Русия намалява забраната си за износ на дизел, цените падат в Европа
Руското държавно управление разгласи в петък, че значително е отменило възбраната за експорт на дизел, наложена единствено преди две седмици в опит да стабилизира вътрешните цени на горивата.
Кремъл сподели в изказване, че е премахнал възбраната за петролни рафинерии да изпращат дизелово гориво по тръбопроводи до пристанищата за доставка до интернационалните пазари, при изискване че подсигуряват, че минимум 50% от продукцията им се продава в Русия.
По-голямата част от износа на дизел от Русия се транспортира по този метод, съгласно компанията за данни Vortexa, като по-малка част се доставя с железопътен превоз до пристанищата на Черно море.
Русия - най-големият експортьор на дизел в света - вкара рестриктивните мерки на 21 септември. Те се отнасят и за износа на бензин от страната, който е доста по-малък по размер. В изказването на Кремъл от петък не се загатва обновяване на износа на бензин.
Въпреки че Европейският съюз наложи лична възбрана върху вноса на дизелово гориво от Русия по море по-рано тази година, новините за рестриктивните мерки предишния месец провокираха скок в цените на едро за горивото в района. Това е по този начин, тъй като блокът се нуждае от постоянен поток от московски дизел към международните пазари, с цел да поддържа цените постоянни.
Цените на едро в Европа паднаха с 3,6% в петък сутринта до 837 $ за метричен звук след известието на Кремъл, само че възвърнаха тези загуби по-късно денем.
Дизелът е икономическият работен кон на Европа, задвижващ множеството микробуси и камиони, пренасящи артикули и първични материали из континента, както и основно гориво за отопление в някои страни.
Московската петролна рафинерия на съветския производител на нефт Газпром Нефт в югоизточните околности на Москва на 28 април 2022 година Снимка от Наталия Колесникова / AFP посредством Getty Images. Наталия Колесникова/AFP/Getty ImagesМосква съставлява над 13% от международното предложение на дизел до момента тази година, съгласно Vortexa. След възбраната на Европейски Съюз за импорт, Русия пренасочи дизела за Европа към страни като Турция и Бразилия.
Русия разчита на доходи от своя енергиен експорт, в това число големи количества недопечен нефт, за огромна част от федералния си бюджет.
Цените на суровия нефт Brent, световният пример, се повишиха с 34% сред края на юни и края на септември - основно на фона на съкращенията на производството от Саудитска Арабия и Русия - само че от този момент паднаха внезапно, защото търговците чакат спад в международното търсене.
Цената на барел Брент е на път да падне с съвсем 12% от предишния петък. Това ще бъде най-резкият му седмичен спад от март.
Падащите цени на петрола оказаха напън надолу върху съветската рубла, която спадна до 2% в петък, с цел да се търгува над 100 за щатски $, преди да обърне множеството от тези загуби по-късно денем. По-слабата рубла значи, че Русия евентуално ще заплаща повече за своя импорт, което ще докара до по-високи цени за потребителите и бизнеса.