С 9% от 1 януари трябва да поскъпне токът за

...
С 9% от 1 януари трябва да поскъпне токът за
Коментари Харесай

Добра новина може би ще чуят българите няколко месеца след поскъпването на тока

С 9% от 1 януари би трябвало да нарастне токът за бита. Това предложение на КЕВР ще бъде разисквано през днешния ден от производителите и търговците на сила, синдикати и потребителски организации. Предвиденото нарастване е изключително. Прави се в средата на регулаторния интервал и се изяснява с по-голямото ползване на ток и нарасналите разноски на енергийните сдружения.

" В средата на зимния интервал, когато хората към този момент не могат да реагират, не могат да си пренастроят организацията за своето отопление, да се покачват по този начин внезапно цените, би трябвало да има доста положителни учредения, а съгласно мен те не са положителни ", разяснява пред БНР Антон Иванов от Българския енергиен и минен конгрес, който е и консултант в КНСБ.

" След 3 месеца ще забележим една противоположна наклонност - на доста ниски цени, негативни цени . Тогава какво - още веднъж ли ще се прави смяна, с цел да се пък понижат цените. Не е премислено това решение ", добави той.

И въпреки всичко в случай че решението бъде признато, Антон Иванов чака да има публично неодобрение. То обаче ще бъде през януари, когато хората си получат сметките, счита той: " Такива дейности би трябвало да са доста добре премислени. Те крият доста рискове за обществения мир. "

Експертът чака през днешния ден да се организира сериозна полемика и да се стигне до съществено орязване на предстоящото нарастване на цените.

Становището на КНСБ по тематиката е, че в случай че има финансов дефицит в системата, то би трябвало да се търсят други способи, а не посредством повишение на цените в средата на зимния интервал. Според Иванов не би трябвало да се изземват облаги, когато има такива в сдруженията, а с тях да се компенсират интервалите със загуби. Чак тогава би трябвало да се търси външна интервенция, счита той.

" Още през лятото, когато се образуваха цените, от енергийните сдружения сигнализираха, че прогнозите за потреблението на електрическа сила са занижени. Тогава КЕВР не взе под внимание тези бележки, а в този момент споделяме, че е нараснало потреблението през зимата. Ноември беше по-студен от предходната година, само че в този момент има едно усмиряване. Не е доста издържана тази аргументация ", уточни Антон Иванов.

Припомни 2021 година, когато имаше същия опит да се покачат цените. Тогава Народното събрание наложи мораториум, което също не е добра процедура, добави специалистът и сподели: " Такива дейности в крайности в средата на зимния интервал не са добре премислени дейности. "

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР