Руснаците имат три изхода: да се подчинят, да протестират, да

...
Руснаците имат три изхода: да се подчинят, да протестират, да
Коментари Харесай

Руска експертка: Не можем да обвиняваме бедните руснаци, които отидоха на война заради парите


" Руснаците имат три изхода: да се подчинят, да стачкуват, да избягат. Хората от огромните градове избраха третия. Много от останалите, които са небогати и не схващат обстановката, се подчиниха ", споделя Наталия Зубаревич.

Как се отрази на социално-икономическия живот на руснаците?

Наталия Зубаревич: Ако имаме поради популацията на огромните градове, първият фактор са отпътувалите. Данните за тях се разграничават, но най-малко 300 000 души са напуснали страната преp пролетта и есента, което съставлява огромна загуба на човешки капитал. В периферията и в междинните градове пък същата роля изигра мобилизацията. Що се отнася до приходите на популацията - спадът не е толкоз огромен, а и съветското население е привикнало да губи приходи. Днес равнищата на приходите са както през 2012 година, т.е. като че ли последните 10 години са били изгубени. Да, бедните хора получиха помощ от страната: пенсиите бяха индексирани с 10 %, беше вдигнат и прагът за обществени помощи, тъй че през днешния ден повече руснаци получават финансова подкрепа от страната. Всъщност рецесията удари най-много образованите хора, живеещите в градовете, хората с положителни заплати - на тях никой не има намерение да им оказва помощ.
Редакцията предлага
Много експерти напуснаха Русия. Според законодателни нововъведения на хората ще бъде неразрешено да работят от разстояние. Какво влияние ще окаже това върху съветската стопанска система?

Наталия Зубаревич: Според оценки на министъра на цифровите технологии, към 10% от IT експертите са напуснали Русия. Това не е малко. Сега желаят да си ги върнат. Но защото страната не знае по какъв начин да работи с моркови, тя работи с сопа. " А, вие сте отпътували? Тогава данъкът върху приходите ви ще стане 30%, а не 13%. Нещо повече, всички огромни IТ компании ще забранят дистанционната работа отвън страната. " Не съм сигурна, че до момента в който има риск от нова готовност, тези хора ще се уплашат от 30% налог. Най-вероятно те ще потърсят различни способи на прехранване в страните, които са напуснали.

Макар на фронта да бяха призовани 300 000 души, изключително неодобрение не се вижда. Дори ми се коства, че мобилизацията минава неусетно. Така ли е?

Наталия Зубаревич: Това бе мощен удар по пазара на труда. Имаме браншове, в които господства мъжката претовареност - аграрният бранш, строителството, превозът, индустрията. Там има сериозен проблем с фрагментите - мобилизираните няма с кого да бъдат сменени. Трябва да имаме поради и това, че хората отидоха на война с вярата да припечелят повече - така им дадоха обещание. И още нещо - . Отношението към гибелта там е друго - Бог дал, Бог взел. Уви, това е реалност, хората са небогати. Затова обещаните пари им изглеждаха фантастични. Трябва да демонстрираме схващане към това, че когато хората са небогати или доста небогати, техните показа за живота са други.

Но те отиват да убиват...

Наталия Зубаревич: Голяма част от популацията на е изцяло задоволена. Бедните хора по предписание нямат развита рефлексия и привички да вършат причинно-следствен разбор - те живеят с днешния ден. Но не можете да обвинявате тези хора в нищо - те оцеляват. Хората са мобилизирани от страната и ѝ се подчиняват, без морални критерии.

Защо?

Наталия Зубаревич: Хората са небогати. 12% от популацията живее под скромния съветски витален най-малко. И още 13% малко над това равнище. Парите, които им бяха обещани, наподобяват фантастично. Хората са закъсали с заемите и живеят от заплата до заплата. Освен това човешкият капитал в периферията, за жалост в Русия, с нейното чудовищно неравноправие в приходите и метода на живот, е доста по-лош. Затова би трябвало да демонстрираме повече схващане към обстоятелството, че когато хората са небогати или доста небогати, те имат разнообразни показа за живота. Трябва да се отдалечим от московския снобизъм в това отношение. Руснаците в периферията живеят ден за ден. Това е нещастието на Русия, това е нейният проблем. Но не можете да обвините тези хора в нищо. 

Руската специалистка по икономическо и обществено развиване на районите Наталия Зубаревич

Като цяло руснаците имат три изхода. Първият е да се подчинят, вторият е да стачкуват, а третият - да избягат. Населението от огромните градове избра третия излаз, а главната част от останалите, които нямат запаси и не схващат обстановката, избраха да се подчинят и да отидат там, където ги праща страната.

Колко жертви трябва да даде съветската войска, с цел да стартират хората да се безпокоят? Кога настроенията даже в тази бедна покорна Русия могат да се трансформират?

Наталия Зубаревич: Не съм социолог, само че чудесно разбирам, че задоволително великодушните компенсации за починалите и ранените успокояват фамилиите. Огромните бонуси за децата им при постъпването в университет също имат значение. А и споделят на хората, че дацата им са починали за родината. Всичко това действа като един тип упойка за огромна част от популацията.

***

Наталия Зубаревич е специалистка в региона на социално-икономическото развиване на районите и на обществената и политическа география. Интервюто е взето в границите на предаването #вТРЕНДde на съветската редакция на Дойче Веле.

***
Вижте и това видео за бедността в Русия от нашия списък - заснето преди войната против Украйна:
В Русия: когато парите не стигат за нищо

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР