Планира се Русия да стартира първата си мисия до Луната от близо 50 години, което я изправя в космическа надпревара с Индия, която също се стреми да приземи лунен кораб този месец.
Изстрелването на кораба Луна-25 към Луната в петък ще бъде първото за Русия от 1976 г., когато тя беше част от Съветския съюз, и ще бъде извършено без помощта на Европейската космическа агенция, която прекрати сътрудничеството си с Русия след нейното нахлуване на Украйна.
Изстрелването от космодрума Восточни в Далечния изток е планирано за 2:11 сутринта московско време в петък (23:11 GMT в четвъртък), съобщи руската космическа агенция Роскосмос.
Четириногият спускаем апарат тежи приблизително 800 килограма (1750 паунда) и трябва да достигне лунната орбита около пет дни по-късно.
Очаква се да достигне Луната на 23 август, приблизително същия ден като индийски кораб, който беше изстрелян на 14 юли.
Модулите и на двете държави се насочват към южния полюс на Луната, област, където нито един космически кораб не е кацал гладко. Само три правителства са успели да кацат успешно на Луната: Съветският съюз, Съединените щати и Китай.
Роскосмос каза, че модулът ще работи една година и ще „взима и анализира почвени проби и ще провежда дългосрочни научни изследвания“ върху материала на лунната повърхност и атмосферата.
Той каза, че иска да покаже, че Русия „е държава, способна да достави полезен товар до Луната“ и „да гарантира гарантиран достъп на Русия до повърхността на Луната“.
Санкциите, наложени на Русия след нахлуването й в Украйна, затрудняват достъпа й до западни технологии, което се отразява на нейната космическа програма. Луна-25 първоначално беше предназначена да носи малък луноход, но тази идея беше изоставена, за да се намали теглото на кораба за по-добра надеждност, казаха анализатори.
„Чуждестранната електроника е по-лека, домашната електроника е по-тежка“, каза Виталий Егоров, популярен руски космически анализатор. „Докато учените може да имат задачата да изучават лунната вода, за Роскосмос основната задача е просто да кацнат на Луната. Да възстановим изгубения съветски опит и да научим как да изпълняваме тази задача в нова ера.”
Журналистът Даниел Хокинс каза, че за Русия мисията е „голямо завръщане към големите космически мисии след доста дълга пауза“.
„Всички са добре запознати с огромното съветско наследство по отношение на изстрелванията в космоса“, каза Хокинс пред Ал Джазира, говорейки от Москва.
„След като Съветският съюз се разпадна и изпрати последната сонда до Луната през 1976 г., руският космически институт наистина навлезе в период на упадък“, каза той.
За Русия една успешна мисия ще покаже, че въпреки бурното си минало и западните санкции, които „наистина са повлияли на космическото развитие на Русия“, страната е способна да провежда големи космически мисии, каза Хокинс.
Това ще покаже, че може да направи това с „оборудване, което е ефективно произведено в Русия – собствената марка на Русия, която да се конкурира на международно ниво“, каза той.
Последните мисии на Русия за кацане в космоса през 2016 г. и 2011 г. завършиха с провал.
„Политическа конкуренция“
„Изследването на Луната не е целта“, каза Егоров. „Целта е политическа конкуренция между две суперсили – Китай и САЩ – и редица други страни, които също искат да претендират за титлата космическа суперсила.“
Космодрумът е любим проект на руския президент Владимир Путин и е ключов за усилията му да превърне Русия в космическа суперсила и да премести руските изстрелвания от космодрума Байконур в Казахстан.
Говорейки на космодрума Восточний миналата година, Путин каза, че Съветският съюз е изпратил първия човек в космоса през 1961 г. въпреки „пълния“ режим на санкции.
Той каза, че Русия ще развие своята лунна програма въпреки икономическите санкции на Запада, които достигнаха безпрецедентни нива заради войната в Украйна.
„Ние се ръководим от амбицията на нашите предци да вървим напред, въпреки всички трудности и въпреки външните опити да ни попречат да се движим“, каза Путин.
Предишен индийски опит за кацане на южния полюс на Луната през 2019 г. завърши, когато спускаемият модул се разби в повърхността на Луната.
Лунният южен полюс е от особен интерес за учените, които смятат, че постоянно засенчените полярни кратери може да съдържат вода. Замръзналата вода в скалите може да бъде трансформирана от бъдещите изследователи във въздух и ракетно гориво.
„Луната е до голяма степен недокосната и цялата история на Луната е написана на лицето й“, каза Ед Блумър, астроном от Кралската обсерватория на Обединеното кралство, Гринуич. „Той е девствен и не прилича на нищо, което можете да получите на Земята. Това е собствена лаборатория.“
Луна-25 ще вземе проби от лунни скали и прах. Пробите са от решаващо значение за разбирането на околната среда на Луната, преди да изградим каквато и да е база там, „в противен случай бихме могли да строим неща и да се наложи да ги затворим шест месеца по-късно, защото всичко е било ефективно обработено с пясък“, каза Блумър.
Източник: Ал Джазира и информационни агенции