Руски олигарси са дали "доброволно" на Путин 220 милиарда за войната
" Руската стопанска система влезе в зоната на гибелта ", установи Александра Прокопенко от Carnegie Russia Eurasia Centre
Сергей Ромашенко, Дойче веле
Руските олигарси са превели в бюджета на страната безплатно 220 милиарда рубли. Това стана, откакто Путин изиска от бизнеса да подкрепи финансирането на войната против Украйна.
Предоставената сума от 220 милиарда рубли надвишава съвсем 130 пъти годишната прогноза за постъпленията от техните приходи, които се пресмятат на 1,7 милиарда рубли, оповестява изданието " Експерт ".
Посочва се, че " доброволните вноски " са направени след закритата среща на съветския президент Владимир Путин с олигарсите на 26 март, по време на която той е оповестил, че счита да продължи войната и е изискал помощ от бизнеса. Поне трима от участниците са изразили подготвеност да дават " доста огромни суми " - Сулейман Каримов, Олег Дерипаска и Владимир Потанин.
Бюджетът е на алено
За интервала от януари до април дефицитът в съветския бюджет е достигнал 5,877 трилиона рубли - 1,6 пъти повече от плануваните за годината 3,786 трилиона. Експертите от Института за икономическа политика " Гайдар " предвиждат, че до края на годината дефицитът може да надвиши двойно плануваните индикатори.
За " националната защита " през 2026 година са заложени 12,9 трилиона рубли - 29,3 % от всички разноски. Заедно със средствата за целия силов блок сумата доближава 17 трилиона рубли.
Икономиката е на лимита си
Високопоставени служители от Министерството на финансите и от Централната банка са предизвестили Путин, че разноските за войната се движат към недопустимо равнище, а стопанската система е почнала да се свива за първи път от 2023 година, оповестява " Блумбърг ". Те са предложили редукция на военните разноски, само че Путин подкрепил Министерството на защитата и разпоредил да се редуцират всички други разноски, с изключение на военните.
През май държавното управление на Русия понижи прогнозата за повишаването на Брутният вътрешен продукт до 0,4 %. " Руската стопанска система влезе в зоната на гибелта ", установи Александра Прокопенко от Carnegie Russia Eurasia Centre.
Очакваните до края на годината 300 милиарда рубли от олигарсите ще могат да покрият единствено 10-15 % от непланирания недостиг, счита икономистът Емил Абаев.
Сергей Ромашенко, Дойче веле
Руските олигарси са превели в бюджета на страната безплатно 220 милиарда рубли. Това стана, откакто Путин изиска от бизнеса да подкрепи финансирането на войната против Украйна.
Предоставената сума от 220 милиарда рубли надвишава съвсем 130 пъти годишната прогноза за постъпленията от техните приходи, които се пресмятат на 1,7 милиарда рубли, оповестява изданието " Експерт ".
Посочва се, че " доброволните вноски " са направени след закритата среща на съветския президент Владимир Путин с олигарсите на 26 март, по време на която той е оповестил, че счита да продължи войната и е изискал помощ от бизнеса. Поне трима от участниците са изразили подготвеност да дават " доста огромни суми " - Сулейман Каримов, Олег Дерипаска и Владимир Потанин.
Бюджетът е на алено
За интервала от януари до април дефицитът в съветския бюджет е достигнал 5,877 трилиона рубли - 1,6 пъти повече от плануваните за годината 3,786 трилиона. Експертите от Института за икономическа политика " Гайдар " предвиждат, че до края на годината дефицитът може да надвиши двойно плануваните индикатори.
За " националната защита " през 2026 година са заложени 12,9 трилиона рубли - 29,3 % от всички разноски. Заедно със средствата за целия силов блок сумата доближава 17 трилиона рубли.
Икономиката е на лимита си
Високопоставени служители от Министерството на финансите и от Централната банка са предизвестили Путин, че разноските за войната се движат към недопустимо равнище, а стопанската система е почнала да се свива за първи път от 2023 година, оповестява " Блумбърг ". Те са предложили редукция на военните разноски, само че Путин подкрепил Министерството на защитата и разпоредил да се редуцират всички други разноски, с изключение на военните.
През май държавното управление на Русия понижи прогнозата за повишаването на Брутният вътрешен продукт до 0,4 %. " Руската стопанска система влезе в зоната на гибелта ", установи Александра Прокопенко от Carnegie Russia Eurasia Centre.
Очакваните до края на годината 300 милиарда рубли от олигарсите ще могат да покрият единствено 10-15 % от непланирания недостиг, счита икономистът Емил Абаев.
Източник: faktor.bg
КОМЕНТАРИ




