БАБХ да закупи тонове токсини, които да хвърли в природата - ОК, изцяло постижимо е! Ефектът върху комарите ще е незабележим. Това написа основният здравен контрольор Ангел Кунчев.
ФОКУС разгласява и останалата част от поста му във Фейсбук:
Ако би трябвало БАБХ да провежда нова социална поръчка - прекомерно късно е а и рискът да се повторят обжалванията е голям. Ако пък концепцията е самото БАБХ да провежда обработките - това е невероятно и нелегално. Нямат нужния запас като хора и техника. Нека припомня, че става въпрос за близа 1500 биотопа в цялата страна с над 400 хиляди декара повърхност!
Ако БАБХ можеха да се оправят с контрола и обработките на личните си обекти нямаше сега да имаме невижданата обстановка да имаме десетки огнища на зоонози - антракс в Силистренско и Разградско, Ку-треска в Старозагорско, Бруцелоза в Благоевградско, Птичи грип в Хасковско и Пловдивско.
А съгласно нормативната уредба обработки могат да правят единствено компании имащи ръководители и причинители на ДДД услуги минали курсове, държали изпити и притежаващи дипломи за това.
Колкото и да е неприятно, моментът за ефикасни ларвицидни обработки, които са доста по-ефективни и щадящи природата окончателно отминава. А да пръскаме възрастните форми - имаго (летящият комар) е отваряне на чадър след дъжда.
По-добре е тези пари да се спестят вместо да се хвърлят под формата на токсини в природата и то от хора, които нямат подготовката и техниката за това. А за идната година да се провежда децентрализирана процедура - НАВРЕМЕ от всяка от 28-те РЗИ. Там и в НЦЗПБ има специалист ентомолози, там са и данните за всички биотопи.
Ако концепцията е БАБХ да закупи тонове токсини, които да хвърли в природата - ОК, изцяло постижимо е! Ефектът върху комарите ще е незабележим. Това написа основният здравен контрольор Ангел Кунчев.
ФОКУС разгласява и останалата част от поста му във Фейсбук:
Ако би трябвало БАБХ да провежда нова социална поръчка - прекомерно късно е а и рискът да се повторят обжалванията е голям. Ако пък концепцията е самото БАБХ да провежда обработките - това е невероятно и нелегално. Нямат нужния запас като хора и техника. Нека припомня, че става въпрос за близа 1500 биотопа в цялата страна с над 400 хиляди декара повърхност!
Ако БАБХ можеха да се оправят с контрола и обработките на личните си обекти нямаше сега да имаме невижданата обстановка да имаме десетки огнища на зоонози - антракс в Силистренско и Разградско, Ку-треска в Старозагорско, Бруцелоза в Благоевградско, Птичи грип в Хасковско и Пловдивско.
А съгласно нормативната уредба обработки могат да правят единствено компании имащи ръководители и причинители на ДДД услуги минали курсове, държали изпити и притежаващи дипломи за това.
Колкото и да е неприятно, моментът за ефикасни ларвицидни обработки, които са доста по-ефективни и щадящи природата окончателно отминава. А да пръскаме възрастните форми - имаго (летящият комар) е отваряне на чадър след дъжда.
По-добре е тези пари да се спестят вместо да се хвърлят под формата на токсини в природата и то от хора, които нямат подготовката и техниката за това. А за идната година да се провежда децентрализирана процедура - НАВРЕМЕ от всяка от 28-те РЗИ. Там и в НЦЗПБ има специалист ентомолози, там са и данните за всички биотопи.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




