С единия крак в еврозоната, след зелена светлина от Европейската

...
С единия крак в еврозоната, след зелена светлина от Европейската
Коментари Харесай

Гърция за приемането на еврото в България: Страната е напът към икономически просперитет след приемането на еврото

С единия крайник в еврозоната, след зелена светлина от Европейската комисия и ЕЦБ, приемането на еврото в България през януари 2026 ще донесе икономическо богатство за страната, написа гръцкият вестник „ Прото тематика “, представен от БГНЕС.
Прочетете още
Правителството чака, че приемането на еврото ще насърчи вложенията, изключително в бранша на новите технологии, където България има висок капацитет. Според министъра на стопанската система Петър Дилов страната предлага отлични условия за тези вложения, с помощта на висококвалифицираната работна мощ. Също по този начин се чака увеличение на вложенията в отбранителната промишленост, изключително в границите на стратегии на Европейски Съюз.

Васил Велев, ръководител на Националната асоциация на индустриалния капитал, споделя мнението, че еврото ще притегли повече вложения в България.

Брутният вътрешен артикул (БВП) на страната се чака да нарасне с 3,1% на годишна база, което слага България измежду най-бързо разрастващите се стопански системи в Европейски Съюз.

Прогнозите сочат, че приемането на еврото ще докара и до повишение на кредитния рейтинг на България. В момента страната има рейтинг BBB с положителна вероятност от Standard & Poor’s и Baa1 със постоянна вероятност от Moody’s. Подготвени са механизми за отбрана на потребителите, които да предотвратят спекулативни практики след въвеждането на еврото.

Изданието цитира шефа на Българската национална банка Димитър Радев, който акцентира, че приемането на еврото ще даде на банките опция да разширят своето портфолио и да усилят възвръщаемостта. Това ще разреши на институциите да диверсифицират валутните си запаси и да приспособяват своето рисково портфолио към новите условия.

През 2024 година България извършва задачата за инфлацията (2,8%) и остава под условията за обществен недостиг (3%) и дълг (24,1% от БВП). Тези триумфи демонстрират, че България е добре готова за участието в еврозоната.
 
Източник: trafficnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР