Рускинята с казахстански паспорт Елена Рибакина е новата кралица на

...
Рускинята с казахстански паспорт Елена Рибакина е новата кралица на
Коментари Харесай

Казахстанка влезе в историята с титла на Уимбълдън

Рускинята с казахстански паспорт Елена Рибакина е новата кралица на " Уимбълдън " след поврат на финала над първата африканка на тази фаза в шампионатите от " Големия шлем " Онс Жабюр дс 2:1 сета (3:6, 6:2, 6:2) за 1 час и 15 минути игра.
Рибакина е с казахстански паспорт от 2018-а и работи с българския управител Стефан Гюров. И двете доближиха за първи път до спор за трофея, като родената в Москва донесе първа купа от шампионата за Казахстан, предава sportal.bg.

Първи сет
По характерен метод с невероятна скорост на сервиса си и солидността на първите подавания Рибакина поведе с 1:0 гейма, завършвайки последната точка с форхенд-уинър по диагонала от средата на корта.
Жабер също през цялото време сподели майсторството на своя сервис и даже записа първия ас в мача, макар че до момента сумарно в шампионата бе направила над три пъти по-малко от съперницата си. Рибакина се регистрира с един ретур-уинър, само че сбърка бекхенд по противоположния диагонал за 1:1.

Рибакина усили грешките от главната линия и защото не разнообразяваше с излизания на мрежата, стартира да изостава в резултата в гейма, когато първият сервис не беше налице. Така тунизийката пое инциативата и направи пробив за 2:1.

Казахстанската представителка направи опит за смяна с излизане на мрежата, само че беше размината с необикновен бекхенд с оптимално разтягане на Жабер. Отличната акуратност на местата за разпространение на подаването разрешиха на международната номер 2 безпроблемно да затвърди брейка за 3:1.

Рибакина изпитваше съществени усложнения от главната линия да противодейства на слайса на съперницата си и записа 10-ата си непредизвикана неточност, с цел да даде късмет за пробив. Тя го отрази с два следващи бекхенда по диагоналите, а след това пое надзор над резултата с форхенд-уинър. Сервис-геймът ѝ се проточи десетина минути, само че тя въпреки всичко резервира интригата при 3:2.

Противно на упованията началният удар на Жабер беше доста по-сериозното оръжие до момента във финала и ѝ осигуряваше по-бързи точки и надлежно геймове. С изключение на ретур-уинър и сгрешен форхенд, резултатът рутинно стана 4:2.

Рибакина още веднъж съумя да се опази от пробив и да се задържи в цифровото съответствие, само че Жабер завоюва своето подаване за несравнимо по малко време на нула и сложи напрежението върху съперничката си при 5:3.

Казахстанската представителка направи две следващи фрапиращи неточности на мрежата при обикновени волета, а и добави двойна. Съвсем скоро в деветия гейм тя се озова в обстановка 0-40 и с нов форхенд в мрежата съобщи сета за 33 минути - 6:3.

Втори сет
Жабер направи две непредизвикани неточности от форхенд и приключи поредицата си от два извоювани гейма на нула, а пък уинър с предната страна на ракетата по правата на Рибакина ѝ обезпечи най-сетне точка за пробив. Нов форхенд в мрежата на тунизийката реализира брейка - 0:1.

Рибакина още един път беше унизена на мрежата, а след това избра да не употребява " ястребово око " за своя добра топка и си изпати, тъй като геймът щеше да бъде завършен. Вместо това две неточности по-късно я изправиха пред късмет за пробив, само че три следващи отлични сервиса я избавиха от неприятностите - 0:2.

Жабер си напомни за вариативността, положителните волета и отличните къси топки, с които през тази година си построи известност на втората най-хубава в света. Грешките обаче не спираха, а и Рибакина усъвършенства отбраната си и придвижването от главната линия и се закачи за дюс. Рускинята даже застигна две къси и приключи с уинъри край мрежата, с цел да си обезпечи брейк-бол, само че благодарение на мрежата Жабер оцеля. Два положителни сервиса по-късно тунизийката понижи изоставането си в резултата на 2:1.

Рибакина си навлече неприятности с две следващи необясними непредизвикани неточности и въвлече сервис-гейма си в дюс, а след това и с още една неправилност трябваше да пази точка за пробив от 40-15. Впоследствие казахстанската представителка мина през още два такива перипета, само че се оправи и след близо 10-минутен двубой поведе с 1:3.

Двойна неточност и две следващи грешки от форхенд на напълно унищожената по отношение на първия сет Жабер направиха резултата 1:4 и към този момент надали някой мислеше, че този край ще бъде решен с чиста победа. Едва в 15-ия гейм на мача Рибакина записа първия си ас, макар че приблизително по 8 реализираше в предходните си срещи в шампионата. Независимо от това с възвърнатото многообразие на подаването тя безапелационно поведе с 1:5 и се приближи оптимално до вкарването на борбата в съдбоносен сет.

Световната номер 2 завоюва сервис-гейма си от 0-30 закъснение и въпреки всичко принуди възродената съперница да се потруди за изравняването на резултата - 2:5. Рибакина приключи уместно с ас и гейм на нула за 2:6.

Трети сет
Жабер продължи с необяснимия си срив след спечелването на първия сет, а Рибакина се възползва от втория си брейк-бол, с цел да надделее на мрежата и да поведе с значим ранен пробив - 0:1.

Рибакина направи две необясними неточности от форхенд край мрежата, само че се избави с прелестни сервиси и един отличен уинър незабавно след начален удар за 0:2. Все по-често Жабер показваше раздразнението си, че е спечелила единствено два от 10 гейма от първия сет насам и купата се изплъзва. Тунизийката въпреки всичко се събра да вземе подаването си и да понижи на 1:2, въпреки да се измъкна още веднъж в някои обстановки поради грешките на съперничката си. Рибакина обаче беше от към час към този момент доминантката на корта и не даваше признаци на прекъсване - 1:3.

Дори без първи сервис Жабер откри метод да направи съотношението 2:3, само че то още веднъж стана главно поради неточностите на Рибакина. Въпреки че бе доста по-близо до бленувания трофей, рускинята продължаваше да бъде неубедителна край мрежата. Категорична беше статистиката във връзка с уинърите в третия сет обаче - 7-0 за рускинята.

Първият печеливш удар на международната номер 2 беше след къса топка благодарение на мрежата, а страховит лоб ѝ обезпечи троен брейк-бол. С шанс, с неточност на Жабер и с отличен бекхенд по правата Рибакина се опази от заплахите и вкара гейма в дюс. С превъзходен сервис и след това много помощ от мрежата представителката на Казахстан направи вълшебния поврат и поведе уверено с 2:4.

Световната номер 23 получи прелестна опция да пробие и да си извоюва " прикрит мачбол " след неточност на съперничкаат ѝ, която пък нямаше никаква помощ от първия си сервис. Три следващи мощни форхенда на рускинята ѝ осигуриха комфорта да поведе с 2:5 и да извършва начален удар за дебютната си купа от " Големия шлем ".

Макар и не без нервни моменти и напрегнати мигове в гейма, Рибакина доближи до шампионската си точка, макар че не можеше да разчита на първия сервис. Неотразен начален удар обаче направи казахстанската представителка новата кралица на " Уимбълдън " - 6:3, 2:6, 2:6.

Утре е, в който Новак Джокович се изправя против Ник Кирьос.
Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР