Руски правителствени съветници предупреждават за вълна от корпоративни фалити
Русия може да се изправи пред вълна от корпоративни банкрути тази година, защото делът на предприятията с рискови равнища на дългa в общите корпоративни доходи се e удвоил през 2024 година, оповестява Ройтерс, цитирайки разбор на съветски водещ мозъчен концерн, съветващ държавното управление в Кремъл.
Предупреждението акцентира мащаба на високата инфлация и забавящия се стопански напредък, които накараха президента Владимир Путин да изрази опасения за деформации в съветската военновременна стопанска система.
" Руската стопанска система е изправена пред опасността от огромен скок на корпоративни банкрути ", пишат откривателите на ЦМАКП (Център за макроикономически разбор и краткосрочно прогнозиране).
Те споделиха, че до края на 2024 година делът на фирмите, показани в общите корпоративни доходи, които са имали лихвени заплащания на рисково равнище от две трети от поправената облага, евентуално е достигнал 20 на 100.
През предходната година Руската централна банка увеличи референтния си лихвен % до 21% - най-високото равнище от от близо четвъртък век, с цел да се бори с инфлацията, която доближи 9,5% през 2024 година, надхвърляйки прогнозите на държавното управление и на самата държавна банкова институция.
Много компании се оплакаха от високи лихвени проценти, които покачват разноските им по заемите. Най-големият мобилен оператор в Русия, MTS, упрекна през ноември точно увеличените лихвени разноски за спада с цели 88,8% на чистата си облага за третото тримесечие на 20204 година
Държавният монополист " Руски железници " пък е изправен пред нарастване на разноските за лихвени заплащания с 4 милиарда $ през актуалната година, отбелязва Ройтерс.
Изследователите на ЦМАКП също по този начин регистрираха скок в каузи на компаниите, които не са получили заплащания от техните контрагенти за доставени артикули и услуги, като този дял се увеличи до 37% от общите доходи през третото тримесечие на 2024 година от към 20% през интервала 2021/2023 година
Те означиха, че доста компании избират да подават пари в брой в банките при високи лихвени проценти или да купуват безрискови облигации, които също оферират атрактивна рента, като в същото време задържат заплащания към доставчиците.
Изследването на ЦМАКП сподели, че в актуалната среда с високи лихвени проценти делът на фирмите с доходност на оборотния капитал, която е по-ниска от безрисковия лихвен %, също се е удвоил до 66% от общите корпоративни доходи. Това задушава вложенията, споделиха откривателите от мозъчния концерн.
" Вече се регистрира закъснение на динамичността на вложенията в индустриални мощности и понижаване на капацитета за стопански напредък ", разясниха анализаторите на ЦМАКП, прогнозирайки спад на вложенията до едвам 1,7-2,0% през тази година от 7% през 2024 година
Източник БНР