Стратегическа доставка! Москва е платила със злато на Иран за неговите дронове
Руската федерация е платила на Иран за безпилотните самолети Shahed, в това число в злато. В отчет на изследователската група C4ADS, с който се е сдобил The Washington Post, се разказва комплицирана платежна система, употребена в многомилионно съглашение за закупуване на дронове камикадзе.
Отбелязва се, че в допълнение към нормалния банков превод, който съгласно документите е бил обработен посредством банка в Обединените арабски емирства, Русия е предоставила и злато като част от договорката.
Още вести от Украйна
Откъс от контракта сред съветския производител на дронове, цех " Алабуга ", и поднадзорната иранска компания Sahara Thunder в детайли разказва доставката на златни кюлчета на обща стойност към 104 млн. $.
" Като използваха злато, страните заобиколиха потреблението на щатски $, който може да е в дефицит или да предстои на наказания от страна на Министерството на финансите на Съединени американски щати. Прехвърлянето на злато обезпечава и спомагателна анонимност, защото заобикаля обичайните финансови системи, оставяйки стеснен дигитален отпечатък ", се споделя в отчета.
Важно е да се означи, че иранските корпоративни документи демонстрират, че няколко месеца след налагането на американските наказания Sahara Thunder стартира развой на разпродажба. Вероятно тя ще бъде сменена от друго юридическо лице.
Според отчета партньорството сред Русия и Иран в региона на безпилотните летателни апарати е подчертало рестриктивните мерки на световните наказания, защото глобените субекти се приспособяват, а други заемат тяхното място.




