С 8% са нараснали крайните цени на жилищата в София

...
С 8% са нараснали крайните цени на жилищата в София
Коментари Харесай

Жилищата в София са поскъпнали с 8 на сто от началото на годината

С 8% са нарастнали крайните цени на жилищата в София за интервала януари-юни 2024 година, а в Пловдив равнищата се повишават със 17 на 100. Това демонстрират данните на " АДРЕС Недвижими парцели " за първото полугодие на 2024 година. Ръстове се следят и във Варна и Бургас, където доста хора влагат в жилище, което да употребяват като втори дом на морето.

" Наблюдаваме устойчива наклонност от пролетта насам доста хора отсрочват решението за продажба макар високите цени сега. На вторичния пазар остават тези, които имат проект за влагане на средствата след това – различен парцел или пускане на бизнес да вземем за пример. Собствениците на парцели, които нямат нужда от незабавни пари, не виждат претекст да се разделят с терените си ", разяснява Гергана Тенекеджиева, изпълнителен шеф на компанията.

Междувременно най-актуалните данни на Евростат сочат, че България е страната в Европейски Съюз, където цените на жилищата са нарастнали с максимален ритъм (7,1 на сто) през първото тримесечие на годината по отношение на последното тримесечие на 2023 година На тримесечна база това е най-значителното нарастване на цените на жилищата у нас от последното тримесечие на 2007 г.

След България по растеж на цените на жилищата през интервала януари - март 2024 година на тримесечна база са Унгария (5,1 на сто) и Полша (4,3 на сто). Най-значително намаляване пък се регистрира в Дания (2,5 на сто), Франция (2,1 на сто) и Словакия (1,7 на сто).

" Очакванията, че инфлацията или финансови усложнения ще накарат доста продавачи да изкарат парцелите си на пазара, а в следствие - цените ще се намалят, не се сбъднаха. Към момента не следим даже евентуални фактори, които могат да доведат до спад ", споделя Тенекеджиева.

Едва 40% от покупко-продажбите за интервала са със лични средства, сочат още данните на АДРЕС. От покупките, осъществени с заем, близо половината са с банков заем, покриващ над 80 на 100 от цената на договорката. Останалите 50 на 100 от хората, употребяващи ипотека, са изтеглили заем за 30 на 100 до 80 на 100 от цената на парцела.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР