Руското министерство на отбраната твърди, че победата в Украйна е

...
Руското министерство на отбраната твърди, че победата в Украйна е
Коментари Харесай

ISW: Русия завишава успехите си в Украйна и предизвиква напрежение с НАТО

Руското министерство на защитата твърди, че успеха в Украйна е неизбежна. Според формалните му данни, от 1 януари до 25 септември 2025 година съветските сили са завзели общо 4714 кв. км: 205 кв. км в Луганска област, 3308 кв. км в Донецка област, 261 кв. км в Запорожка област, 175 кв. км в Днепропетровска област, 542 кв. км в Харковска област и 223 кв. км в Сумска област, предава Българска телеграфна агенция.

Институтът за проучване на войната (ISW) обаче дава други оценки - едвам 3434 кв. км за същия интервал, в това число 151 кв. км в Луганска област и 2481 кв. км в Донецка. Така ISW заключава, че Москва завишава регистрираните си триумфи с до 112% в някои райони.

Руските сили се приготвят за настъпления по разнообразни фронтове - към Купянск, Лиман, Константиновка, Покровск и Запорожие, само че неналичието на запаси слага под подозрение способността им да водят по едно и също време огромни интервенции.

Нарушения на въздушното пространство и напрежение с НАТО

На 19 септември три съветски изтребителя МиГ-31 навлязоха в естонското въздушно пространство. Действие, което Москва частно е признала пред западни дипломати. Руски представители изясняват дейностите като ответна мярка поради украинските удари по Крим. Въпреки това Кремъл обществено отхвърля и твърди, че самолетите са били на „ плануван полет “.

Подобни провокации не стопират до там:

Полша заяви за рисково ниско прехвръкване на съветски изтребители над своя петролна платформа в Балтийско море.

Дания записва прехвръкване на неидентифицирани дронове над четири летища, което управляващите дефинираха като „ хибридна офанзива “. Засега не е потвърдена съветска отговорност, само че съдружниците от НАТО са известени.

NORAD откри и наблюдава съветски бомбардировачи Ту-95 и изтребители Су-35 край Аляска.

Дипломатически и военни сигнали

Москва продължава да упорства пред администрацията на Доналд Тръмп за опция да води война гладко в Украйна. Въпреки това държавният секретар на Съединени американски щати Марко Рубио повтори пред Сергей Лавров, че Съединени американски щати чакат „ смислени стъпки “ към трайно преустановяване на войната.

Кремъл продължава да дефинира като „ съществени аргументи “ за спора разширението на НАТО и хипотетичната дискриминация на рускоезичното население в Украйна. Междувременно Дмитрий Медведев заплаши в обществените мрежи със „ средства, от които бомбоубежищата няма да защитят “.

Финансовата страна на войната

Документи на съветското Министерство на финансите, представени от Ройтерс, демонстрират, че бюджетът за защита за 2026 година ще бъде понижен до 12,6 трилиона рубли (около 150 милиарда долара) по отношение на 13,5 трилиона за 2025 година За сметка на това ще се усилят налозите - Данък добавена стойност ще нарасне от 20% на 22%, а прагът за облагане ще бъде свален. Очаква се мярката да донесе спомагателни 1,2 трилиона рубли доходи.

Въпреки по-малкия бюджет, Кремъл залага на модернизацията на армията и отбранителната промишленост, в това число посредством вложения в дронове. Същевременно приходите от нефт и газ, които финансират забележителна част от бюджета, се чака да спаднат на половина по отношение на предходните години поради наказания и украински офанзиви по съветската петролна инфраструктура.

Русия към този момент усеща резултатите - страната страда от дефицит на горива, въпреки управляващите да омаловажават казуса пред личното население.

Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР