Ангел Кунчев за парите за пръскане срещу комари: Ефектът върху комарите ще е нищожен
С огромна изненада разбрах, че в последните часове от работата си служебното държавно управление е взело решение да трансферира 1 300 000 евро от Министерство на здравеопазването към БАБХ, с цел да извърши незабавна обработка против комари, декларира основният държавен здравен контрольор Ангел Кунчев във Facebook.
" Ако концепцията е БАБХ да закупи тонове токсини, които да хвърли в природата - ОК, изцяло постижимо е! Ефектът върху комарите ще е незабележим ", написа Кунчев.
" Нямат нужния запас като хора и техника. Нека припомня, че става въпрос за близа 1500 биотопа в цялата страна с над 400 хиляди декара повърхност. "
Според основния държавен здравен контрольор, в случай че БАБХ са можели да се оправят с контрола и обработките на личните си обекти, е нямало сега да има невижданата обстановка и десетки огнища на зоонози - антракс в Силистренско и Разградско, Ку-треска в Старозагорско, Бруцелоза в Благоевградско, Птичи грип в Хасковско и Пловдивско.
Ангел Кунчев напомня, че съгласно законодателството, обработки могат да правят единствено компании, имащи ръководители и причинители на ДДД услуги, минали курсове, държали изпити и притежаващи дипломи за това.
" Колкото и да е неприятно, моментът за ефикасни ларвицидни обработки, които са доста по-ефективни и щадящи природата окончателно отминава. А да пръскаме възрастните форми - имаго (летящият комар) е отваряне на чадър след дъжда. ", написа още той.
Според него е по-добре средствата да се спестят, а за идната година да се провежда в точния момент децентрализирана процедура за всяка от 28-те Регионални здравни инспекции. Там и в Националния център по заразни и паразитни заболявания има специалист ентомолози, там са и данните за всички биотопи, написа още основният държавен здравен контрольор.
" Ако концепцията е БАБХ да закупи тонове токсини, които да хвърли в природата - ОК, изцяло постижимо е! Ефектът върху комарите ще е незабележим ", написа Кунчев.
" Нямат нужния запас като хора и техника. Нека припомня, че става въпрос за близа 1500 биотопа в цялата страна с над 400 хиляди декара повърхност. "
Според основния държавен здравен контрольор, в случай че БАБХ са можели да се оправят с контрола и обработките на личните си обекти, е нямало сега да има невижданата обстановка и десетки огнища на зоонози - антракс в Силистренско и Разградско, Ку-треска в Старозагорско, Бруцелоза в Благоевградско, Птичи грип в Хасковско и Пловдивско.
Ангел Кунчев напомня, че съгласно законодателството, обработки могат да правят единствено компании, имащи ръководители и причинители на ДДД услуги, минали курсове, държали изпити и притежаващи дипломи за това.
" Колкото и да е неприятно, моментът за ефикасни ларвицидни обработки, които са доста по-ефективни и щадящи природата окончателно отминава. А да пръскаме възрастните форми - имаго (летящият комар) е отваряне на чадър след дъжда. ", написа още той.
Според него е по-добре средствата да се спестят, а за идната година да се провежда в точния момент децентрализирана процедура за всяка от 28-те Регионални здравни инспекции. Там и в Националния център по заразни и паразитни заболявания има специалист ентомолози, там са и данните за всички биотопи, написа още основният държавен здравен контрольор.
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ




