С 11 гласа за бюджетната комисия в парламента одобри удължаването

...
С 11 гласа за бюджетната комисия в парламента одобри удължаването
Коментари Харесай

Бюджетната комисия даде зелена светлина на удължения бюджет

С 11 гласа " за " бюджетната комисия в Народното събрание утвърди удължаването на държавния бюджет, както и двата по-малки - на ДОО и НЗОК. Не е редно длъжностен кабинет да вкарва политики - с тези думи финансовата министърка Росица Велкова още веднъж поддържа тезата си за какво няма да се внася ов бюджет за 2023 година, а оставя това на постоянно държавно управление.

По думите ѝ удължителният закон ще обезпечи действието на страната, даже в случай че има нови избори. От НЗОК и Национален осигурителен институт увериха, че разполагат с нужните финанси, с цел да обезпечат здравните и обществените заплащания.

От " Продължаваме промяната " и Българска социалистическа партия още веднъж се оповестиха срещу удължаването и за приемането на нов закон. Румен Гечев от Българска социалистическа партия прикани трите разновидността на бюджет, които финансовото министерство разгласи че е изготвило, въпреки всичко да бъдат дадени на бюджетната комисия и уточни, че поддържат удължаването, с цел да може сред първо и второ четене да внесат съответни оферти.

Кирил Ананиев от ГЕРБ акцентира, че приемане на нов бюджет би затруднило възможното ново образувано постоянно държавно управление и би го го задължило да извършва към този момент ориентирани политики. Според Ананиев в случай че сметнат в средства концепциите на Политическа партия и Българска социалистическа партия дефицитът би отишъл към 8-9%, а дългът щял да нарасне доста. При една актуализация пък ще са нужни редица рестриктивни ограничения.

Един постоянен кабинет може да актуализира признатият нов бюджет, отвърна го Асен Василев от " Промяната ".

От АИКБ обявиха, че поддържат удължаването, от КНСБ обаче не. Председателят на Българската асоциация на заведенията (БАЗ) Ричард Алибегов изиска да се резервира понижената ставка от 9 % Данък добавена стойност за сектора.

Управителят на Българска народна банка Димитър Радев уточни, че поддържа позицията на финансовото министерство за удължение на бюджета. За един централен банкер е предизвикателство да направи коментар без цифри. Подкрепям министерството на финансите, сподели Радев.

Той още веднъж уточни, че се върви към стягане на лихвените условия за да се ограничи търсенето и надлежно да се понижи инфлацията. Фискалната политика да върви към консолидация не към разхлабване, сподели още пред депутатите Радев.
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР