Руският президент Владимир Путин сключи с иранския си колега Масуд

...
Руският президент Владимир Путин сключи с иранския си колега Масуд
Коментари Харесай

Иран направи стратегически завой към Русия

Руският президент Владимир Путин подписа с иранския си сътрудник Масуд Пезешкиан всестранно съглашение за подсилване на връзките в миг, когато страните им са подложени на тежки западни наказания, съобщи Франс прес. Пактът сред Москва и Техеран обаче не планува уговорка за военна взаимопомощ, което е и значителната разлика сред него и този сред Русия и Северна Корея, подписан предходната година.

Новият контракт, подписан в петък в съветската столица, планува по-специално задълбочаване на военното и икономическото съдействие, като и двете страни дефинираха пакта като значим стадий в развиването на двустранните връзки.

Москва стартира да гледа на Ислямската република като на стратегически съдружник , откогато нахлу в Украйна през февруари 2022 година, което провокира безпокойствие в западните столици, защото те възприемат Русия и Иран като зловредни субекти на интернационалната сцена.

Двете страни се ангажираха да си оказват помощ взаимно при противодействието на „ закани за сигурността “, съгласно копие от съглашението, публикувано от Кремъл. Но това няма да бъде пакт за военна взаимопомощ като този, който Русия подписа със Северна Корея предходната година.

Те се договориха и че в случай че едната от двете страни бъде подложена на експанзия, „ другата няма да оказва помощ на агресора “.

Путин и Пезешкиан , които подписаха съглашението на гала в Кремъл, приветстваха договореностите като нова страница в двустранните връзки.

„ Този в действителност исторически документ цели да сътвори нужните условия за устойчиво и стабилно развиване на Русия и Иран и на целия наш Евразийски район “, уточни Путин.

Пезешкиан сподели, че пактът „ отваря нова страница в връзките сред Русия и Иран във всички области, по-специално на полето на икономическото съдействие “.

ЕНЕРГИЕН СЕКТОР

Двете страни се съгласяват да „ поддържат взаимно комерсиалното и икономическо съдействие във всички области “, основна точка от пакта, защото търговията сред двете страни пораства на фона на тежките наказания на Запада против енергийния им бранш, който е от основно значение за тях.

Споразумението планува и образование на военнослужещи от двете страни и официализирането на правото на военни кораби и плавателни съдове от едната страна да бъдат допускани на док в пристанищата на другата.

Документът не урежда категорично въпроса за размяната на оръжие, област на съдействие, също намираща се под западни наказания. Според Запада Иран доставя на Русия дронове камикадзе „ Шахед “, които Москва употребява при среднощните си набези против Украйна.

Седнал до Путин след сключването на контракта, Пезешкиан прикани за политическо съглашение за завършек на продължаващия към този момент съвсем три години спор в източноевропейската страна. „ Искам да припомня, че войната не взема решение проблемите, по тази причина бихме приветствали договаряния и реализиране на мир сред Русия и Украйна. “

ИРАН – ВТОРОСТЕПЕННА Оценка за съвместимост ЗА РУСИЯ

Макар и Иран да преглежда това съглашение като опция за облекчение на интернационалната изолираност, в която се намира, съгласно анализатори Русия счита Техеран за вторичен състезател във външнополитическата си тактика, в основата на която стои най-много уреждането на връзките със Запада, и по-специално със Съединени американски щати, отбелязва „ Дойче веле “.

Сътрудничеството на Москва с Ислямската република е ситуационно и подбудено по-скоро от конюнктурните ѝ цели, които сега са опълчване на НАТО и войната в Украйна.

„ Основният фокус на Русия е гарантирането на ползите ѝ в връзките ѝ с Вашингтон, най-много що се отнася до наличието на НАТО в Източна Европа и евентуалното участие на Украйна в алианса “, сподели пред „ Дойче веле “ Ахмад Вахшитех, преподавател в Руския университет на дружбата на народите (РУДН) в Москва. „ Техеран може да завоюва от това партньорство, само че Русия в последна сметка ще сложи преди всичко стратегическите си цели. “

ВОЕННО СЪТРУДНИЧЕСТВО И НАПРЕЖЕНИЕ

Посещението на Пезешкиан е сигнал за предпочитание да се задълбочат военните връзки с Русия, само че Техеран би трябвало да се помири с действителността, че съветската военна поддръжка не е безусловна, отбелязва „ Дойче веле “.

Бехруз Есбати, пълководец от Корпуса на гвардейците на ислямската гражданска война, идеологическото поделение на иранските въоръжени сили, неотдавна разкритикува дейностите на Москва по време на сериозни военни интервенции в Сирия.

Според Есбати Русия неведнъж не е предоставяла жизненоважна логистична поддръжка и даже интензивно е саботирала иранските интервенции, като е разрешавала израелски авиоудари по ирански цели в Сирия.

ОТ ИСТОРИЧЕСКИ ПРОТИВНИЦИ ДО СЪЮЗНИЦИ И ПАРТНЬОРИ

През 18-и и 19-и век Русия и Иран водят поредност войни, в резултат на които Руската империя превзема огромни територии в Кавказ и Каспийския район, намиращи се допреди това под персийско ръководство, отбелязва Асошиейтед прес. В началото на 20-и век съветски войски окупират обширни елементи от Северен Иран, само че Болшевишката гражданска война през 1917 година поставя завършек на наличието им. През Втората международна война Съветският съюз и Англия нахлуват дружно в Иран, което към момента буди мъчителни мемоари в Техеран.

По време на Студената война напрежението се повишава неимоверно, когато при ръководството на шаха Иран е съдружник на Съединени американски щати. След свалянето му от власт при Ислямската гражданска война от 1979 година нейният лидер аятолах Рухола Хомейни назовава Съединени американски щати „ Големия дявол “, а Съюз на съветските социалистически републики – „ Малкия дявол “.

След разпадането на Съветския съюз през 1991 година връзките сред Русия и Ира н се затоплят. Москва се трансформира във значим търговски сътрудник и основен снабдител на военни и високи технологии за Ислямската република, която изпада в изолираност вследствие на всестранните интернационалните наказания.

Сегашният пакт надгражда съглашение с над 20-годишна отминалост, подписано от двете страни през 2001 година от тогавашния президент модернизатор на Иран Мохамад Хатами, което от време на време е подновявано и служи за основа на съдействието в енергийния и отбранителния бранш, отбелязва „ Дойче веле “.

Политиката на иранския президент Пезешкиан в последна сметка се вписва в стратегическото виждане на висшия водач на Ислямската република аятолах Али Хаменей за дипломацията на Иран, което планува приоритизиране на партньорството с Изтока пред това със Запада.

Тази визия на Хаменей беше обществено обрисувана от него в изявление от февруари 2018 година и това на процедура бетонира ориентацията на Техеран към страни като Русия и Китай.

„ Във външната политика приоритет има Изтокът пред Запада, съседите пред далечните страни, страните с общи (с нашия) интерес пред другите “, сподели тогава аятолахът.

Всеки миг е значим! Последвайте ни в и , с цел да сте в крайник с тематиките на деня
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР