Как Русия ще отговори на новата ядрена заплаха на САЩ?
Руското външно министерство назова вероятното разполагане на американски нуклеарни оръжия във Англия ескалираща стъпка, която е намерено антируска. Фактът, че Вашингтон връща своите термоядрени бомби на територията на Мъгливия Албион, стана прочут от проектите на Военновъздушни сили на Съединени американски щати, които ще се занимават с поддръжката на нуклеарните оръжия в базата „ Лейкънхийт “. Как Русия може да отговори на тези проекти?
В Русия нарекоха известието за допустимо връщане на американски тактически нуклеарни оръжия (ТЯО) на територията на Англия ескалационна стъпка. Както сподели пред " Комерсант " представителят на съветското външно министерство Мария Захарова, сходни дейности на Вашингтон водят тъкмо в противоположна посока от решаването на неотложната задача за евакуиране на всички нуклеарни оръжия на Съединени американски щати от европейските страни, където те са ситуирани като част от по този начин наречените взаимни нуклеарни задачи на НАТО.
Според нея дестабилизиращата процедура на нуклеарни задачи „ има намерено антируски темперамент, защото планува взаимно обмисляне и постоянно образование на оперативни нуклеарни удари от членове на враждебния Северноатлантически блок против цели в Русия от територията на неядрени европейски страни “. Захарова акцентира, че НАТО е пренебрегнала незабавните апели за унищожаване на взаимни нуклеарни задачи, които генерират стратегически опасности и подкопават районната сигурност и непоклатимост.
Дмитрий Стефанович, чиновник на Центъра за интернационална сигурност на ИМЕМО на изясни, че Англия е „ законна “ страна, която има нуклеарни оръжия според Договора за неразпространение на нуклеарни оръжия (ДНЯО). Следователно „ рецензията по отношение на разполагането на нуклеарно оръжие на територията на неядрените сили и образованието на техните въоръжени сили за бойното му потребление тук не работи.
Според английската преса Военновъздушни сили на Съединени американски щати са поискали от Конгреса 50 милиона $ за създаване на спомагателни жилища за 144 американски бойци, които би трябвало да бъдат изпратени в базата „ Лейкънхийт “ в английското графство Съфолк, на 100 километра от Лондон. Основната им задача би трябвало да бъде обезпечаването на предпазване и поддръжка на нуклеарни оръжия.
Според вестник „ Гардиън “ американските изтребители Ф-15E и Ф-35A, способни да носят нуклеарни бойни глави, са ситуирани в базата „ Лейкънхийт “. Предполага се, че в близко бъдеще броят на вторите машини ще бъде доста повишен. Сега там са ситуирани към 4000 американски военни и 1500 цивилни експерти.
Американските тактически нуклеарни оръжия (150 термоядрени бомби Б61) са били в английските бази от 1954 до 2008 година, след което са били отстранени на фона на доста понижаване на интернационалното напрежение. Съоръженията за предпазване на бомби обаче бяха консервирани, а не демонтирани.
Друга индикация, че американските нуклеарни оръжия ще се върнат във Англия, беше, че Пентагонът за първи път от доста години „ мълчешком включи “ оборудванията за предпазване на нуклеарни оръжия в страната в листата на оборудванията, които би трябвало да бъдат осъвременени (тази информация беше неотложно отстранена от департамента публични документи).
В момента единственият съставен елемент на нуклеарните сили на Англия са четири нуклеарни стратегически подводници, оборудвани с американски междуконтинентални балистични ракети „ Тридент “. Една от тези подводници постоянно е на бойно дежурство. Правителството възнамерява да понижи броя на бойните глави от 225 на 180 доникъде на 2020 година, само че нова теория, призната през 2021 година, увеличи този таван до 260 бойни глави.
Федерацията на американските учени пресмята, че СDY имат 100 термоядрени бомби Б61, ситуирани в Европа (Белгия, Германия, Италия, Холандия) и Турция (Русия подлага на критика тази процедура, защото присъединяване на боен личен състав на тези не- нуклеарни страни в задачи за образование на нуклеарни оръжия, водени от Съединени американски щати, опонира на ДНЯО). Други 100 от същите бомби - единственото тактическо оръжие в техния боеприпас - са на склад в Съединените щати. Ако американско нуклеарно оръжие бъде изпратено назад в „ Лейкънхийт “, то съвсем несъмнено ще бъде осъвременена версия, B61-12.
„ Изоставянето на Съединени американски щати от дългогодишната политика на евакуиране на тактическите нуклеарни оръжия от територията на европейските членки на НАТО беше предстояща стъпка в актуалната обстановка на ескалиране на интернационалното напрежение “, сподели Александър Чеков, откривател в Центъра за евроатлантическа сигурност в Института за интернационалните проучвания към МГИМО.
Експертът изясни, че английските балистични нуклеарни ракети на подводници са предопределени най-вече за офанзива на стратегически цели, т.е. подсигуряват опция за взаимно заличаване. „ Ако приказваме за свободно падащите бомби Б61, които през днешния ден се преглеждат за разполагане във Англия, тогава те са предопределени за потребление в театъра на военните дейности. В сегашните военно-политически действителности страните от НАТО явно считат, че би трябвало да засилят нуклеарния си капацитет в Европа при положение на въоръжен конфликт с Русия “, споделя Чеков.
Фактът, че тактическото нуклеарно оръжие не се употребява за нанасяне на първия удар, акцентира и Алексей Леонков, редактор на сп. „ Арсенал на Отечеството “. „ Англия получава освен бомби Б61-12, само че и изтребители Ф-35A, обратно на залога на Лондон за многоцелевия изтребител „ Юрофайтър “ с цел да зареди страната. Но американците настояха на своето, те ясно споделиха, че в бъдеще единствено Ф-35 ще носят тактическо нуклеарно оръжие “, сподели специалистът.
Според него даже с връщането на американското нуклеарно оръжие във Англия „ заканите остават на същото равнище “. „ Ние сме на ръба районен спор да се трансформира в континентален и да доближи световен мащаб, само че към този момент това не се случва заради обстоятелството, че Русия организира способена външна политика и не разрешава обстановката да се плъзне в сериозна обстановка “, сигурен е Леонков. Чеков е склонен, че " стратегическият баланс на нуклеарните сили в Европа не се трансформира, само че се ускоряват избрани предпоставки за утежняване на обстановката в бъдеще ".
Според специалиста връщането на тактическо нуклеарно оръжие във Англия може да бъде въведения към появяването в Европа на американски хиперзвукови ударни системи със междинен и дребен обхват, които сега се създават от Съединени американски щати.
„ Бих се страхувал повече, че през идващите 5-10 години американски ударни системи със междинен обхват могат да бъдат ситуирани в Европа. Съединени американски щати се отдръпнаха от съответния контракт и в този момент създават тези системи. Хиперзвуковите ракети с дребен и междинен обхват в Европа ще бъдат стратегически оръжия, тъй като с тях могат да се нанасят удари по най-важните съветски инфраструктурни обекти, които обезпечават действието на страната “, сподели Чеков.
Според събеседника, с изключение на Беларус, нито една страна в Европа няма да се съгласи да одобри в подмяна съветско тактическо нуклеарно оръжие. „ Държавата ни няма други благоприятни условия да отговори симетрично на този стадий. Но през днешния ден Русия има доста преимущество в сегмента на ТЯО във връзка с страните от НАТО, тъй че не виждам нужда от по-нататъшното му увеличение “, добави специалистът.
Леонков счита, че Русия трезво прави оценка евентуалните закани, заради което сложи стратегическите комплекси „ Сармат “ на бойно дежурство. „ За разлика от Запада, нашият нуклеарен боеприпас е освежен на процедура на 100%. Новите типове нуклеарни оръжия са доста по-ефективни от това, което имат нашите недружелюбни някогашни сътрудници “, сподели източникът.
Освен това решението на Русия да разположи хранилища с тактическо нуклеарно оръжие в Беларус „ сдържа горещия плам на Полша и балтийските страни да се опитат да отхапят парче от тази територия. Те схванаха, че всяка експанзия ще бъде последвана от „ отговор “ в страните агресори “, уверен е Леонков.
Асиметричният отговор на Русия на появяването на американско нуклеарно оръжие във Англия ще бъде разполагането на системи с следена хиперзвукова технология. Според него тази технология към момента не е дадена на американците даже в истинския ѝ тип, а Русия я е получила още през 80-те години.
„ Американската сходна стратегия е създадена до 2042 година, само че е доста скъпа. Да не приказваме за положението на новите нуклеарни бойни глави, последните от които са създадени през 1991 година Времето за основаване на тези бойни глави непрекъснато се измества и в този момент нормално се приказва за идната актуализация през 2035 година И Русия към този момент е приключила своя план, остава да стартира серийно произвеждане на стратегически нуклеарни оръжия. Това ще бъде нашият отговор “, приключи Леонков.
Превод: В. Сергеев
Абонирайте се за новия ни Youtube канал: https://www.youtube.com/@aktualenpogled/videos
Абонирайте се за нашия Ютуб канал: https://www.youtube.com/@user-xp6re1cq8h
и за канала ни в Телеграм: https://t.me/pogled
Влизайте непосредствено в сайта https://www.pogled.info .
Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?
В Русия нарекоха известието за допустимо връщане на американски тактически нуклеарни оръжия (ТЯО) на територията на Англия ескалационна стъпка. Както сподели пред " Комерсант " представителят на съветското външно министерство Мария Захарова, сходни дейности на Вашингтон водят тъкмо в противоположна посока от решаването на неотложната задача за евакуиране на всички нуклеарни оръжия на Съединени американски щати от европейските страни, където те са ситуирани като част от по този начин наречените взаимни нуклеарни задачи на НАТО.
Според нея дестабилизиращата процедура на нуклеарни задачи „ има намерено антируски темперамент, защото планува взаимно обмисляне и постоянно образование на оперативни нуклеарни удари от членове на враждебния Северноатлантически блок против цели в Русия от територията на неядрени европейски страни “. Захарова акцентира, че НАТО е пренебрегнала незабавните апели за унищожаване на взаимни нуклеарни задачи, които генерират стратегически опасности и подкопават районната сигурност и непоклатимост.
Дмитрий Стефанович, чиновник на Центъра за интернационална сигурност на ИМЕМО на изясни, че Англия е „ законна “ страна, която има нуклеарни оръжия според Договора за неразпространение на нуклеарни оръжия (ДНЯО). Следователно „ рецензията по отношение на разполагането на нуклеарно оръжие на територията на неядрените сили и образованието на техните въоръжени сили за бойното му потребление тук не работи.
Според английската преса Военновъздушни сили на Съединени американски щати са поискали от Конгреса 50 милиона $ за създаване на спомагателни жилища за 144 американски бойци, които би трябвало да бъдат изпратени в базата „ Лейкънхийт “ в английското графство Съфолк, на 100 километра от Лондон. Основната им задача би трябвало да бъде обезпечаването на предпазване и поддръжка на нуклеарни оръжия.
Според вестник „ Гардиън “ американските изтребители Ф-15E и Ф-35A, способни да носят нуклеарни бойни глави, са ситуирани в базата „ Лейкънхийт “. Предполага се, че в близко бъдеще броят на вторите машини ще бъде доста повишен. Сега там са ситуирани към 4000 американски военни и 1500 цивилни експерти.
Американските тактически нуклеарни оръжия (150 термоядрени бомби Б61) са били в английските бази от 1954 до 2008 година, след което са били отстранени на фона на доста понижаване на интернационалното напрежение. Съоръженията за предпазване на бомби обаче бяха консервирани, а не демонтирани.
Друга индикация, че американските нуклеарни оръжия ще се върнат във Англия, беше, че Пентагонът за първи път от доста години „ мълчешком включи “ оборудванията за предпазване на нуклеарни оръжия в страната в листата на оборудванията, които би трябвало да бъдат осъвременени (тази информация беше неотложно отстранена от департамента публични документи).
В момента единственият съставен елемент на нуклеарните сили на Англия са четири нуклеарни стратегически подводници, оборудвани с американски междуконтинентални балистични ракети „ Тридент “. Една от тези подводници постоянно е на бойно дежурство. Правителството възнамерява да понижи броя на бойните глави от 225 на 180 доникъде на 2020 година, само че нова теория, призната през 2021 година, увеличи този таван до 260 бойни глави.
Федерацията на американските учени пресмята, че СDY имат 100 термоядрени бомби Б61, ситуирани в Европа (Белгия, Германия, Италия, Холандия) и Турция (Русия подлага на критика тази процедура, защото присъединяване на боен личен състав на тези не- нуклеарни страни в задачи за образование на нуклеарни оръжия, водени от Съединени американски щати, опонира на ДНЯО). Други 100 от същите бомби - единственото тактическо оръжие в техния боеприпас - са на склад в Съединените щати. Ако американско нуклеарно оръжие бъде изпратено назад в „ Лейкънхийт “, то съвсем несъмнено ще бъде осъвременена версия, B61-12.
„ Изоставянето на Съединени американски щати от дългогодишната политика на евакуиране на тактическите нуклеарни оръжия от територията на европейските членки на НАТО беше предстояща стъпка в актуалната обстановка на ескалиране на интернационалното напрежение “, сподели Александър Чеков, откривател в Центъра за евроатлантическа сигурност в Института за интернационалните проучвания към МГИМО.
Експертът изясни, че английските балистични нуклеарни ракети на подводници са предопределени най-вече за офанзива на стратегически цели, т.е. подсигуряват опция за взаимно заличаване. „ Ако приказваме за свободно падащите бомби Б61, които през днешния ден се преглеждат за разполагане във Англия, тогава те са предопределени за потребление в театъра на военните дейности. В сегашните военно-политически действителности страните от НАТО явно считат, че би трябвало да засилят нуклеарния си капацитет в Европа при положение на въоръжен конфликт с Русия “, споделя Чеков.
Фактът, че тактическото нуклеарно оръжие не се употребява за нанасяне на първия удар, акцентира и Алексей Леонков, редактор на сп. „ Арсенал на Отечеството “. „ Англия получава освен бомби Б61-12, само че и изтребители Ф-35A, обратно на залога на Лондон за многоцелевия изтребител „ Юрофайтър “ с цел да зареди страната. Но американците настояха на своето, те ясно споделиха, че в бъдеще единствено Ф-35 ще носят тактическо нуклеарно оръжие “, сподели специалистът.
Според него даже с връщането на американското нуклеарно оръжие във Англия „ заканите остават на същото равнище “. „ Ние сме на ръба районен спор да се трансформира в континентален и да доближи световен мащаб, само че към този момент това не се случва заради обстоятелството, че Русия организира способена външна политика и не разрешава обстановката да се плъзне в сериозна обстановка “, сигурен е Леонков. Чеков е склонен, че " стратегическият баланс на нуклеарните сили в Европа не се трансформира, само че се ускоряват избрани предпоставки за утежняване на обстановката в бъдеще ".
Според специалиста връщането на тактическо нуклеарно оръжие във Англия може да бъде въведения към появяването в Европа на американски хиперзвукови ударни системи със междинен и дребен обхват, които сега се създават от Съединени американски щати.
„ Бих се страхувал повече, че през идващите 5-10 години американски ударни системи със междинен обхват могат да бъдат ситуирани в Европа. Съединени американски щати се отдръпнаха от съответния контракт и в този момент създават тези системи. Хиперзвуковите ракети с дребен и междинен обхват в Европа ще бъдат стратегически оръжия, тъй като с тях могат да се нанасят удари по най-важните съветски инфраструктурни обекти, които обезпечават действието на страната “, сподели Чеков.
Според събеседника, с изключение на Беларус, нито една страна в Европа няма да се съгласи да одобри в подмяна съветско тактическо нуклеарно оръжие. „ Държавата ни няма други благоприятни условия да отговори симетрично на този стадий. Но през днешния ден Русия има доста преимущество в сегмента на ТЯО във връзка с страните от НАТО, тъй че не виждам нужда от по-нататъшното му увеличение “, добави специалистът.
Леонков счита, че Русия трезво прави оценка евентуалните закани, заради което сложи стратегическите комплекси „ Сармат “ на бойно дежурство. „ За разлика от Запада, нашият нуклеарен боеприпас е освежен на процедура на 100%. Новите типове нуклеарни оръжия са доста по-ефективни от това, което имат нашите недружелюбни някогашни сътрудници “, сподели източникът.
Освен това решението на Русия да разположи хранилища с тактическо нуклеарно оръжие в Беларус „ сдържа горещия плам на Полша и балтийските страни да се опитат да отхапят парче от тази територия. Те схванаха, че всяка експанзия ще бъде последвана от „ отговор “ в страните агресори “, уверен е Леонков.
Асиметричният отговор на Русия на появяването на американско нуклеарно оръжие във Англия ще бъде разполагането на системи с следена хиперзвукова технология. Според него тази технология към момента не е дадена на американците даже в истинския ѝ тип, а Русия я е получила още през 80-те години.
„ Американската сходна стратегия е създадена до 2042 година, само че е доста скъпа. Да не приказваме за положението на новите нуклеарни бойни глави, последните от които са създадени през 1991 година Времето за основаване на тези бойни глави непрекъснато се измества и в този момент нормално се приказва за идната актуализация през 2035 година И Русия към този момент е приключила своя план, остава да стартира серийно произвеждане на стратегически нуклеарни оръжия. Това ще бъде нашият отговор “, приключи Леонков.
Превод: В. Сергеев
Абонирайте се за новия ни Youtube канал: https://www.youtube.com/@aktualenpogled/videos
Абонирайте се за нашия Ютуб канал: https://www.youtube.com/@user-xp6re1cq8h
и за канала ни в Телеграм: https://t.me/pogled
Влизайте непосредствено в сайта https://www.pogled.info .
Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?
Източник: pogled.info
КОМЕНТАРИ