Русия се стреми да разшири влиянието си в Африка отвъд

...
Русия се стреми да разшири влиянието си в Африка отвъд
Коментари Харесай

ISW: Русия може да атакува НАТО от Африка - вече подготвя условията

Русия се стреми да разшири въздействието си в Африка оттатък района Сахел и е избрала за тази си цел Того. Има известия за дребен, само че евентуално възходящ брой съветски военни съветници в западноафриканската страна и това демонстрира, че Москва и Ломе ускоряват връзките си.

Целите на Русия

Кремъл евентуално се стреми да употребява Того като логистичен възел за поддръжка на други свои интервенции в Африка, проучва американският мозъчен концерн Институт за проучване на войната (ISW).

Възможно е също по този начин Русия да има дълготрайна цел да си обезпечи пристанище в Атлантическия океан - точно в Того, което би подкрепило стратегическите старания на Кремъл да усили опасността за фланговете на НАТО посредством базиране на африканския континент. Москва ще би трябвало да се сблъска с другите партньорства на Того със западни сътрудници като да вземем за пример Съединени американски щати, само че едно бъдещо усилване на неустойчивостта в страната може да накара държавното управление в Ломе да ускори още повече връзките си с Русия, прибавят от ISW.

Сътрудничеството Русия - Того

Базираният във Франция уебсайт за проверяващи вести Africa Intelligence заяви на 19 февруари, че контингент от 30 съветски военни съветници, които неотдавна са пристигнали в Того, оказват помощ на тогоанските войски да изградят нов боен лагер на границата с Буркина Фасо, където работи военно държавно управление след прелом. Целта на лагера е да се пази от салафитско-джихадистките офанзиви, които значително идват от Буркина Фасо.

Присъствието на съветски военни съветници бележи разширение на руско-тогоанското военно съдействие, което се разраства от 2022 година насам. Москва достави три бойни хеликоптера Ми-35 и два транспортни хеликоптера Ми-17 на Того в края на 2022 година Тази договорка утвърждава Русия пред Франция и Съединени американски щати като водещ снабдител на военно съоръжение в страната от 2012 година до 2022 година, съгласно показателя на цената на тренда на Стокхолмския интернационален институт за проучване на мира. Стойността на знака мери размера на прехвърлянето на военни качества, а не финансовата стойност на прехвърлянето на оръжия.

Сигнал от Украйна

Защо ISW счита, че Кремъл се стреми да употребява Того като логистичен възел за поддръжка на други свои интервенции в Африка? Националният център за опозиция на Украйна, който е ръководена от украинските специфични сили организация за осведомителни интервенции и партизанска поддръжка, съобщи на 24 февруари, че съветските въоръжени сили възнамеряват да изпратят новосформирани " африкански експедиционни сили " в Того през март 2024 година Експедиционните сили ще поддържат настоящия президент на идните избори през 2025 година От Националния център за опозиция също по този начин обявиха, че това ще бъде първата стъпка от по-големи старания за обезпечаване на съветска военноморска база в Того. Военноморската база ще ускори логистичния кулоар, свързващ съветските наемнически бази от Либия, през Буркина Фасо и Мали, до Гвинейския залив. Този хипотетичен проект наподобява на други типове съветски задължения в Африка, които Кремъл разказва като " пакет за оцеляване на режима ".

През февруари 2024 година Кралският институт на обединените служби, основан в Лондон, разгласява отчет, учреден на вътрешни съветски документи, който удостоверява, че Русия категорично преследва колониална тактика, учредена на завземане на елита в Африка. Кремъл употребява формалната държавна власт и неконвенционалните военни елементи - като ЧВК " Вагнер " и съветското разузнаване - с цел да предложи на локалните елити военна поддръжка, съюзничество в интернационалните органи и осведомителни акции за увеличение на вътрешната поддръжка. В резултат на това Русия усилва въздействието си върху целевите държавни управления и ги изолира от Запада.

ЧВК " Вагнер " и дейностите ѝ в Африка

Мрежата на " Вагнер " в Централна Африка предлага план за сходна районна логистична мрежа. В Камерун шепа оперативни служащи на наемническата група употребяват положителните връзки на Кремъл с дългогодишния деспот на страната, с цел да получат достъп до камерунските пристанища. " Вагнер " употребява пристанищата за импорт и експорт на артикули и съоръжение, свързани с главния спектакъл на интервенциите ѝ в прилежащата Централноафриканска република. Того обаче не се нуждае от същата степен на подкрепяне на сигурността като Буркина Фасо и Мали, които са в епицентъра на салафитско-джихадисткото въстание в Сахел. И двете страни са изпратили съветски наемници за битка с бунтовниците.

Дългосрочна цел - борба с НАТО

Възможно е Кремъл да има и дълготрайна цел да си обезпечи пристанище в Атлантическия океан в Того, с цел да поддържа стратегическите си цели за разширение на още един фланг, от който да заплашва НАТО с военноморски бази в Африка. В оценката на Украинския център за опозиция се споделя, че Русия цели да си обезпечи военноморско базиране в Того като част от логистичен кулоар. През последните години обаче Кремъл се стреми да разшири военноморското си базиране и в други елементи на Африка. Тези старания имат за цел да разширят военния му отпечатък и да компенсират затварянето на проливите Босфор и Дарданели от страна на Турция след началото на съветското навлизане в Украйна през 2022 година Това не разрешава на Руския черноморски флот да поддържа активността си в Средиземно море и Сирия. Русия неведнъж е подкрепяла фракции в Судан, за които счита, че ще следват съглашението от 2017 година за пристанище на Червено море, и се пробва да си обезпечи средиземноморско пристанище в Либия.

Крилати ракети към НАТО от Африка?

Руските пристанища в Африка биха представлявали дълготрайна стратегическа опасност за НАТО, защото поддържат задачата на Москва да разполага с непрекъснати сили, способни да заплашват сериозната инфраструктура на НАТО с удари с крилати ракети с огромен обхват от морето, проучва ISW.

Руската тактика и теория акцентират значимостта на изпреварващото разполагане на военноморски сили, с цел да се откри въздържане и да се основат удобни условия за следващ спор. Тя дефинира военноморските сили като сериозен инструмент за стандартна " офанзива на сериозно значими наземни уреди " от морето в къс период, с цел да се унищожи военният и икономическият капацитет на съперника, аргументират се американските специалисти. Военноморската активност на Москва в Средиземно море съставлява ясна заплаха за Европа. Италиански народен представител и някогашен началник на италианските въоръжени сили съобщи през януари 2024 година, че Кремъл ще базира атомни подводници в Либия, в случай че си обезпечи база. Една съветска военноморска база в Тобрук би сложила по-голямата част от Централна и Южна Европа в обсега на съветски фрегати и подводници с крилати ракетни системи " Калибър ".

Базирането на Русия в Гвинейския залив би основало различен, само че по-ограничен фланг към Средиземно море и би доближило съветските военноморски платформи до Съединени американски щати. Руските атомни подводници в Атлантическия океан биха минали около основния надзорен пункт на НАТО към океана в английската територия Гибралтар, което усилва риска за НАТО, настояват от ISW. Атомни подводници със системи " Калибър " също биха били в обсега на удар по Гибралтар, откакто доближат мавританското крайбрежие. През януари 2023 година Русия изпрати фрегата от клас " Адмирал Горшков " да организира обучение за нанасяне на удар с хиперзвукова ракета в Атлантическия океан посредством компютърна симулация, с което акцентира желанието си да проектира военноморска мощност в региона.

Препятствия пред Москва - Съединени американски щати има връзки с Того

За да реализира задачите си, Русия ще би трябвало да се оправи с конкуренцията с останалите западни сътрудници на Того. Африканската страна е една от петте крайбрежни западноафрикански страни, които получават поддръжка от американския Закон за световната неустойчивост (Global Fragility Act - GFA), който поддържа дълготрайни, ръководени от локалните управляващи проекти за повишение на устойчивостта на общността и премахване на главните политически аргументи за неустойчивостта. Програмата съставлява повсеместен държавен проект, включващ Министерствата на защитата, Държавния департамент на Съединени американски щати и Агенцията за интернационално развиване на Съединени американски щати. Едно бъдещо усилване на неустойчивостта обаче може да накара държавното управление на Того да заздрави връзките си с Русия. Влошаването на обстановката със сигурността в северната част на Того би заплашило продължаващата поддръжка на западните партньорства и би довело до по-милитаризирани политики, които благоприятстват съдействието с Кремъл.

Източник Actualno.com

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР