Руска делегация, водена от министъра на отбраната Сергей Шойгу, ще посети Северна Корея тази седмица, за да отбележи 70-ата годишнина от Деня на победата, съобщава севернокорейската държавна медийна агенция KCNA.
Членът на Политбюро на Китайската комунистическа партия Ли Хонгжун също ще присъства на събитията в севернокорейската столица Пхенян заедно с делегация от Пекин.
Северна Корея празнува Деня на победата на 27 юли - годишнината от примирието през 1953 г., с което се слага край на военните действия с Южна Корея.
Милиони хора са убити по време на конфликта, започнал през 1950 г., когато подкрепяната от Китай и Съветския съюз Северна Корея нахлува в подкрепяната от Съединените щати Южна Корея, тъй като лидерът Ким Ир Сен се опитва да обедини със сила полуострова, който Русия и САЩ са разделили в края на Втората световна война.
Събитието тази година отбелязва 70 години от прекратяването на огъня, което остави Корейския полуостров разделен и милиони семейства разделени от т.нар. демилитаризирана зона (ДМЗ) между Северна и Южна Корея.
KCNA съобщи, че тазгодишното честване включва голям военен парад в столицата на Северна Корея.
Съюзниците на Северна Корея Москва и Пекин ще бъдат първите публични посетители на страната за честванията на Деня на победата, след като Пхенян затвори границите си в началото на пандемията през 2020 г.
Китай увери в понеделник, че "стриктно" прилага санкциите на ООН срещу Северна Корея, реагирайки на писмо от Групата на седемте, Европейския съюз и други страни, които призоваха Пекин да спре Пхенян да заобикаля мерките, като използва китайски води.
Малко е известно за дискретните контакти между двете страни, но Пекин отдавна се е ангажирал да предотврати рухването на режима на Ким, който е от три поколения в Северна Корея.
Износът на Китай за Северна Корея през юни е бил осем пъти по-голям в сравнение с година по-рано, когато потайната държава съобщаваше за десетки хиляди случаи на COVID-19 на ден и беше затворила границата си.
Същевременно САЩ обвиниха Северна Корея, че предоставя военна помощ на Русия за войната в Украйна - твърдение, което и Пхенян, и Москва отричат.
На свой ред Северна Корея обвини Вашингтон за кризата в Украйна, настоявайки, че "хегемонистичната политика" на Запада е принудила Русия да предприеме военни действия, за да защити интересите си в областта на сигурността.
Източник: БГНЕС Агенции за новини