Какво ще се случи, ако руският газ за Европа през Украйна спре
Руският президент Владимир Путин се срещна в неделя със словашкия министър председател Роберт Фицо в Кремъл - рядко посещаване на водач на страна членка на Европейски Съюз в Москва, подбудено от приключването в края на годината на съглашението за пренос на съветски газ през Украйна. На фона на изявленията на украинския президент Володимир Зеленски, че Киев може да обмисли продължение на преноса на съветски газ, само че единствено при изискване, че Москва не получава заплащания до края на войната - изискване, което е малко евентуално да бъде признато, и това на Владимир Путин, който съобщи, че няма да има нова договорка с Киев за пренос на газ през Украйна до Европа, Ройтерс обобщава какво би се случило, в случай че преносът бъде изцяло спрян и кои страни биха били най-силно наранени .
Обемите на съветски газ, доставени за Европа през Украйна, са релативно ниски. Русия е транспортирала към 15 милиарда кубични метра (bcm) газ през Украйна през 2023 година - единствено 8 на 100 от пиковите съветски газови потоци към Европа по разнообразни направления в интервала 2018-2019 година
Москва загуби своя дял от съперници като Норвегия, Съединени американски щати и Катар след нахлуването си в Украйна през 2022 година, което подтикна Европейски Съюз да понижи зависимостта си от съветско синьо гориво. Цените му в Европейски Съюз се покачиха през 2022 година до рекордно високи равнища след загубата на доставките от Русия.
Тръбопроводът от руско време " Уренгой-Помари-Ужгород " придвижва газ от Западен Сибир до град Суджа, Курска област, като оттова продължава през Украйна към Словакия. В Словакия тръбата се разделя - едно направление поема към Чехия, а друго - към Австрия, напомня Ройтерс.
Общият експорт на газ от Русия по маршрута се резервира постоянен макар прекъсването на потоците от " Газпром " към австрийската енергийна компания О Ем Ви (OMV) в средата на ноември заради спор по осъществяването на контракта.
Виена към момента получава по-голямата част от своя газ през Украйна, до момента в който Русия съставлява към две трети от вноса на газ на Унгария.
Братислава получава към 3 милиарда кубически метра от енергийния колос " Газпром " годишно, също към две трети от потребностите на страната.
Чехия съвсем изцяло понижи вноса на газ предходната година, само че стартира да приема синьо гориво от Русия през 2024 година
Повечето други съветски газови направления към Европа са затворени, в това число тръбопровода " Ямал - Европа ", пренасящ газ през Беларус за Полша и Германия и газопровода " Северен поток ", минаващ по дъното на Балтийско море.
Единственият настоящ маршрут на съветски газ е по газопроводите " Турски поток " и " Син поток ", като Турция изпраща количества синьо гориво към Европа, в това число и за Унгария.
Въпреки че оставащите директни размери на съветски газ са дребни, въпросът остава неуреден за Европейски Съюз. Много членки на Общността, измежду които Франция и Германия оповестиха, че към този момент няма да купуват съветски газ, само че позицията на Словакия, Унгария и Австрия, които имат по-тесни връзки с Москва, оспорва общия метод на Европейски Съюз.
Страните, които към момента получават съветски газ, настояват, че това е най-икономичното гориво и също по този начин упрекват прилежащите страни от Европейски Съюз за високите директни такси, наложени на различни доставки.
Украйна към момента печели сред 0,8-1 милиард $ годишно от такси за преноса на съветски газ.
Според изчисленията на Ройтерс, общият експорт на " Газпром " по тръбопроводите за Европа по всички направления през 2024 година се е нараснал до 32 милиарда куб. м по отношение на 28,3 милиарда куб. м през 2023 година - най-ниското равнище от 70-те години на предишния век.
Русия може да завоюва към 5 милиарда $ от продажби на газ през Украйна тази година, по междинна прогноза на съветското държавно управление от 339 $ за 1000 кубични метра, сочат калкулации на Ройтерс.
Също по този начин съветският монополист " Газпром " регистрира чиста загуба от 7 милиарда $ през 2023 година, което е първата му годишна загуба от 1999 година насам, заради загубата на газовите пазари в Европейски Съюз.
Русия съобщи, че е подготвена да удължи договорката за пренос, само че Киев неведнъж разгласи, че договорът няма да бъде възобновен.
Друг вид е " Газпром " да достави част от газа по различен маршрут, да вземем за пример през " Турски поток " към България, Сърбия или Унгария, макар че потенциалът по тези направления е стеснен.
От своя страна Унгария желае да резервира преноса през Украйна, само че разгласи, че ще продължава да получава съветски газ посредством през тръбопровода " Турски поток " по дъното на Черно море. Тези условия накараха Европейски Съюз и Украйна да изискат от Азербайджан да подкрепи договарянията с Русия по отношение на договорката за пренос на газ.
Високопоставен източник в Държавната петролна компания на Азербайджан (SOCAR) разгласи пред Ройтерс в края на предходната седмица, че Москва и Киев не са съумели да се спогодят по договорката, подписана с посредничеството на Баку, за продължение на износа на съветски газ за Европа през Украйна.