За Путин предателството се наказва със смърт: Какви са шансовете на Пригожин да оцелее в Беларус?
Руснаците, които Владимир Путин по-рано наричаше „ предатели “, претърпяха по-лоша орис от Евгений Пригожин, който получи същия епитет, само че съумя да остане ненаказан.
Но не е несъмнено дали създателят на Wagner Group ще остане незасегнат, откакто съгласно сделката си с Лукашенко е бил заточен в Беларус поради протеста си против съветското военно управление.
Бившият офицер от ФСБ Александър Литвиненко умря през 2006 година, откакто беше токсичен в Лондон с полоний-210. Бившият офицер от военното разузнаване Сергей Скрипал оцеля при опит за отравяне с нервнопаралитичното вещество Новичок в Солсбъри, Англия през 2018 година
И двамата бяха наказани от Путин, като „ предатели “. И в двата случая Кремъл отхвърли да носи отговорност
Но ориста на Пригожин беше разяснява от ръководителя на военното разузнаване на Украйна, генерал-майор Кирило Буданов, който сподели, че Киев е знаел както за проектите за протест, по този начин и за продължаващия скрит план на съветската разследваща организация ФСБ за неговото ликвидиране.
„ В речника на Путин измяната е закононарушение, наказуемо със гибел “, споделя Юрий Фелщински, специалист по съветските служби за сигурност и създател на „ Взривяване на Русия “ – книга, която той написа в съавторство с Литвиненко за идването на Путин на власт, пред Newsweek. „ Да каже това значи, че ще го убие. Ако Пригожин бъде погубен на следващия ден, никой няма да се изненада. “
Той обаче е на мнение, че издигането на Пригожин от един елементарен пандизчия до човек, който Путин слуша, допуска, че той може да е бил вербуван от ФСБ преди доста време.
Фелщински споделя, че е значимо, че договарянията за преустановяване на протеста с присъединяване на беларуския президент Александър Лукашенко са включвали някогашния шеф на ФСБ Николай Патрушев, който в този момент оглавява съветския Съвет за сигурност.
„ Едната версия е, че това може да е бил опит на ФСБ да смени Путин “, сподели той, като се има поради, че Пригожин би имал потребност от мощни настойници, с цел да настъпи към Москва.
Руският външен министър Сергей Лавров сподели предходната седмица, че „ Вагнер “ ще остане в Африка, където има опора, с цел да даде на Кремъл достъп до скъпи минерали и запаси.
„ Африка ще бъде рискова за него “, сподели Фелщински. „ Да кажем, че на следващия ден Пригожин бъде погубен от снайперист, самолетът му бъде свален или той бъде токсичен. Русия ще каже, че това е направено от Украйна. Вероятно доста хора биха си помислили, че действието е осъществено по заповед на Путин, само че никой няма да плаче за гибелта на Пригожин, тъй като той дразнеше доста хора в Русия. “
Съобщава се, че бойците на „ Вагнер “ възнамеряват да се открият в Беларус след договорката с Лукашенко. Беларуската съпротива в заточение сподели по-рано пред Newsweek, че
Пригожин няма да е в сигурност в Беларус, защото е под контрола на Путин, което значи, че в случай че съветският водач даде заповед той да бъде погубен, „ това ще се случи “
Естеството на договорката за преустановяване на протеста обаче може да предложи известна отбрана за Пригожин, най-малко в Беларус, съгласно Иля Пономарев, съветски народен представител до 2016 година, който беше единственият народен представител, който се опълчи на анексирането на Крим през 2014 година
„ Не имам вяра, че такива опити за ликвидиране ще бъдат направени, до момента в който Пригожин е в Беларус, тъй като имаше обществени гаранции от името на Путин и Лукашенко “, споделя той пред Newsweek. „ Това е срещу разпоредбите. Те са хора от мафията, тъй че не мисля, че е допустимо да нарушат личното си обществено заричане. Мисля, че до момента в който е в Беларус, Пригожин е в цялостна сигурност. Но в случай че той отиде в Африка или на друго място, всичко може да се случи. “
Базиран в Украйна, Пономарев е уредник на Първия конгрес на националните депутати на Русия, който крои от чужбина това, което се надява да бъде преход към народна власт от ръководството на Путин.
„ Ако той отиде в Африка, евентуално ще поддържа една от въоръжените групировки там “, споделя той. „ А в случай че нещо се случи с него, руснаците и беларусите ще кажат, „ не сме отговорни ние – просто се случи за вътрешноафрикански аргументи “. “
Когато гледал протеста на 24 юни, Пономарев споделя, че е „ ревнувал, тъй като Пригожин е правил тъкмо това, което е считал, че би трябвало да се направи “.
„ Това, което е в действителност позитивно за нас, е, че Пригожин ни даде доказателство за концепцията “, споделя Пономарев, който пази въоръжената съпротива като ключ към края на ръководството на Путин и е написал книга „ Трябва ли Путин да почине?: Историята на това по какъв начин Русия става народна власт след загуба от Украйна. “
Той споделя, че изказванията на украйнското разузнаване за скрит план на ФСБ за убийството на Пригожин са естествени.
„ Очевидно Украйна се пробва да подхрани всички несъгласия сред всички участници от съветската страна. Тези течове на информация и клюки постоянно ги е “, сподели Пономарев.