Руснакът Денис Сукнев, който преди 6 години блъсна на пешеходна

...
Руснакът Денис Сукнев, който преди 6 години блъсна на пешеходна
Коментари Харесай

Руснакът, който блъсна Лозан Панов, излъгал полицаите, че не той е шофирал


Руснакът Денис Сукнев, който преди 6 години блъсна на пешеходна пътека ръководителя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов, е излъгал служителите на реда, че не той е карал автомобила, а е бил единствено очевидец на случая. Това излиза наяве от претекстовете на Софийския областен съд (СРС), който преди два месеца освободи чужденеца от наказателна отговорност и му наложи санкция от 1000 лв., демонстрира инспекция на правния уебсайт.

Инцидентът стана рано сутринта на 9 декември 2014 година на кръстовището на бул. " Арсеналски " и ул. Богатица " - край басейна " Спартак ". Панов тичал в Южния парк и когато стигнал кръстовището, изчакал да светне зелен светофар, с цел да пресече на пешеходната пътека.

В този миг към него се движел " Мерцедес " G-клас , ръководен от руснака, който пресякъл кръстовището на червен светофар и блъснал Панов на пътеката. Председателят на Върховен касационен съд се превъртял през предния похлупак и паднал настрана на пътното платно. От удара получил черепно-мозъчна контузия и изпаднал в безсъзнание. Шофьорът спрял и го откарал в " Пирогов ", където стана ясно, че е счупена и лявата му ръка.

Първоначално обаче от Министерство на вътрешните работи не оповестиха по какъв начин се е стигнало до злополуката, а публикуваната информация беше, че водачът е избягал и Сукнев е откарал Панов в болница, а полицията търсеше очевидци.

От претекстовете на съда излиза наяве, че повода за объркването е, че руснакът е излъгал служителите на реда в болничното заведение, че е бил единствено очевидец на злополуката, която станала пред него, а той съзнателно закарал Панов в " Пирогов ", откакто причинителят избягал.

На униформените обаче направило усещане, че обясненията на Сукнев са комплицирани и спорни , а по автомобила му имало следи от удар.

След това той признал, че е карал колата, а поради помощта, която оказа на шефа на Върховен касационен съд, Лозан Панов също разяснява, че не вижда предумисъл в дейностите му и двамата били в доста положителни връзки. Още през 2015 година делото беше импортирано в съда с предложение за освобождение от наказателна отговорност на Сукнев и съдът го наказа единствено с 1000 лв. санкция.

Руснакът обаче искаше да бъде оневинен, тъй като ставало дума за трагичен случай по независещи от него условия. Така делото отиде в Софийският градски съд, който го върна на прокуратурата, тъй като е пропуснала значимото събитие, че обвиненият е минал на червен светофар.

Делото беше импортирано в съда още веднъж чак през 2018 година, към този момент с обвинителен акт, с цел да завърши 3 години по-късно обаче още веднъж с налагане на санкция. До този процес се стигна, откакто на финала на делото и прокурорът е показал, че би трябвало да се приложи по-благоприятният за подсъдимия закон и той да бъде освободен от наказателна отговорност.

Обвинението против Сукнев е за това, че при шофиране на пешеходна пътека е предизвикал междинна телесна щета на Панов. За това обвиняване Наказателният кодекс сега планува от 1 до 6 години закон и няма по какъв начин обвиненият да бъде освободен от наказателна отговорност. През 2014 година, когато се случи случаят, обаче член 343, алинея 3 от Наказателен кодекс предвиждаше от 1 до 5 години затвор и се явява по-благоприятният за Сукнев закон, защото разрешава освобождението му от наказателна отговорност. Така той още веднъж е осъден единствено с санкция, като е наказан да заплати и над 1800 лв. разходи по делото.

Според заключенията на движимостите лица, на които съдът се доверява, руснакът не е можел да избегне удара поради скоростта от 31 км/ч., с която е карал . Експертите са декларирали, че Сукнев е можел да спре в точния момент, в случай че е карал с 23 км/ч.

" Последният извънредно значим извод на движимостите лица, споделен от съда, е, че от професионална и техническа позиция причина за удара е субективното държание на лидера на автомобила, който приближавайки пешеходна пътека и промяна на сигнала на светофарната уредба от зелен позволителен на жълт не е спрял, с цел да пропусне навлезлия при зелен сигнал на светофара пешеходец ", се споделя в претекстовете на съда.

Защитата на Сукнев е желала той да не бъде наказван поради малозначителност на случая и миналото време, само че СРС е безапелационен, че въпреки и по неволя, закононарушението е със забележителна социална заплаха.

" Деянието нито е малозначително, нито публичната му заплаха е очевидно незначителна . Изтеклият интервал от време от извършаване на действието не въздейства върху неговата социална заплаха, същият може да се отрази при преценка на размера на наказването като смекчаващо или извънредно събитие, вероятно може да докара до приключване на периодите за наказателно гонене за съответното закононарушение, само че не и до преценка за малозначителност ", стимулира се съдът, а за забавянето отбелязва, че то се дължи на връщането на делото на прокуратурата и последвалата пандемия, която е затруднила приключването му.

СРС обаче акцентира, че няма по какъв начин да наложи по-висока санкция за Сукнев, нито да му отнеме шофьорската бумаги, тъй като е привързан с наказването при предходното разглеждане на делото. Това е по този начин, тъй като прокуратурата не стачкува първата присъда, а процесът стигна до Софийски градски съд по тъжба на руснака и освен това състояние не може да бъде влошено ситуацията на подсъдимия.

Сегашната присъда също не е дефинитивна и Сукнев може да я апелира в градския съд.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР