Русия се стреми да се присъедини отново към Съвета на ООН по правата на човека въпреки войната срещу Украйна

...
Русия официално се стреми да се присъедини отново към Съвета
Коментари Харесай

Русия официално се стреми да се присъедини отново към Съвета на ООН по правата на човека, почти 18 месеца след като беше отстранена от органа след нахлуването й в Украйна.

Страната е посочена на уебсайта на ООН като кандидат за избор на членове на съвета за мандата 2024-2026 г., като гласуването трябва да се проведе на 10 октомври.

Всеки ход за възстановяване на Русия ще бъде посрещнат с ярост от Запада, като няколко водещи държави от НАТО многократно настояват, че незаконното нахлуване на Москва в съседна държава трябва да я дисквалифицира от членство в международни органи.

Русия беше обвинена в огромен брой нарушения на правата на човека по време на войната в Украйна и Международният наказателен съд издаде заповед за арест на нейния президент Владимир Путин за предполагаема схема за депортиране на украински деца в Русия.

Според позицията на Русия, с която CNN се сдоби, Русия смята Съвета по правата на човека за „ключов орган в системите на ООН“.

Документът с позицията, който Русия разпространява сред членовете на ООН, за да привлече подкрепа, гласи, че Москва „вярва, че е важно да предотврати нарастващата тенденция на превръщане на Съвета по правата на човека в инструмент, който обслужва политическата воля на една група държави, наказващи не - лоялни правителства за тяхната независима вътрешна и външна политика.

Русия беше отстранена от тялото през април 2022 г., седмици след пълномащабното й нахлуване в Украйна. Членството в съвета се основава на справедливо географско разпределение, с две незаети места в регионалната група на източноевропейските държави. Русия, заедно с Албания и България, са посочени като обявили досега своята кандидатура за този регион.

В позицията на Русия се твърди, че тя „твърдо ще насърчава принципите на сътрудничество и укрепване на конструктивен взаимно уважителен диалог“, ако бъде преизбрана в органа.

Руският външен министър Сергей Лавров дава пресконференция в централата на ООН на 23 септември 2023 г. в Ню Йорк. Руският външен министър Сергей Лавров дава пресконференция в централата на ООН на 23 септември 2023 г. в Ню Йорк. Дейвид Ди Делгадо/Гети изображения

Но се очаква западните държави категорично да се противопоставят на прилагането му преди гласуването през октомври.

Комисия на Съвета по правата на човека заяви в понеделник, че има „постоянни доказателства, че руските сили „извършват военни престъпления в Украйна“, като се твърди, че нейните атаки срещу страната включват „незаконни атаки с експлозивни оръжия, атаки, нараняващи цивилни, изтезания, сексуални и полови базирано на насилие насилие и атаки срещу енергийна инфраструктура.“

При гласуването за отстраняване на Русия от съвета по време на Общото събрание на ООН през април 2022 г. 93 от 193-те страни на ООН подкрепиха хода за отстраняване на Москва, докато 24 гласуваха против, а 58 се въздържаха.

Китай, Куба, Северна Корея, Иран, Сирия и Виетнам, заедно с Русия, бяха сред онези, които се противопоставиха на този ход, докато Бразилия, Южна Африка, Мексико, Египет и Саудитска Арабия бяха сред въздържалите се.

Русия се присъедини към съвета през януари 2021 г. като една от 15-те държави, избрани за тригодишен мандат.

Тя стана първата страна, извадена от съвета след Либия през 2011 г. след репресиите срещу политически протестиращи от тогавашния й лидер Муамар Кадафи.

Русия остава един от петте постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН и не съществува ясна правна рамка за отстраняването й от този пост.

За последен път Москва пое председателството на този съвет, който се ротира между 15-те членове на месечна база, през април.

Шарън Брейтуейт и Стефани Халас от CNN допринесоха за репортажите

Източник: cnn.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР