С 92% спада на годишна база растежът на фотоволтаичния сектор

...
С 92% спада на годишна база растежът на фотоволтаичния сектор
Коментари Харесай

Защо соларният сектор в ЕС получи жълт картон

С 92% спада на годишна база растежът на фотоволтаичния бранш в Европейски Съюз - от 53% през 2023 година до едвам 4% през 2024 година Това демонстрират данните от отчет на асоциацията SolarPower Europe, представени от IndustryInfo.bg.

Според организацията сме очевидци на сериозен срив на вложенията в сферата.

През 2024 година са конфигурирани 65,5 GW нов PV потенциал, напълно малко над миналогодишните 62,8 GW - а през последните години растежът е бил по над 40 на 100 на година.
 Япония с амбициозна цел: До 50% ток от ВЕИ през 2040 година
Третата най-голяма международна стопанска система желае до 50% ток от ВЕИ през 2040 година

Растежът ще е най-много за сметка на тецовете

" Европейските политици и систематични оператори могат да смятат тазгодишното издание на отчета ни за самобитен жълт картон. Забавянето в темповете на внедряване на слънчеви технологии значи закъснение и в реализирането на упоритостите на Стария континент във връзка с енергийната сигурност, климата и конкурентоспособността. За да успее с осъществяването на задачите си до 2030 година, Европа би трябвало да конфигурира най-малко 70 GW PV мощности на година ", разяснява основният изпълнителен шеф на SolarPower Europe Валбурга Хеметсбергер.

Кой какъв брой конфигурира

Общият слънчев потенциал в Европа с новоприсъединените през актуалната година към пазара мощности става 338 GW, което е към четири пъти повече спрямо десетилетие обратно. 2024-а обаче е първата година през десетилетието, в която размерът на вложения в бранша капитал (изчислен на 55 милиарда евро) бележи спад спрямо предходния едногодишен интервал - с 13 на 100.

Експертите отдават това на спадовете в цените на слънчевите съставни елементи, които изцяло понижават финансовите разноски при PV плановете.
 Водеща европейска компания влага 240 милиона лева в първия цех за слънчеви панели и кафези в България
Водеща европейска компания влага 240 милиона лева в първия цех за слънчеви панели и кафези в България

Очакват се 812 нови работни места

На национално равнище обаче пет от десетте водещи слънчеви пазара в Европа - Испания, Полша, Нидерландия, Австрия и Унгария, са конфигурирали по-малко мощности през актуалната година по отношение на миналата. Другите пет страни измежду водачите в бранша - Германия, Италия, Франция, Гърция и Португалия, са записали сдържан растеж, като са добавили приблизително по-около гигават нов потенциал спрямо 2023 година

През 2024 година, с отшумяването на резултатите от енергийната рецесия, е намаляло търсенето на покривни слънчеви съоръжения. Новите планове в жилищния бранш в границите на този сегмент са 12,8 GW - с към 5 GW по-малко спрямо предходната година.

Наземните PV планове за огромни комунални приложения бележат междинен спад на разноските от 28% през 2024 година

Според асоциацията един от реалистичните сюжети е до 2030 година Европа да остане с едвам 650 GW слънчеви мощности и по този начин да се провали в осъществяването на проекта REPowerEU.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР